Čtvrtek 21. května 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
75.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda o převádění a sdílení příspěvků
do jednotného fondu pro řešení krizí, podepsaná v Bruselu dne 21. května 2014
/sněmovní tisk 324/ - prvé čtení
Z pověření vlády namísto ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše předloží tento návrh paní kolegyně Karla Šlechtová. Prosím, paní ministryně, máte slovo.
Ministryně pro místní rozvoj ČR Karla Šlechtová Vážený pane předsedající, vážené dámy poslankyně, vážení pánové poslanci, ráda bych vám stručně představila -
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní ministryně, přeruším vás. prosím sněmovnu o klid. Nejde úplně o běžnou záležitost, jde o krizovou záležitost, tak prosím, abyste tomu věnovali pozornost. Pokračujte, paní ministryně.
Ministryně pro místní rozvoj ČR Karla Šlechtová Děkuji. Ráda bych vám stručně představila mezivládní dohodu označovanou jako IGA, která doplňuje nařízení o jednotném mechanismu pro řešení krizí, označovaném jako SRM. Jde o jednu z klíčových součástí vznikající bankovní unie. Tato dohoda doplňuje text nařízení a řeší některé otázky související zejména s ustavením jednotného fondu pro řešení krizí.
Co se týče obsahu této dohody, jde především o to, jakým způsobem se budou postupně slučovat národní fondy pro řešení krizí ve státech patřících do bankovní unie. Dále je zajištěno, aby státy stojící mimo bankovní unii nemusely prostřednictvím rozpočtu Evropské unie hradit případné náklady rozhodnutí, na kterých se nebudou podílet.
Na základě pověření ministerského předsedy a prezidenta republiky tuto dohodu za Českou republiku podepsal velvyslanec a stálý představitel ČR při EU pan Martin Povejšil, a to s procedurální výhradou ratifikace. Dohodu podepsaly všechny členské státy EU kromě Spojeného království a Švédska.
Česká republika se účastnila mezivládní konference k této dohodě na základě usnesení výboru pro Evropskou unii ze dne 2. ledna 2014 v pozici vyjednávací strany, tzn. členského státu EU, který zvažuje, zda se stane smluvní stranou. Česká delegace na konferenci vyjednala pro Českou republiku rovnocenné podmínky a doporučila ke smlouvě přistoupit. Pro ČR jako členský stát mimo eurozónu z podpisu, resp. uzavření této dohody, nevyplývají v tuto chvíli žádné povinnosti, neboť její účinnost je odložena, dokud se ČR nestane členem bankovní unie.
Signatáři této dohody se ve svém prohlášení zavázali, že budou usilovat o včasné dokončení procesu ratifikace této dohody v souladu s požadavky svých příslušných vnitrostátních právních předpisů, aby se umožnilo plné fungování k 1. lednu 2016. Tato dohoda již byla v listopadu loňského roku projednána rozpočtovým výborem Poslanecké sněmovny, a dále byl v prosinci loňského roku udělen souhlas s ratifikací Senátem. S ohledem na takto pokročilý stav projednávání žádáme o zkrácení lhůty k projednání ve výborech na 30 dnů.
Vážené dámy poslankyně, vážení pánové poslanci, žádám vás jménem vlády o podporu této dohody tak, aby po jejím schválení Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR mohla být ratifikace dokončena. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni a ještě nechám přednést zpravodajskou zprávu. Vzhledem k tomu, že mám přihlášené do rozpravy pana poslance Zbyňka Stanjuru, paní kolegyni Fischerovou atd., přeruším tento bod před zahájením obecné rozpravy vzhledem k tomu, že jsem upozorněn na to, že v průběhu polední přestávky ostatní mají už sjednaná nějaká jednání.
Takže pane zpravodaji, prosím, předneste zpravodajskou zprávu, abychom měli alespoň tuto část projednávání ukončenou.
Poslanec Pavel Šrámek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, myslím, že zpravodajská zpráva paní ministryně, která opět zastoupila i druhého ministra naprosto bravurně, byla vyčerpávající. Dodal bych jen, že uzavření této mezivládní dohody je v souladu s právním řádem ČR a nedotkne se ani závazků vyplývajících z členství České republiky v Evropské unii. Dohoda je rovněž v souladu s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva a se závazky České republiky vyplývajícími z jiných mezinárodních smluv.
Navrhuji postoupit tento tisk do dalšího projednávání a přikázat tisk k projednání opět zahraničnímu výboru Sněmovny. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji. Přerušuji tento bod s tím, že je přihlášen pan poslanec Zbyněk Stanjura a paní poslankyně Fischerová. Ještě než přeruším jednání, dám slovo panu kolegu Benešíkovi vzhledem k jeho oznámení ke konání jednání výboru. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji, pane místopředsedo. Všem členům výboru pro evropské záležitosti. Ve 14.00 proběhne mimořádné jednání našeho výboru. Omlouvám se, že vám zkrátím obědovou přestávku, ale situace je vážná. Budeme projednávat migrační azylovou politiku. Takže dámy a pánové, členky a členové výboru pro evropské záležitosti, prosím na 14.00 do výborové zasedačky. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Věřím, že nikdo další nemá už informaci pro členy Poslanecké sněmovny. Děkuji paní ministryni, děkuji panu zpravodaji. Přerušuji bod číslo 75 před zahájením obecné rozpravy. Přerušuji také jednání Poslanecké sněmovny do 14.30 do zahájení ústních interpelací a přeji vám dobrou chuť.
(Jednání přerušeno ve 13.02 hodin.)
(Jednání pokračovalo ve 14.30 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré odpoledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pane ministře, zahajuji dnešní odpolední jednání. Dovolte mi, abych nejdříve konstatoval omluvy došlé předsedovi Poslanecké sněmovny, a to od 14.30 z pracovních důvodů pana poslance Kořenka, od 16 hodin z osobních důvodů pana poslance Leo Luzara, od 14.30 pana poslance Miloše Babiše a od 14.30 paní poslankyně Pavly Golasowské a paní poslankyně Nytrová se omlouvá také z pracovních důvodů.
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.