Čtvrtek 9. července 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Hamáček)
149.
Vládní návrh na prodloužení doby působení Britského vojenského poradního
a výcvikového týmu v České republice na území České republiky
/sněmovní tisk 483/
A opět prosím pana ministra obrany.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický A já opět děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, k předloženému materiálu Vládní návrh na prodloužení doby působení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu v České republice na území České republiky, který byl vládou České republiky schválen usnesením ze dne 27. dubna tohoto roku, bych chtěl sdělit o několik slabik více než k těm materiálům předchozím. Doufám, že mi to prominete.
Britský tým působí v České republice již od roku 2000 na základě schválení Parlamentu, který vyslovil souhlas s jeho pobytem na dobu pěti let. V roce 2005 a pak v roce 2010 Parlament souhlasil s prodloužením jeho pobytu vždy o dalších pět let. Tato poslední pětiletá lhůta uplyne 9. října letošního roku.
Činnost britského týmu, který je tvořen maximálně 30 osobami, spočívá v pořádání kurzů pro poddůstojníky Armády České republiky a ozbrojených sil členských států NATO, EU a též států zúčastněných v programu Partnerství pro mír. O tyto kurzy je i nadále velký zájem. Britská strana požádala o prodloužení doby působení svého týmu na našem území. Proto se domnívám, že pokračování činnosti britského týmu je v zájmu České republiky.
Vláda tedy navrhuje další prodloužení doby jeho působení na našem území o dalších pět let a dále pak navrhuje vyslovit souhlas s pobytem zahraničních účastníků kurzů pořádaných tímto britským týmem v počtu do 100 osob v jednotlivém kurzu.
Tímto vám děkuji za pozornost a poprosím o souhlas s předloženým návrhem. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane ministře. Tento sněmovní tisk byl projednán výborem pro obranu. Usnesení vám bylo doručeno jako tisk 483/1. Prosím zpravodajku výboru, kterou je paní poslankyně Jana Černochová, aby nás informovala o jednání výboru a poté v podrobné rozpravě také přednesla návrh usnesení. Prosím.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane předsedo. Jak jste řekl, výbor pro obranu se tímto bodem zabýval na své 19. schůzi. Usnesení nese číslo 87, kdy výbor pro obranu doporučil Poslanecké sněmovně, aby se usnesla, že vyslovuje souhlas za prvé s prodloužením doby působení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu v České republice na území České republiky v počtu do 30 osob s předpokládanou dobou pobytu 5 let, počínaje dnem 10. října 2015, za druhé s pobytem příslušníků ozbrojených sil členských států Organizace Severoatlantické smlouvy, Evropské unie a států zúčastněných v programu Partnerství pro mír v počtu do 100 osob v jednotlivém kurzu na území České republiky za účelem jejich účasti ve výcvikových kurzech pořádaných Britským vojenským poradním a výcvikovým týmem v České republice od 10. října 2015.
K tomu, co tady říkal pan ministr obrany Stropnický, bych doplnila, že kurzy probíhají ve Vyškově a že jsou zajímavé v tom, že jejich úkolem je provádět výcvik nižších poddůstojníků zejména na funkce velitele družstva a zástupce velitele čety, a to podle britských norem a metodik, což naší armádě jistě prospěje.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji paní zpravodajce. Otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádnou přihlášku, tak obecnou rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova po obecné rozpravě není. Otevírám rozpravu podrobnou a prosím návrh usnesení.
Poslankyně Jana Černochová: Odkazuji se na to, co jsem řekla v obecné rozpravě, kde výbor pro obranu doporučil vyslovit souhlas jednak s tím prodloužením doby působení a jednak s pobytem příslušníků ozbrojených sil. Už to je na záznamu jednou.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Děkuji paní zpravodajce. Zeptám se, zda ještě někdo se hlásí do podrobné rozpravy. Není tomu tak, rozpravu končím. Závěrečná slova? Nejsou třeba.
Tím pádem budeme hlasovat o návrhu usnesení tak, jak jej přednesla paní zpravodajka. (Je upozorňován z pléna na nutnost změny kvora.) Aha. Děkuji za upozornění. Ano, pravda. Prosím o nastavení kvora na 101. Už je to v pořádku. Takže teď nám nic nebrání, abychom hlasovali o návrhu usnesení.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má číslo 263, přihlášeno je 152, pro 123, proti 2. Tento návrh byl přijat, s návrhem usnesení byl tedy vysloven souhlas. Končím bod číslo 149.
Jsme v bodě
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.