(18.00 hodin)
(pokračuje Laudát)

Šestnáct měsíců již vládní koalice naplňuje politiku tří pé. Není to PPP projekty - je to politika, peníze, podvod. Vládu si hlasováním o důvěře podržíte. Ale až začnou fungovat skutečné výsledky vašeho vládnutí, neříkejte, že tohle jste nechtěli a nevěděli.

Ještě několik reakcí na to, co tady v průběhu dne zaznělo. Spíš reakce na ten začátek, který jsem ještě považoval za kultivovaný na rozdíl od toho, co tady potom lidi, kteří přišli do politiky makat, předvedli.

Premiér Sobotka: "Vždy jsme pečlivě zvažovali vyvolání nedůvěry vládě." Pro připomenutí, bylo období, kdy prakticky měsíc co měsíc se zde opakovaly pokusy o vyslovení nedůvěry vládě, počítal jsem hlasy od asi třetího pokusu, jestli si dobře vzpomínám, a myslím, že na sedmý pokus se jim to povedlo. K jejich vlastnímu zděšení měsíc a něco před koncem českého předsednictví, což nemělo a dosud nemá obdoby v celé Evropské unii. Takže pečlivé zvažování toho - dodneška, když se zeptáte diplomatů z celého světa, tak si tu kauzu pamatují, kroutí hlavou. Málokdo poškodil renomé České republiky v zahraničí tak jako tento úspěšný pokus - s přispěním přeběhlíků z ODS, když už jsme u těch přeběhlíků, kdo co zavinil.

Premiér Sobotka: "Minimalizujeme ztráty čerpání fondů EU." Za předchozí, nebo za Topolánkovy vlády, ministryně Kuchtová byla odvolána, protože po roce neměla jako poslední z celé vlády certifikovaný program pro školství. Dneska jsem v roce 2015, za chvíli bude pololetí, a za období 2013 až 2020 je certifikována nějaká polovina všech programů, protože jich je osm, a pak jsou tam ještě regionální, nevím, jaká je situace s nimi.

Výstavba dopravní infrastruktury. Tak vám se povedlo k 1. lednu letošního roku - počítal jsem si komunistickou statistiku od roku 1970, že jste měli včetně komunistů sedmý nejhorší výsledek v celé historii. Takže nevím, asi chcete nalhávat lidem, a možná pak budete tvrdit, že někde jsou dálnice, ale ona tam budou ještě pole. Dokážu si to představit.

Pan Chvojka - k jeho vystoupení: "My jsme měli ale 56 poslanců." No, kdybych tady byl sám, tak vás upozorním na rizika, jakou politiku, jakou budoucnost českých zemí ordinujete. Kdyby více lidí to udělalo v Německu 30. let, nemuselo se tam stát to, co se stalo. Kdyby více lidí tady bojovalo po pětačtyřicátém, tak se nemusel stát Únor 1948. Je nás tady málo, lidé nám nedali důvěru, ale vy jste jim také při volbách neříkali, jak tady začnete řádit. A bohužel dneska mají jenom velmi omezené možnosti dostat se k informacím, a seriózním informacím, protože někdo už si skupuje média, jen to fičí.

Vítězslav Jandák, Slávek Jandák tady mluvil: "Mluví z vás závist." Já nevím, jestli z někoho mluví závist. Jak víte, on majetek není jenom samé štěstí. Hamtat, hamtat, hamtat a ještě mně nestačí tohle impérium. A možná znáte ten biblický příběh, jak dva pánové si měli od úsvitu do západu slunce obejít pozemky, které potom, které obejdou, a vrátí se, tak budou jejich. Jeden si jich obešel přiměřeně, tak to přežil a mohl potom se těšit z práce na tomto novém majetku. Druhý hamtal, ještě tamhleto pole, ještě tamhletu mez, ještě tamhleten úhor a uštval se k smrti, takže mu potom stačily 2 x 2 metry čtvereční. I když si tady oligarchové budou hamtat gigantické majetky, nakonec stejně skončí tak, že jim bude stačit jedna plechovka, která se vznosně nazývá urna, anebo 2 x 2 metry čtvereční na hřbitově.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, to byl pan poslanec František Laudát. Nyní vystoupí pan poslanec Radim Fiala, připraví se paní poslankyně Miroslava Němcová. Pardon. Faktická poznámka pana kolegy Chalupy, omlouvám se, pane poslanče. Kolega Fiala mi odpustí.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Dobré odpoledne, vážený předsedo vlády, členové vlády. Děkuji za slovo. Jen velmi stručně. Tato vláda má moji podporu, protože moje děti, kterým je dneska 14 a 8 let, se narodily v době, kdy se tady kradlo, kdy tady byl klientelismus, kdy korupce - dneska se to projevuje ve sportu, projevuje se to ve zdravotnictví, projevuje se to všude, co se tady za 15 minulých nebo 20 let zavedlo. Za normální se považovalo krást, za normální se považoval klientelismus, práce se dala sehnat, jenom když jste měli někde známého, zakázky jste sehnali, když jste měli známého. Toto dneska končí. Dneska se o tom mluví a tato vláda má proto moji důvěru, protože se o tom mluví a snaží se to tato vláda řešit. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Chalupovi za dodržení času. Nyní pan poslanec Radim Fiala. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji. Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, chci také přispět krátkou diskuzí k dnešní mimořádné schůzi o nedůvěře vládě. Zde ve Sněmovně jsem již nějakou dobu. Za tuto dobu zde pozoruji některé skutečnosti, které bohužel diskreditují před občany českou politiku a politiku vůbec. Asi nemusím příliš dlouho vysvětlovat, které skutečnosti to jsou.

Především se zde měníme v pouhé vykonavatele politiky cizí. Naše státní suverenita mizí. Jsme pohlcováni bruselským superstátem. Česká republika se mění v administrativní jednotku a její státnost se vytrácí. V české politice se zároveň setřely politické rozdíly. Levice i pravice mají stejný politický projev. Liší se volebními sliby, ale neliší se praxí vládnutí. Zvyšování daní, zadlužování, vzdávání se suverenity, opouštění národních zájmů a arogance. To je charakteristika vládnoucí praxe české politiky zleva doprava.

Zaměstnanci, živnostníci, menší a střední podnikatelé mají pocit, že si z nich děláte zlou legraci. Zlou legraci za jejich daně, za jejich peníze. Lidé už nevěří, že v politice jde o program, o to, abychom sloužili lidem, a nikoliv pouze o funkce, koryta a loupež jejich daní. Je stále těžší hrát před občany politické divadlo. A dnes se odehrává jedno z představení pro zbytek naivních voličů. Problém podpory biopaliv mohla ODS a TOP 09 řešit v době, kdy kolegové z těchto stran byli vládními ministry. Dnes je situace jiná. Je nutné ukázat, že děláme opoziční politiku. Kromě zkušených politických herců z ODS a TOP 09 se dnes na jeviště přihnali i levní ochotníci, schopní čehokoliv.

Nepodpořím divadlo takzvané opozice a nemohu podpořit ani vládu, která dělá málo pro řešení problémů, které jsem zmínil. Svůj politický postoj vyjádřím odchodem z hlasování. Věřím, že odchodem od vás budou reagovat i voliči. Naše země už nemá čas na podobná politická divadélka. Potřebujeme změnu a tu nepřináší ani vláda ani takzvaná opozice. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Radimu Fialovi, nyní bude mít slovo paní poslankyně Miroslava Němcová, připraví se pan poslanec Bohumil Svoboda. Prosím, paní poslankyně, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP