(Jednání pokračovalo ve 14.30 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážený člene vlády, zahajuji odpolední jednání 31. schůze Poslanecké sněmovny, a než začneme projednávat pevně zařazený bod 37 schváleného pořadu schůze, požádám pana předsedu volební komise poslance Martina Kolovratníka, aby nás seznámil s výsledky voleb - Návrh na jmenování člena kontrolní rady Grantové agentury, Návrh na jmenování členů kontrolní rady Technologické agentury a Návrh na volbu člena Rady České televize. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo, přeji zároveň dobré odpoledne a rychle vás především pro stenozáznam seznámím s avizovanými výsledky tří volebních bodů.
193.
Návrh na jmenování členů Kontrolní rady Grantové agentury
V případě Grantové agentury České republiky jsou tam neobsazena tři místa, z výboru jsme obdrželi pouze dvě jména a volba proběhla následujícím způsobem. Bylo vydáno i odevzdáno 155 hlasovacích lístků, počet neodevzdaných je tedy nula. Pro Stanislava Labíka hlasovalo 110 poslanců a poslankyň a pro Věru Kalvodovou bylo odevzdáno 97 našich hlasů. Kvorum v této volbě bylo 78, takže mohu konstatovat, že v prvním kole byli zvoleni oba kandidáti, Stanislav Labík a Věra Kalvodová. Tím tato volba končí.
Snad ještě připomenu, že tedy jedno místo v této agentuře zůstává neobsazeno, ale to je v tuto chvíli v gesci výboru pro vědu, vzdělání a mládež, který musí Sněmovně prostřednictvím komise dodat další nominaci.
194.
Návrh na jmenování členů Kontrolní rady Technologické agentury
V případě druhé volby, dvou členů rady Technologické agentury České republiky, bylo opět vydáno i odevzdáno 155 hlasů a bohužel tady kvorum nedosáhl ani jeden kandidát. Václav Havlíček získal 63 hlasů a Ivan Ohlídal 75. V prvním kole tedy nebyl zvolen nikdo a do druhého kola postupují oba dva kandidáti.
V tuto chvíli ještě nechci avizovat, kdy to druhé kolo svoláme, musíme se dohodnout s předsedy poslaneckých klubů.
195.
Návrh na volbu člena Rady České televize
A do třetice volba jednoho člena Rady České televize, 155 hlasovacích lístků vydáno i odevzdáno, kvorum 78. Pro Václava Cílka hlasovalo 10 poslanců a poslankyň, pro Martina Doktora 44 a pro Zdeňka Šarapatku 93 hlasů. Takže v prvním kole byl zvolen Zdeněk Šarapatka a tím tato volba končí.
Za sebe musím říci, že jsem i rád, že se ta volba povedla, protože v tuto chvíli je Rada České televize, také Rada Českého rozhlasu a i ta velká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obsazena, takže všechny tři mediální rady se Poslanecké sněmovně podařilo naplnit, což historicky nebývalo zvykem. Děkuji a předávám slovo.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi volební komise, a než přejdeme k bodu číslo 37, přečtu omluvy. Z dnešního odpoledního jednání se omlouvá pan ministr vnitra Milan Chovanec z důvodu naléhavých pracovních povinností, paní poslankyně Bohdalová se omlouvá dnes od 16 hodin do konce dnešního jednacího dne. Dále se omlouvá mezi 14.30 a 20.30 z důvodu jednání Radim Fiala. Pan poslanec Jiří Koubek se omlouvá dnes od 16.40 do 23.45 z pracovních důvodů, paní poslankyně Anna Putnová se omlouvá dnes od 18 hodin z rodinných důvodů.
To byly všechny omluvy a my už teď přejdeme k bodu číslo 37, jímž je
37.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře
výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků
a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu,
experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 489/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Prosím, pane ministře, ujměte se slova.
Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, dovolte mi krátce představit vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků. Předkládaná novela byla zpracována v reakci na nové evropské předpisy upravující poskytování veřejné podpory. Tyto předpisy vstoupily v platnost již 1. července 2014 a vnesly do pravidel veřejné podpory řadu změn kolidujících se stávajícím zněním zákona o podpoře výzkumu a vývoje.
Co se tedy změnilo fakticky. Především již zažitá základní terminologie, se kterou se v zákoně o podpoře výzkumu, vývoje a inovací pracuje a ze které vychází. To v praxi vedlo k tomu, že se ve vztahu k novým evropským předpisům množily nejasnosti a rozdílné názory na interpretaci zákona. Sílila určitá právní nejistota a výkladová nejistota včetně toho, zda některá ustanovení zákona nejsou de facto zneplatněna odlišnými přímo použitelnými ustanoveními nařízení Komise. V zájmu lepší a komfortnější aplikovatelnosti i srozumitelnosti modernizovaných pravidel veřejné podpory jsme proto přistoupili ke sjednocení adaptace vnitrostátní a evropské legislativy v podobě předkládaného návrhu.
Cílem této novelizace tedy je pouze provedení dílčích změn v rozsahu stávajícího znění zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací, které se aktuálně ukázaly jako nezbytné ke sjednocení přímo aplikovatelné evropské úpravy s národní právní úpravou. Chceme tím zabránit případným kolizím z hlediska principu přímého účinku, tedy použitelnosti práva Evropské unie. V návaznosti na tento návrh již připravujeme zcela nový zákon se zaměřením na komplexnější koncepční změny v oblasti podpory výzkumu, vývoje a inovací, věcný záměr tohoto nového zákona již byl dán do meziresortního připomínkového řízení. V návaznosti na to by měl tento nový zákon, který připravujeme, zavést i další nástroje a kategorie podpory, které Evropská komise považuje za slučitelné s pravidly vnitřního trhu a jež dosud v naší vnitrostátní legislativě nejsou zakotveny.
Dámy a pánové, dovoluji si vás požádat o postoupení vládního návrhu zákona do druhého čtení a zároveň o jistou zdrženlivost v případných pozměňovacích návrzích, neboť všechny zásadnější změny by měly být zahrnuty až do následné komplexní novely a projít řádným připomínkovým řízením. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu vicepremiérovi. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, jímž je pan poslanec Jiří Zlatuška, kterého ale bohužel nevidím. Že by nějaká obstrukce? (Pobavení v sále.) Já tedy přerušuji jednání Sněmovny do příchodu pana zpravodaje. - A nepřerušuji, beru zpět, pan zpravodaj už přicházel. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Jiří Zlatuška: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, to, co říkal tady pan vicepremiér, bych rozvedl. Novela zákona je odůvodněna implementací stěžejních ustanovení a pojmů zavedených nařízením Komise Evropské unie č. 651/2014 ze dne 17. června 2014 a čísla 702/2014 ze dne 25. června 2014. Tato nařízení definují kategorie podpory slučitelné s vnitřním trhem v oblasti podpory výzkumu, vývoje a inovací a v odvětví zemědělství a lesnictví ve venkovských oblastech, tzv. General Block Exemption Regulation, zkratka GBER, a Agricultural Block Exemption Regulation, zkratka ABER, tak jak se objevují v písemných dokumentech.
Jak se uvádí v důvodové zprávě, jedná se o technické změny zapříčiněné zásadními změnami v souvisejících předpisech Evropské unie. Předmětný materiál je tedy především návrhem implementačního předpisu.***