(17.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Petru Fialovi. A nyní se vrátíme do rozpravy k řádně přihlášeným poslancům. Nyní pan poslanec Adolf Beznoska, připraví se pan poslanec Marek Ženíšek. Pan kolega Beznoska tu není, takže mu propadá přihláška, takže pan poslanec Marek Ženíšek. Připraví se pan kolega Laudát. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Marek Ženíšek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové. Je mi líto, pane premiére, byť nejste přítomen, že váš projev na začátku této schůze byl podle mě mnohem horší, než jsem myslel, že bude. A že jste patrně totiž vůbec nepochopil, proč jsme se tady dnes a kvůli čemu jsme se dnes sešli. A do jisté míry je mi líto i pana vicepremiéra Babiše, že podniká v biopalivech a nemá z toho ani korunu. To je mi fakt líto. Nicméně ta částka pět miliard tady byla již několikrát dostatečně vysvětlena, a i kdyby se jednalo o milion nebo půl milionu zisku a ne pět miliard, tak je to skandál, který zkrátka nemá obdoby.

Dnešní mimořádná schůze byla svolána kvůli střetu zájmů Andreje Babiše, který je naprosto, bych řekl, ve vyspělé demokracii nemožný, a vaše nečinnost, pane premiére, je v celé této věci alarmující a šokující. A ospravedlňovat to ve vašem projevu úspěchem typu "zrušení poplatku u lékaře" je, řekl bych, více než trapné.

A řešit tady kolegu Kalouska ukazuje na absenci argumentů... Ten bod se jmenuje vyslovení nedůvěry vládě. Pan poslanec Kalousek není členem vlády. Pane vicepremiére, máte 30 tisíc zaměstnanců a myslím si, že dost peněz, tak si někoho zaplaťte, ať vám před každým bodem schůze řekne, jak se ten bod jmenuje.

Jsem přesvědčen, že v době, kdy v ČR ještě fungovaly svobodné a přitom vlivné sdělovací prostředky, by výsledek jednání o podpoře biopaliv, jakého jsme byli svědky ve středu, vedl nakonec k pádu vlády. Ostatně i v naší historii odstupovali politici a padaly vlády kvůli daleko menším proviněním. Připomínám například kauzu premiéra Grosse před deseti lety, který neuměl vysvětlit pouhý jeden milion korun a potom odstoupil. Různí političtí šíbři a různí tzv. kmotři potřebovali celé desetiletí a několik vlád k tomu, aby se pomocí kontaktů na různé Mrázky dopracovali k částce pěti miliard. Vám ale v roce 2015 stačil už jen jediný den, abyste si odhlasovali podporu pěti miliard pro vaši firmu Agrofert. Jedná se tedy v celkové hodnotě, dalo by se říct, o obohacení, které pěttisíckrát převyšuje kauzu, které čelil bývalý premiér Stanislav Gross v roce 2005, a následně pak odstoupil.

Chápu, že některým to připadá úsměvné a nebaví je to dnes poslouchat, smějí se tomu, jak tady část opozice upozorňuje na skandál z minulého týdne, a máte z toho do jisté míry legraci. Důvod k radosti si v případě pana vicepremiéra Babiše umím představit. Když totiž srovnám náklady na jednu koblihu, kterou jste v kampani rozdával, a výslednou bilanci na závěr, kdy každý občan po středečním hlasování zaplatí vaší firmě Agrofert 500 korun, tak je to pro vás jistě důvod k radosti. Tomu rozumím. Byli jste to ale vy, kdo jste často vykřikovali, že přinášíte novou politickou kulturu. Místo toho jste během jediného dne dokázali to, co se různým politickým šíbrům nepodařilo za celá desetiletí. A vládě a jejímu předsedovi a koaličním partnerům je to jedno, a dokonce s tím souhlasí a pomáhají tomu.

Dovolím si vám některým připomenout několik daleko méně závažných kauz, kvůli kterým v Evropě, ve vyspělé Evropě, politici odstupovali či odstupují nebo končily vlády. V Evropě odstupují politici už jen kvůli tomu, že třeba opisují, což s pěti miliardami pro firmu Agrofert nelze vůbec srovnávat. Připomínám kauzu z roku 2012, kdy prezident v Maďarsku kvůli plagiátorské aféře musel rezignovat. Stejně tak například musel kvůli opisování odstoupit někdejší německý ministr obrany Guttenberg. Připomínám takhle kauzu bývalého spolkového prezidenta Wulfa, který rezignoval poté, co čelil obvinění, že se v roce 2008 ještě jako dolnosaský premiér nechal na mnichovském Oktoberfestu hostit filmovým producentem v hodnotě 720 eur.

Připomínám, že existují země jako třeba Spojené státy, a mrzí mě, že to pan vicepremiér na cestě po USA, kterou si sám platil, nezjistil nebo že mu to nikdo neřekl, že lidé ve Spojených státech amerických, pokud jsou činní v exekutivě, tak po nějakou dobu ještě nesmějí obchodovat nebo podnikat v byznyse, který nějakým způsobem souvisí s místem nebo s funkcí, kterou zastávali v exekutivě. Ve vaší vládě ale se stalo standardem, že hlasujete pro zákony, které finančně pomohou podnikání prvního místopředsedy vlády ještě v době, kdy je ve vládě. A to je ten problém, kvůli kterému byla svolána tato dnešní schůze.

Tato vláda, v jejímž čele je pan premiér Sobotka, se dle mého názoru zapíše do historie právě z tohoto důvodu jako nejvíce korupční vláda. O tom není pochyb. A je mi jasné, že se tomu někteří z vás budete smát a že vám je to naprosto jedno. Střet zájmů berete jako naprostý standard a po posledním hlasování o podpoře biopaliv jste tento korupční systém dovedli do dokonalosti. Zkrátka si jen odhlasujete, že pomůžete firmě Agrofert, jejíž majitel je vicepremiér, a vůbec vám to nevadí. Čekal bych, že aspoň potom, co se tak stane, začne pan premiér celou situaci řešit, že aspoň udělá gesto, že prohlásí: Buď ty firmy prodej, anebo končíme. Takhle by se totiž choval ministerský předseda nebo koaliční partneři, kterým by nešlo jen o vlastní křesla, ale i o politickou kulturu, se kterou se tak často oháníte. Vy jste si ale vybrali ta křesla, bohužel. (Slabý potlesk.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Marku Ženíškovi. Nyní má slovo ve svém příspěvku pan poslanec František Laudát, připraví se pan poslanec Radim Fiala. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové. Na úvod mého vystoupení bych předpokládal, když je důvěra vládě, že tady pan premiér Sobotka bude sedět. Docela bych vás poprosil, pane místopředsedo, abyste ho pozval, aby se dostavil do sálu. Já bych se nerad dočkal toho, až to dopracujete za dva tři roky tam, kam to podle mého názoru dopracujete, aby pan premiér říkal, že tady nebyl a že to neslyšel. Tím neříkám a nepřeceňuji význam svého vystoupení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, já to sice mohu udělat, a je jenom na panu premiérovi, jestli tady bude, vzhledem k tomu, že tady má dostatečné zastoupení členů vlády přímo v sále. Jednací řád mi něco takového neumožňuje, abych to v tuto chvíli vynucoval. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec František Laudát: Dobře. Mně umožňuje jednací řád dát procedurální návrh přerušení jednání do příchodu pana premiéra Sobotky. Poprosím, abyste o tom nechal hlasovat bezprostředně.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. To samozřejmě nechám, protože to je vaše právo, přirozeně. Já zagonguji, aby kolegové, kteří jsou v předsálí, přišli zpátky. Všechny vás odhlásím, prosím, přihlaste se se svými identifikačními kartami. A jakmile se ustálí počet přítomných, tak ještě vidím, že... V sále je více lidí, než je stav na elektronickém zařízení, takže ještě přibývá... ***
Přihlásit/registrovat se do ISP