(16.20 hodin)
(pokračuje Laudát)
Ale samozřejmě, že pan ministr životního prostředí Brabec ukázal, že všichni jsou univerzální borci, rozumí všemu, a pak to podle toho vypadá. Jeden náměstek pošle do ČNB dopis s tím, že ho protočí přes média, takže málem způsobí velké hospodářské škody v tak prekérní záležitosti, jako jsou pribory a libory. Druhý náměstek, když pan Babiš okukuje americká kasina, tak prostě pošle, nevím, slyšel jsem, že draft, nikoliv podepsaný audit, ale draft auditu do Bruselu, čímž tedy v tom nejlepším případě daňoví poplatníci sáhnou do kapsy a zaplatí tuto radost pana náměstka, prvního náměstka ministra financí, a vyjde nás to na 250 mil. korun.
Proč u toho materiálu skutečně nejsou analýzy? Chápu, že je to pokus sflikovat ještě více sflikovaný zákon, který tedy, konečně víme, ze kterého ministerstva a za kterého ministra vzešel. Nicméně skutečně takto nekompetentně najednou něco sepsat... Podívejte se, pan premiér zde zmínil Maďarsko, jak to tam vypadá. Za chvíli tam některé sítě prodejen odejdou, trh se výrazně ochudí a kdože na to doplatí? Samozřejmě v konečné fázi spotřebitel. Možná že toho chcete dosáhnout, aby to bylo jako za reálného socialismu - jedna strana, jeden dodavatel, jeden oligarcha. Když se podíváme ještě více na východ, to je možná pro někoho ideál, ale pak se dostaneme do toho, že zase naši spoluobčané i my budeme jezdit, pokud vůbec budeme moct, do rozvinutých zemí a budeme tam čučet, jak to, že se jim tam daří lépe a za svoji mzdu si toho koupí podstatně více.
Nicméně znovu říkám - já bych ještě pochopil, kdyby pan ministr průmyslu a obchodu Mládek přišel s pořádným zákonem o hospodářské soutěži, tam to patří, tam by měly být vyrovnány, vyváženy, a velice citlivě, vztahy dodavatele, odběratele, všechno. Tady prostě vy něco nastřelujete. Proboha, jestli to bude takhle ta vláda dělat dál, tak začnou vybuchovat časem takové miny nefunkčních věcí, které budou stát obrovské náklady, ať už občany, nebo veřejný rozpočet, ale ono je to totéž, protože vy jen přerozdělujete peníze občanů. Vy sem dáte takovýto materiál, tenkrát ten materiál byl stejně katastrofální, jako je ten dnešní, bez jediné analýzy. Ti, kteří k tomu měli hodně co říci, ministerstva, tak tam nebyli. Možná že v tom případě to neměl předkládat ani pan premiér ani ministr průmyslu a obchodu v zastoupení, ale měl to dávat zástupce ÚOHS, kde to také zjevně sepsali.
Já skutečně nevím, ale zaznělo tady výkladem toho zákona, že to může udělat jedině ÚOHS. No nemůže. Soud, to je jediné závazné. Pokud to bude dělat ÚOHS, tak jak to udělal, a pak, myslím, před dvěma třemi lety rychle měnil zase svoje stanovisko toho výkladu, tak to jsou nebezpečné hrátky, které můžou naši zemi zatáhnout do miliardových arbitráží. (V sále je velmi rušno.)
Já tady žádné řetězce nebráním, zrovna tak jako nebráním monopolního dodavatele toastového chleba. Nebráním, protože to je jeho podnikání, a je smutnou realitou, že se to dostalo až na tu úroveň, že zároveň je vicepremiérem vlády a ministrem financí a předsedou strany a nevím čeho ještě všeho. To už jenom svědčí o té realitě. Já vás upozorňuji, že skutečně takto to nejde. A pak se ptám, proč potraviny jo, a proč někomu nevadí velké řetězce prodávající elektroniku. Vždyť tam jsou také pro život důležité záležitosti. (Nesrozumitelné) když se tam něco posunulo, a nejsem si jist, že k lepšímu, v oblasti přirozených monopolů, jako jsou energetiky. Víte, kam monopolizace některých oblastí a regionů dovedla situaci ve vodárenství. Vy si tady s něčím pohráváte nekvalifikovaně a to mě na tom velice mrzí.
Těmito svými legislativními aktivitami ale z dlouhodobého hlediska pácháte ještě něco, co možná ne tak úplně domýšlíte. Dnes se svět globalizuje a charakteristickými znaky regionu, protože naši republiku z tohoto pohledu je nutné považovat za region, je nás ostatně nějakých 0,15 % světové populace, charakteristickými a podmínkami nutnými pro plnohodnotné zapojení a profitování v globalizující se společnosti... (Odmlka.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, rozumím vám, pane poslanče. Požádám kolegy, kteří diskutují jiná témata, než je zákon o velké tržní síle, zejména onen hlouček tady u lavice ANO, aby diskutovali v předsálí. Prosím, pokračujte, pane poslanče.
Poslanec František Laudát: Děkuji. Já si myslím, že k velké jsme ještě nedospěli, významné možná ano.
Takže zkuste si to zasadit do širšího politického kontextu. Aby naše země profitovala ve všech oblastech, tak charakteristickými znaky globalizace je přece liberalizace trhu, volný pohyb pracovních sil, volný pohyb kapitálu, volný pohyb finančních transakcí. A vy tady v naprosto zoufalé snaze jevy, které nemůžete ovlivnit, a ty globalizační síly si vás obejdou a bohužel v neprospěch českého spotřebitele si jistou podobu toho trhu, pokud se neuzavřete jako Severní Korea nebo Kuba, tak si to prostě obejdou a vymyslí to jinak. Já se obávám, že už to vymysleli jinak hned při první schválené podobě zákona o významné tržní síle. Na to mně tady stejně jako předřečníkům chybí přítomnost pana ministra zemědělství. Mě by skutečně zajímala analýza, co po schválení tohoto zákona se změnilo, ať už ve prospěch, či neprospěch malých dodavatelů velkých řetězců. Protože skutečně běhaly spekulace, některá data, ale já nejsem schopen se za ně plnou silou postavit, že vlastně to donutilo naše výrobce vyvážet ty produkty do zahraničí a odtamtud si je ty řetězce pak braly. Tento transfer znamenal, že někomu se nějaké provize z toho ještě zastavily v tom řetězci toho cestování těch produktů.
Samozřejmě že to nebylo na úkor malých dodavatelů, nebo nejsem si tak jist, možná že ano, ale v každém případě to zaplatil koncový zákazník. (Odmlka.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě jednou požádám kolegy o klid.
Poslanec František Laudát: Pane místopředsedo, já jsem spíš koukal, jestli už konečně pan ministr zemědělství dorazil, aby alespoň něco k tomu řekl.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já samozřejmě nejsem ten, který by si nepřál, aby tady byl ministr zemědělství, ale můžete mu to samozřejmě vzkázat prostřednictvím stenozáznamu.
Poslanec František Laudát: Já sice chápu, že pan ministr zemědělství propaguje v reklamách za veřejné peníze zemědělství a různé výrobky, ale možná že by více udělal pro to skutečné blaho spotřebitele, kdyby tady byl a kdyby tento zákon kvalifikovaně pohlídal a vyjádřil se k němu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní ještě jedna faktická poznámka poslance Petra Bendla. Upozorňuji kolegu Bendla, že faktickými poznámkami se reaguje na průběh rozpravy, nikoli se nahrazuje rozprava samotná.
Poslanec Petr Bendl: Já samozřejmě, pane předsedající, zareaguji na průběh rozpravy, neboť bych rád zareagoval na milou kolegyni Balaštíkovou vaším prostřednictvím, protože od ministra zemědělství, když projednáváme návrh zákona o zemědělských a potravinářských produktech a tržní síle při prodeji, se asi odpovědí nedočkám, nebo to nevypadá, že bych se dočkal, aby mi řekl, jaké efekty očekává, odkud, kterých oblastí se to dotkne, jaké pracovní příležitosti to případně přinese apod., protože tyhle otázky jsem tady položil.***