(17.30 hodin)

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Pane předsedající, dámy a pánové, my přece víme, že to není přímá podpora Agrofertu, těch 9 miliard daňových úlev. My víme, že to nejsou peníze, kde by koruna skončila na účtech Agrofertu. Jde o daňovou úlevu. Myslíte si, pane místopředsedo vlády, že by dopravci nakupovali bionaftu, kdyby to pro ně bylo nevýhodné, kdyby tam nebyla ta daňová úleva? Myslíte si, že by vaše výrobky šly na odbyt, kdyby tam nebyla daňová úleva? Mě by moc zajímalo, kdybyste aspoň veřejně řekl, za kolik miliard tedy bionaftu prodáváte, abychom věděli, kolik vlastně vám daňový poplatník právě z těchto devíti miliard přispěje. Tam to přece je schované. My přece dobře víme, že to není přímo, že to není jako u té jedné miliardy, kterou dostáváte napřímo na dotacích v oblasti zemědělství, anebo že to není ta podpora jeden a půl miliardy, které dostáváte na investičních pobídkách. Ale bavíme-li se o konfliktu zájmů v bionaftě, pak je to o tom, že se tady podporuje výroba bionafty, kde vy máte na trhu v České republice 60 %. A tam je velmi jednoduché si spočítat, pokud bychom věděli, kolik bionafty prodáváte, kolik tedy vlastně fyzicky je podpora Poslanecké sněmovny a vlády v tomto ohledu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Bendlovi i za dodržení času. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Miroslava Němcová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji. Mám dvě poznámky. První, když pan ministr Babiš říká, že neovlivňuje novináře a že nelže, tak mu musím říci, že lže, protože lze najít z 29. 6. 2013 přepis rozhovoru, který vedl pan Babiš s novinářem Janem Kálalem, tehdy novinářem Lidových novin, kdy Andrej Babiš mu říká: Koukal jsem do monitoringu, v Právu mám otvírák, v Hospodářkách velký článek, v Lidovkách jsem nic nenašel. Pak se ale baví o tom, jak je možné, že v těch Lidovkách nic nenašel, a rozhovor končí: Ne, Babiš. Ne, dobrý, v pohodě. Doufám, že kluci jenom vědí, co dělaj jako. Asi nevědí, s kým mají tu čest, ale to je jedno. Dobrý.

Tak to je první věc toho, jak neovlivňuje novináře, nikomu nevolá a mluví vždy pravdu.

Druhá věc. Chci se zeptat, jak se srovnává s právním vědomím prvního místopředsedy vlády fakt, že tady řekl na mikrofon, že mu byl nabídnut milion za - nebo že měl zaplatit milion eur za veto v biopalivech. Tak se potřebuji zeptat, zda tuto skutečnost nahlásil orgánům činným v trestním řízení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Miroslavě Němcové. Nyní paní poslankyně Jana Fischerová, připraví se k faktické poznámce poslanec Jiří Koubek. Také s faktickou poznámkou, pane ministře? Ano? Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Fischerová: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená vládo, já jsem dnes od začátku byla překvapená, že jsme se konečně sešli v plném počtu, myslím tím tedy vládu. To jsme tady asi dlouho my všichni nezažili. Kromě pana ministra zahraničních věcí, který je v Africe, tak tady byli na začátku všichni. Tak to patří ocenit. Protože když jsme na interpelacích, mně to tady chybí a nemáme možnost se ptát. Takže já se teď zeptám a zeptám se pana ministra financí Babiše, protože jsem ho také poslouchala, když tady mluvil. Mluvil pomalu, četl pomalu a já jsem si z toho udělala poznámky a chci se zeptat následovně.

Investiční pobídky Agrofertu. V roce 2014 byly schváleny, a to už bylo za současné vlády, investiční pobídky ve výši 1,5 miliardy korun pro společnosti koncernu Agrofert ve formě slevy na dani. A jinými slovy, bylo to firmám, které vlastní pan ministr financí, byla odpuštěna daň z příjmu ve výši 1,5 miliardy korun. Mohu jmenovat. Precheza, Preol, Olma, Vodňanská drůbež, ta kuřata, Penam, Lovochemie, Fatra. A toto jsem při projevu pana ministra financí slyšela jinak. Takže já se ho znovu ptám, kde je tedy pravda. A přiznám se, že se mě ptají i lidé, s kterými se setkávám, diskutujeme, tak se mě ptají na to minulé hlasování a ukončení daňové podpory biopaliv, protože pan ministr financí oznámil celkem sedmkrát v letošním a minulém roce na vládě střet zájmů. Ovšem při tom vlastním hlasování toto neproběhlo. Takže to byl další dotaz.

Jestli, pane ministře financí, ty podmínky, které se vytvářejí formou legislativní cestou, legislativního prostředí anebo přímo získáváním těchto úlev na daních -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, prosím, skončil vám čas k faktické poznámce.

 

Poslankyně Jana Fischerová: Chci říci pravdu. Děkuji za prostor.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní pan poslanec Jiří Koubek k faktické poznámce, potom faktická poznámka pana ministra financí. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Koubek: Děkuji, pane předsedající. Když tady pan ministr financí mluvil o té akci, kterou měla Mafra a snídaně a ČEZ, a kolik že teda peněz zaplatil, a zmínil, že mi tu smlouvu ukázal, tak nemluvil pravdu. Mával mi takhle nějakým papírem před očima, tak se podívejte, ale žádnou smlouvu mi neukázal.

Ale já jsem se ho během té interpelace ptal na ještě jiný střet, o kterém pomlčel a odmítl odpovědět. Kolik peněz zaplatila společnost Čepro společnosti Mafra za jinou akci. Pan ministr financí odmítl odpovědět. Já jsem si tu informaci podle zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal. Tady je. Moje otázka zněla: Jaká je výše finanční spoluúčasti Čepro, a. s., na konferenci pořádané skupinou Mafra dne 27. března 2015? Odpověď: Za účelem patřičné prezentace na této konferenci Čepro zaplatilo dne 17. dubna 2015 společnosti Mafra, a. s., 121 tisíc korun s DPH. Tedy akce s ČEZ nebyla zdaleka jediná. Víme ještě o dalších. Akce Čepro. Jistě by nám pan ministr financí mohl říci, kdy tyto peníze vrátí společnosti Čepro nebo nějaké jiné nadaci neziskové, jestli nám tedy ty smlouvy ukáže. A toto je jeden z dalších důkazů toho, že si pan ministr financí ze státního rozpočtu i pro společnost Mafra udělal doslova a do písmene dojnou krávu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To byl pan poslanec Jiří Koubek. Nyní pan ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš. Pane místopředsedo vlády, máte čas k faktické poznámce.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji. Já bych chtěl odpovědět paní poslankyni Němcové prostřednictvím pana předsedajícího. Je škoda, že si to nepamatujete. To bylo v Otázkách Václava Moravce. Tam spadl web a potom Česká televize to zapomněla vysílat, protože to byl samozřejmě skandál. Já jsem řekl tam to jméno. Byl jsem u notáře, vyšetřovala to policie. Bylo to z okolí vašeho oblíbence, vašeho guru, prvního, nebudu ho jmenovat. Myslím, že všichni víme, kdo tady byl největší škůdce od listopadu.

K těm dotacím, prosím vás. Ještě jednou. Já jsem to tady četl, paní kolegyně. Ano. Precheza 31. ledna 2013. Synthesia 26. 2. 2013. A to jsou peníze z Evropy. Vy mi upíráte právo vůbec jít do politiky, takže vy mi upíráte vlastně i ústavní právo, vy mi upíráte právo i podnikat na moje firmy, které nemohou čerpat dotace jako nějaké jiné. To jsou evropské peníze, to není český rozpočet, do kterého já přispívám 700 nebo 800 milionů korun. To jsou evropské a jsou na to pravidla pro všechny stejná.

A Čepro, prosím vás, pane kolego, zeptejte se pana Kalouska, jak to bylo. On byl průkopník těch akcí Čepra, on jim říkal dejte tam peníze. Oni akorát pokračují v tradici. A pokud máte pocit, že 130 tisíc korun, že bych skutečně tak hluboko klesl, že bych usiloval o to, tak to je absurdní. Takže dotace by nikdy naše vláda neschvalovala, nic pro Agrofert. Vždycky hlásím střet zájmů a všechny tyto dotace jsou z Evropy a jsou z roku 2013. Tak si to, prosím vás, nastudujte, protože od momentu podání žádosti na dotaci uplyne někdy jeden až dva roky. Takže tak to funguje.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi financí a místopředsedovi vlády i za dodržení času ve faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Petra Fialy. Pak se snad vrátíme do debaty. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Petr Fiala: Ano. Pane ministře, k tomu, co jste říkal k těm investičním pobídkám, abychom tedy věděli, kdo říká pravdu. Já tady mám tabulku oficiální, veřejnou, CzechInvestu, investiční pobídky. Mám tady firmy Precheza, Preol, Olma, Vodňanská drůbež, Penam, Lovochemie, Fatra. Mohu vám přečíst i částky, strop veřejné podpory v milionech korun, je to tady také uvedeno, nebudu tím teď zdržovat, ale na přání vám to poskytnu.

A co je tu zajímavé? Podání záměru - rok 2014, rozhodnutí - rok 2014. Tak se podívejte, prosím, kdo neříká pravdu. (Potlesk části poslanců.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP