(14.30 hodin)
(pokračuje Kolovratník)

K projednání ve volební komisi došlo dnes ve 13.45 hodin, takže návrh na volbu členů Dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení navrhuji vyřadit z programu této schůze a zařadíme ho až na schůzi červnovou.

Druhý můj návrh se týká zbývajících dvou volebních bodů. Je to návrh na člena Nejvyššího kontrolního úřadu a návrh na volbu členů - pěti členů - Rady České televize a já bych tyto dva volební body rád navrhl pevně zařadit tento týden v pátek 22. května ve 12.45 hodin. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Pan předseda klubu ČSSD pan poslanec Sklenák.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, pana kolegu Kolovratníka zřejmě neinformoval předseda klubu ANO o závěrech z dnešního jednání politického grémia Poslanecké sněmovny, kdy jsme se dohodli, že volební blok by se uskutečnil zítra před polední pauzou. Čili já dávám alternativní návrh k návrhu pana poslance Kolovratníka, aby volby člena NKÚ a Rady České televize proběhly zítra ve 12.45.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: To je návrh z grémia. (Ano.) Ještě někdo se hlásí k programu schůze? Pan poslanec Benešík.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové, jenom velmi stručně k tomu, co říkal pan kolega Okamura. Ten apel na Evropský parlament je podle mého názoru poměrně zbytečný, protože Evropský parlament sice se ke kvótám vyjádřil, ale jeho vyjádření je čistě deklaratorní. Evropský parlament nemá v podstatě žádnou reálnou pravomoc o tomto rozhodovat. My se musíme obracet na jiné instituce Evropské unie. Ve vší úctě k Evropskému parlamentu, k jeho členům, kteří požívají velké vážnosti a velkých kompetencí, tak v tomto ohledu jsou jejich kompetence buď nulové, nebo naprosto zanedbatelné. To, co přijali, je deklaratorní stanovisko bez jakékoliv závaznosti. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, já se moc omlouvám, ale prosím, abyste příště vystoupil pouze s návrhem k programu schůze, protože takhle trošku zneužíváte toho, že vás pustím k mikrofonu, a není to úplně fér vůči ostatním poslancům.

Já poprosím pana poslance Šarapatku. Mám tady přihlášku. Ne? To je omyl. Výborně. Ještě někdo se hlásí k programu schůze? Není tomu tak. Tedy přikročíme k hlasování a já poprosím o spolupráci všechny navrhující, protože zřejmě to nebude úplně jednoduché s hlasováním o programu.

Nyní, pokud s tím bude obecně souhlas, bychom se vypořádali s návrhem z grémia s tím, že bychom, pokud s tím souhlasíte a nebude proti tomu vznesena námitka, vyřadili volební bod týkající se fondu rozvoje bydlení. Je proti tomu nějaká námitka? Nezařazovat. Nebudeme hlasovat o tomto. Bude vyřazen z návrhu grémia. Je proti tomu nějaká námitka? Není.

S přednostním právem pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Dámy a pánové, já se moc omlouvám za toto svoje vystoupení. Ale já jsem přemýšlel, je to v programu dnešní schůze, nebo probíhající schůze. My jsme tady poprosili o zařazení nějakých nových bodů. Já jsem samozřejmě nepočítal s tím, že se podaří prosadit všechno, ale byl tady vznesen argument a ten argument samozřejmě byl do určité míry racionální, který tady vznesl předseda poslaneckého klubu ODS, že před sebou tlačíme 107, pokud si dobře pamatuji, nebo 116 dokonce návrhů zákonů, a proto tedy jménem dvou klubů vetuje všechny naše pokusy o zařazení nových bodů bez ohledu na to, jestli jsou méně, či více důležité. Já tomu rozumím. Potom jsme všichni slyšeli návrhy na zařazení nových bodů z řad opozice a mě zaujal návrh kolegy Miroslava Kalouska na podání zprávy, nebo já už přesně nevím, jak to znělo - ale já jsem to nikdy nedělal, ale výjimečně bych si dovolil vetovat jménem našich poslanců tento návrh na zařazení nového bodu, protože mi to nepřipadá moc logické, když na jedné straně říkáme: nezařazujme nové body, jeďme to, co máme před sebou, je jich tady 117 na stole, a na druhé straně vlastně ti, co říkají, ať to neděláme, tak to vzápětí udělají.

Já mám tady k dispozici více než dvacet podpisů. Předám kolegyni Jermanové k tomuto bodu. Omlouvám se.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano. Děkuji. Vydržte, pane poslanče, ještě jsou před vámi dvě přednostní práva, a to pana místopředsedy Filipa a potom pan předseda Kováčik a potom pan předseda Kalousek, poté pan ministr Chovanec. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Já jsem nevnímal vystoupení pana poslance Kalouska tak, že tady navrhoval zařazení nového bodu. Protože jestliže je tady výzva k tomu, aby informoval předseda vlády nebo kterýkoliv z ministrů, tak to není bod, protože on to tak neformuloval, já jsem to docela dobře poslouchal, a v tomto ohledu nelze zabránit žádnému z těch, kteří mají přednostní právo, aby takovou výzvu vyslyšel, protože pokud bychom zařazovali bod, tak je k němu návrh usnesení, a taková výzva tady nepadla. Takže v tomto ohledu si dovolím říct, že to veto je sice hezké, ale podle zákona o jednacím řádu není k ničemu.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Já chci jenom upřesnit a poprosím pana Kalouska, aby mě zkontroloval, ale pokud já mám napsáno, tak jste navrhoval zařazení jako první bod 26. Je to tak. Prosím pana předsedu Kováčika a potom pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Paní předsedající, vážená vládo, paní a pánové, my jsme po té ranní poradě velmi pečlivě zvážili motivy a důvody onoho veta, které vznáší kolega Kalousek a kolega Stanjura, a seznali jsme, byť je to z obrácené strany politického spektra, jejich postup za poměrně oprávněný, protože to číslo 116 návrhů zákonů, které před sebou valíme a mezi nimiž jsou do značné míry opoziční návrhy zákonů, a tady si dovolím nesouhlasit s panem kolegou předsedou klubu hnutí ANO, že jsou zákony důležité, nebo návrhy důležité a méně důležité. Tam se to nerozlišuje a myslím si, že je dobře, abychom se prvně vypořádali s tím vším, co před sebou valíme, a trošku zracionálnili chod Sněmovny. My jsme se rozhodli, že navzdory tomu, že jsme tady slibovali, že budeme na každé schůzi požadovat kontrolu - a zvláště poté, co se v poslední době píše v novinách, tak je to o to aktuálnější - kontrolu průběhu tzv. církevních restitucí jsme se rozhodli nenavrhnout to teď, v této chvíli, právě proto, abychom do té hromady těch bodů ještě další nepřidávali. To neznamená, že tak neučiníme na příští schůzi, protože je skutečností, že se ukazují mnohé údaje a mnohé "objevy", že ne vše je tak dobré a tak čisté, jako se tady předkládalo. Ale v této chvíli respektujeme ono veto, nepřidáváme žádné další požadavky na projednávání žádných dalších témat a pojďme spíše tedy to, co máme před sebou, urychleně projednat. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji. A nyní prosím k mikrofonu pana předsedu Kalouska. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji, paní předsedající. Já se vaším prostřednictvím panu kolegovi Faltýnkovi pokusím vysvětlit tu logiku. Vláda, která pracuje špatně a opožděně a liknavě, mimo program, na poslední chvíli se snaží zařadit nějaké body, které nejsou na programu. Na druhou stranu při tomto způsobu je od ní mimořádná drzost, je-li si vědoma, a to si musí být vědoma, že to je právoplatné usnesení Poslanecké sněmovny, kdy na minulém zasedání se Poslanecká sněmovna usnesla, že žádá informaci ministra financí o tom mimořádném kontroverzním auditu, ke kterému se pan ministr financí staví tak, jako že vlastně ani na tom jeho ministerstvu nevznikl, že on je tam vlastně jenom takový pošťák, který to ministerstvo neřídí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP