(16.00 hodin)
(pokračuje Filip)
Nyní máme jasněji. Vláda za jeden a čtvrt roku skutečně opustila mnoho svých slibů. Někteří již nejsou ministry a někteří asi ani ministry nezůstanou a vládní sliby se mění na spory uvnitř koalice. Hnutí ANO konečně na svém vrcholném jednání pro občany zveřejnilo, že je pravicovou stranou se vším všudy. KDU-ČSL zase na svém sjezdu vyhrožuje svému vládnímu koaličnímu partnerovi, že jeho cílem je rozbít krajské koalice, pokud je uzavře s někým jiným než s nimi. Politická kultura, a byli jsme toho svědky před chvílí při té přestřelce, se posouvá opět do vulgarismů, ale místo věcného jednání je plná nesmyslných ideologických floskulí bez hlubšího obsahu a hlavně faktů.
Kdybych měl přistoupit k inventuře volebních slibů a reality, tak mám zjednodušenou práci. Pan předseda vlády vypočítal, co vláda udělala dobře, a není to potřeba tedy inventarizovat. Ale v inventuře volebních slibů a nerealizací, resp. to co není obsaženo ve vládním prohlášení, je toho dost.
Začnu církevními restitucemi. Z jednoduchého důvodu vám řeknu, že to, že tady leží od prosince roku 2013 návrh zákona z dílny vládní sociální demokracie, který pořád je mezi prvním a druhým čtením, ukazuje na něco, co není zdravé. Buď musíte mít odvahu to odmítnout a říct, že to nebudete plnit, že jste to slibovali falešně, anebo nebudete mít odvahu a budeme to tady mít, bude to tady ležet a návrh vládních poslanců nebude projednán. Pak se nedivte, že vám opozice, ať zprava, nebo zleva, bude říkat, že neumíte vládnout, nejste schopni prosadit ani vlastní návrhy.
Když se podívám na progresivní zdanění. ANO, hnutí Andreje Babiše, bylo schopno zvrátit jeden ze zásadních slibů sociální demokracie, změnu daňového systému k progresi. To znamená těm nejnižším příjmovým skupinám snížit daně tak, jak tady byly do roku 2006, až na oněch 10 nebo 12 % a u těch, kteří mají vysoké příjmy, zvýšit daně. Nejprogresivnější, byť neoliberální státy, jako je například Japonsko, mají tak velkou daňovou progresi, kterou vy si nedovedete ani představit. A to nemluvím o Evropě a o severských zemích. Ale nechali jste se zatlačit do kouta, tak si to konečně přiznejte.
O majetkové přiznání tady žádám alespoň vážně ty, které považuji za opravdu velmi odpovědné poslance jednotlivých vládních stran. Prosím vás, tímto návrhem nechtějte vytírat zrak občanům ČR a udělejte zákon, kterým bude skutečné majetkové přiznání. Který nebude jenom jakýmsi nátěrem na fasádě demokracie ČR a nebude jakoby splněný bod vašeho vládního prohlášení. A přitom nebude nic znamenat a nebude tím zásadním protikorupčním opatřením.
Nelze nepřiznat, a říkají to vlastně všichni, že tady existuje střet zájmů u prvního místopředsedy vlády. Pan místopředseda vlády Andrej Babiš, a v tom mu věřím, si stále myslí, že stát se dá řídit jako firma. Myslel jsem si, že při jeho vzdělání, inteligenci, schopnostech pochopí, že tomu tak není. Stát není žádná akciová společnost. Ve státě nemůžete škrtnout jednu třetinu občanů, nemůžete je propustit, nemáte kam. Nemůžete z těch, kteří jsou v práci, udělat nezaměstnané a neplatit je ze sociálního systému, protože byste je museli vystěhovat do jiné země a to si snad nikdo tady nepřeje. A ve střetu zájmů si musíme uvědomit, že politika, vrcholová politika na postu místopředsedy vlády nebo ministra nebo i poslance, je samozřejmě práce na plný úvazek. Tak se pan místopředseda vlády bude muset rozhodnout, jakým způsobem bude dál ovládat své firmy, anebo jestli bude místopředsedou vlády. To je jenom jeho rozhodnutí.
Já samozřejmě nemohu nepočítat stejně jako ostatní kolegové zprava nebo ze sociální demokracie, jestli ten nebo onen zákon přinese konkrétní firmě konkrétního člověka tolik nebo tolik peněz. Mě to uráží, když mám vysvětlovat, že tady byl připraven zákon na výkup pozemků, a dovedete si představit, kolik se jich vykupuje, když se začala stavět dálnice D3 na jihu Čech. A první zpráva, která je, že na tom zákonu vydělala konkrétní firma místopředsedy vlády. Myslíte si, že mi někdo uvěří, že jsem chtěl posunout výkup pozemků? Budou mě podezírat z toho, že podporuji finanční transakce místopředsedy vlády a ministra financí. A já jsem skutečně měl zájem, a na to mám hodně svědků zleva, zprava, z těch, kteří nemají s politickými stranami vůbec nic společného, že dlouhodobě pracujeme nyní už ve spolku na podporu dálnice D3, který funguje více než deset let. Všichni dobře vědí, jak je to traumatické pro jižní Čechy, že tento severojižní tah společně s D8 v Ústeckém kraji není funkční a že ČR tak v podstatě neplní své závazky, které má v dopravní politice Evropské unie. A také to byl jeden z nejhůř vyjednaných problémů, nebo politik, chcete-li, s Evropskou unií.
Kdybych se podíval na sliby, které jste dali do vládního prohlášení - a nechci fakt mluvit dlouho. Podívejte se, kde leží zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu. Proč se chováte jako ODS a TOP 09 v minulém volebním období? Proč nejste schopni tento ústavní zákon přijmout a konečně posílit zákon samotný o Nejvyšším kontrolním úřadu po změně Ústavy, abychom mohli do veřejných prostředků, na různé fondy, nadace a podobně? Copak nevidíte, že se tam budou utápět peníze, jako se utápěly po roce 2000 v nově zřizovaných krajích a jejich různých firmách? To jsme si toho nezažili opravdu dost a musíme to opakovat? Takovou chybu? Máme odpovědnost politiků za tu činnost, za to, co se děje v ČR? Nebo ji nechcete nést a chcete být jenom v politice? Rozmyslete si to. Každý z nás si to musí rozmyslet.
Nemluvím vůbec o tom, co jste slíbili v prioritách vlády o lichvě. Vždyť není o tom napsaná ani čárka! Bývalá ministryně spravedlnosti tady není a současného ministra nevidím také. Ale že by na tom udělal alespoň čárku, aby bylo o čem jednat! Není vůbec nic. Přitom to je vážný problém. Žádný stát ve středu Evropy, a dokonce ani v osmadvacítce nemá tak katastrofální ustanovení, která umožňují nebankovním firmám operace, které okrádají statisíce lidí!
Když se podívám na jeden z pilířů toho, co se tady odehrávalo v předminulém roce 2013, zákon o obecném referendu. Kde jsme? Kde ho máme? Co dělá pan ministr? Asi nic. Protože ten návrh zákona o obecném referendu, ať už z dílny sociální demokracie, nebo z dílny jiných politických stran, KDU-ČSL, tenkrát to byl Cyril Svoboda, z naší dílny tady byl předložen v různých variantách, a na výběr jich není moc. Nejméně devětkrát. A přesto tady za rok a půl není nic! Nedělejte si z těch lidí legraci. Myslím to úplně vážně.
A teď se zastavím u jednoho vašeho splněného bodu. To je zákon o státní službě. Tak vám gratuluji, vážená vládní koalice, že jste se spojili s TOP 09 a s ODS na tomto zákonu. Místo abyste odpolitizovali státní správu, zablokujete tam jejich lidi, kteří vám budou vesele škodit. Zeptejte se naší bratrské strany AKEL, komunistické strany na Kypru, co se stalo s tím, když tam byli zablokováni jejich odpůrci, jakým způsobem chodili ministři AKELu do vlády a jakým způsobem skončili. Je to vaše odpovědnost, s kým jste se spojili a jaký zákon jste nechali přijmout! Přitom jste vůbec nic takového, včetně těch obstrukcí, které tady byly, nemuseli trpět! Byl tady zákon mnohem lepší a kvalitnější z roku 2002, který byl projednán s Evropskou komisí, a přesto jste se nechali zatlačit do kouta a máte to na stole. ***