Čtvrtek 21. května 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
133.
Návrh na zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k prošetření
správnosti, hospodárnosti a zákonnosti postupů osob, které jsou odpovědné
za projekt, stavbu a stavební dohled při projektování a výstavbě pražského
tunelového komplexu Blanka, a osob odpovědných za ochranu zájmů
investora při realizaci tunelového komplexu Blanka
/sněmovní dokument 2124/
Návrh na zřízení této vyšetřovací komise předložila skupina 64 poslanců a poslankyň a současně tato skupina připravila návrh usnesení Poslanecké sněmovny, který je součástí sněmovního dokumentu 2124. Prosím, aby se zástupce této skupiny pan poslanec Bronislav Schwarz ujal slova. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Bronislav Schwarz: Dobré dopoledne, pane místopředsedo, kolegyně, kolegové. Vy jste hodně řekl - hlavně jsem se zájmem poslouchal, jak jste řekl účel komise, což bylo zajímavé, přesně jste ho řekl. Já bych vám chtěl především, kolegyně, kolegové, poděkovat, těm vpravo i vlevo, za to, že jste vůbec umožnili na dnešní den zařadit tento bod, protože ta Blanka, neboli ten sněmovní dokument 2124, se táhne Sněmovnou už delší dobu.
Asi víte, jak to celé vzniklo. Byl jsem osloven paní primátorkou Krnáčovou, zda bych jí pomohl se založením parlamentní vyšetřovací komise. Ten důvod pro ni i pro mě byl celkem jasný. Důvěřuje v parlamentní vyšetřovací komisi -
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane poslanče, ale požádám kolegyně a kolegy zvlášť z levé části sálu o zklidnění, abychom dobře slyšeli, co přednášíte. Děkuji.
Poslanec Bronislav Schwarz: Jste hodný, děkuji. Já mohu také trochu více řvát, ale už jsem to dělal dřív v životě, teď už to dělat nebudu.
Takže to jsem odůvodnil. Chtěl bych vám říci, že usnesení, o kterém bychom měli po případné rozpravě hlasovat, se skládá ze čtyř pododstavců, a zdůvodnil bych ho až v podrobné rozpravě, teď bych o něm nerad mluvil. Jsem opět schopen, kdyby někdo měl případné dotazy, nebo proč by se to mělo, odpovědět. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Požádám vás, abyste zaujal místo zpravodaje. Než otevřu rozpravu, přečtu omluvenky. Dnes od 11 hodin se z pracovních povinností v resortu Ministerstva vnitra omlouvá pan ministr Milan Chovanec, dále od 14.30 z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Pavel Čihák, dále na odpolední jednání ve čtvrtek 21. května 2015 se omlouvá pan místopředseda vlády Andrej Babiš a dále mezi 16. a 18. hodinou se z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Roman Kubíček. (V sále je neustále velký hluk.)
Otevírám rozpravu. Eviduji do ní prvního přihlášeného, kterým je pan poslanec Korte.
Poslanec Daniel Korte: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, já pokládám zřízení takovéto vyšetřovací komise za naprostý nesmysl, a to prosím z několika důvodů... (Odmlka pro hluk v sále.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Opět vám zjednám klid. Jestli máte něco důležitého na srdci, co potřebujete řešit, kolegyně a kolegové, jděte do předsálí. Děkuji vám.
Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedající. Za prvé, zřízení vyšetřovací komise je legitimní, pokud Sněmovna nabude přesvědčení, že orgány státní moci selhaly. To byl třeba příklad Opencard, který jsme řešili a kde jsme při našem vyšetřování zjistili, že opravdu Opencard byla vyšetřena nedbale a že různé složky, ať už složky Policie České republiky, ať už GIBS, ať už státní zástupci, selhaly. To prosím není tento případ. Tunel Blanka není státní tunel, nebyly to státní peníze. Jestli někdo selhal, tak to bylo vedení Prahy. Nevím, proč bychom kvůli vedení Prahy, byť Praha je hlavní město, a já jsem pražský poslanec, měli zatěžovat Poslaneckou sněmovnu. To by zrovna tak mohli přijít třeba z Vrchlabí nebo z Kardašovy Řečice a žádat vyšetřovací komisi na nějaké údajné pochybení svého starosty. Já jsem přesvědčen, že pražský magistrát má dostatek kontrolních mechanismů, aby mohl tuto záležitost vyřešit.
Dále. Pokud vím z otevřených zdrojů, probíhají nějaké pře, nějaké arbitráže a ta věc je otevřená. Vyšetřovací komisi je náležité a možné zřídit poté, co proběhne veškeré soudní vyšetřování a věc je ukončena. Jinak se taková vyšetřovací komise ani nedostane k příslušným materiálům, protože jí je prostě orgány činné v trestním řízení nevydají jakožto spis živý.
A posléze za třetí a za poslední, last but not least, paní Krnáčová při nástupu do funkce primátorky prohlásila, že neotevře tunel Blanka, dokud se neseznámí s veškerou projektovou dokumentací, netušíc v prostotě ducha svého, že veškerá projektová dokumentace jsou asi tak tři náklaďáky. Takže já bych prosil paní primátorku Krnáčovou, aby si četla a nezatěžovala Poslaneckou sněmovnu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Chci oznámit, že s náhradní kartou číslo 31 bude hlasovat paní poslankyně Kailová.
Eviduji několik faktických poznámek. Pane zpravodaji, chci se zeptat, jste v pořadí, to znamená nejdříve faktické poznámky, potom přednostní práva. Před vámi bylo přihlášeno několik poslanců. Nejprve tedy s faktickou poznámkou pan poslanec Čihák, po něm pan poslanec Chalupa, pak pan poslanec Gabal a pak pan poslanec Schwarz. Takže s faktickou poznámkou pan poslanec Čihák. Máte slovo.
Poslanec Pavel Čihák: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já si naopak myslím na rozdíl od svého předřečníka pana poslance Korteho, že vyšetřovací komisi je doopravdy potřeba ustavit. Ta potřeba, kterou paní primátorka Adriana Krnáčová v březnu letošního roku vyslovila, já si myslím, že je potřeba ji doopravdy podpořit. Toto veledílo, které doopravdy stálo spoustu miliard oproti původně stanovené částce, která se pohybovala kolem 21 miliard, tak to tenkrát avizoval primátor Bém v roce 2006, tak v současné době jsme na 43 miliardách korun a tunel Blanka stále nemáme v provozu. Náklady každým dnem naopak ještě stoupají a otevření tunelu stále nemá konkrétní termín. Já si myslím, že ustavení vyšetřovací komise na tento projekt, který je největší a nejdražší, ačkoliv se jedná o kraj Praha, má své opodstatnění a prověří správnost dílčích řešení a postupů při stavbě tohoto komplexu. Také si myslím, že všichni si přejeme, aby tunel Blanka byl co nejdříve otevřen a začal sloužit svému účelu, to znamená zlepšení tíživé dopravní situace v hlavním městě Praze. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji i za dodržení času. Nyní pan poslanec Chalupa se svou faktickou poznámkou.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Dobré poledne, vážení kolegové. Děkuji za slovo. Budu stručný. Pan kolega Korte - prostřednictvím pana předsedajícího - má jistě pravdu. Ano, mohou se na nás obracet i jiné obce se svými problémy a my jsme tady od toho, abychom problémy těchto obcí řešili.
Kdyby tuto věc neiniciovala paní primátorka Krnáčová, pravděpodobně bych zřízení této komise inicioval já sám s několika kolegy. Ono jde o to, že tunel Blanka je typickou ukázkou toho, jak se tady v minulých letech prováděly veřejné zakázky. Aby se ze zakázky, která měla stát 7 miliard a dnes jsme na 43 miliardách, to je ostuda tohoto státu. Občané této země z toho mají legraci a mají právo se dozvědět i jinou rovinu toho, jak se tady tyto zakázky organizují a dělají než jenom trestněprávní. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nevidím faktickou poznámku pana poslance Gabala. Odmazal jste se? Ne. Pane zpravodaji, jste v pořadí. Nyní pan poslanec Gabal, pak jste vy. Musíme dodržovat pořadí, jak se jednotliví poslanci hlásí. Máte slovo.
Poslanec Ivan Gabal: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, vládo, velmi váhám nad tím, co kolegům poradit z hlediska našeho hlasování v této komisi, a to nejen z hlediska zkušenosti, kterou jsme udělali při práci vyšetřovací komise Opencard, kde jsme pracovali, a myslím si, že napříč politickým spektrem, jak s kolegou Kortem, tak s kolegou Schwarzem, a jakýchsi výsledků jsme se dobrali, ale také z hlediska toho, že vnímám samozřejmě určitou frustraci a naléhavost, kterou pražský Magistrát a primátorka cítí v souvislosti s projektem, který stál mnoho miliard a v současné době v něm mohou jezdit cyklisté nebo na kolečkových bruslích, ale Praha to užívat nemůže.
Zároveň ale co mluví proti ustavení té komise, a to bych byl rád, abyste vnímali ty argumenty. Za prvé čistě pracovní a do našich vlastních řad. My tady máme ustavenou komisi, která se ještě nerozběhla. Měla vyšetřovat dálnici, myslím, že ostravskou, a myslím, že jsme nedokázali zvolit předsedu a máme rest, a hrneme se do další. To je první věc, kterou bych považoval za solidní vůči veřejnosti, vůči tomu problému, abychom dotáhli jednu komisi, a pak se případně zabývali druhou.
Ale existuje jeden vážnější argument a ten vyplývá ze zkušenosti z vyšetřování Opencard. Tam to bylo relativně uzavřené, většina věcí odložených, byly k dispozici audity, z kterých jsme mohli vycházet, byla k dispozici podaná žaloba, strukturované argumenty a na stole poměrně silný přehled fakt a závěrů i toho, že byl odsouzený člověk, který spolupracoval s policií, atd. V tomto případě nic takového o tunelu Blanka není k dispozici. Myslím si, že probíhá vyšetřování a probíhají arbitráže. Pro mě je velkou otázkou, kdo z vás si půjde sednout do té komise, která se může dostat do stisku rozhodování mezi stranami v arbitráži -
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Váš čas, pane poslanče, omlouvám se.
Poslanec Ivan Gabal: Končím - a vyšetřováním policie. To si myslím, že je jak z hlediska individuální participace v této komisi, tak z hlediska kredibility Sněmovny může dopadnout špatně.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Váš čas, pane poslanče, omlouvám se. Chcete-li mít delší příspěvek, přihlaste se do řádné rozpravy.
Poslanec Ivan Gabal: Děkuji. Doporučuji odložit tu myšlenku.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní s faktickou poznámkou pan zpravodaj Schwarz.
Poslanec Bronislav Schwarz: Já jsem neměl faktickou, pane místopředsedo, já jsem se přihlásil do rozpravy. Jestli má někdo ještě faktickou?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jsou zde přihlášeny dvě žádosti s faktickou poznámkou, potom dostanete přednostní právo jako zpravodaj.
Poslanec Bronislav Schwarz: Tak jenom bych se zeptal v rychlosti - pan Korte dal návrh? Špatně jsem rozuměl. Gabal, než odcházel, řekl, že...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře, v případě, že padne návrh, musí padnout v podrobné rozpravě, aby byl načten a dalo se o něm hlasovat.
Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Havlová. Máte slovo.
Poslankyně Olga Havlová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, chtěla jsem jenom připomenout znovu, sice to řekl už můj předřečník, že ještě nebyla ustanovena komise, nebyl zvolen předseda, vašimi obstrukcemi na to, aby byla zvolena D47, a už tady budeme zase připravovat další komisi. Já vás prosím, aby se dořešilo napřed jedno, a potom můžeme řešit další věci, a ne aby se to takhle tady všechno protahovalo. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Další faktickou poznámku má paní poslankyně Langšádlová. Máte slovo.
Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, je určitě v pořádku, abychom se zabývali všemi nepravostmi, které kde proběhly. Na druhou stranu je potřeba se velmi dobře zaměřit také na to, co probíhá dnes. Tato vláda výrazně zvýšila počet zakázek v rámci režimu JŘBU, bez uveřejnění, jenom omezenému okruhu zájemců o tyto zakázky a velmi často jsou to zakázky, které probíhají na vašich ministerstvech v tuto chvíli, které jdou na energie, které jdou na telekomunikační služby, a evidentně zde dochází za této vlády k mimořádně nehospodárnému přístupu. (Potlesk vpravo.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane zpravodaji, chci se zeptat, zda se hlásíte s přednostním právem, anebo s faktickou poznámkou. (Zpravodaj: S přednostním právem.) V tom případě musím dát slovo panu kolegovi Laudátovi s faktickou poznámkou, a pak dostanete slovo s přednostním právem. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Já do toho klubu ANO nechci mluvit, ať si komisi zakládá. Jenom mě trošku zaráží, že Praha už dospěla do situace, nebo politické vedení, že má tak malé sebevědomí. Je to městská akce, státní peníze tam nejsou žádné. Samozřejmě jsou to veřejné peníze, což je argument, nicméně - pane Jurečko, mohl byste být ticho? Já vím, že jste po bionaftě rozrušen, ale mě to ruší. Děkuji. (Ministr Jurečka: Prostřednictvím předsedajícího mohl.) Žádné prostřednictvím pana předsedajícího, vy jste ministr, tak já vás můžu oslovovat přímo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, máte pravdu, pane poslanče.
Poslanec František Laudát: Děkuji. V minulosti to bylo tak, že když se Praha dostala do problémů např. s utopeným metrem apod., tak samozřejmě že si udělala komisi. Ona ji může řídit, ona může úkolovat termíny apod. Další věc je, že směrem zřejmě s výjimkou hnutí ANO, nevím, jak u sociální demokracie, tak vlastně tady chceme založit, nebo Sněmovna hodlá založit vyšetřovací komisi na základě mediálních výkřiků, jednoho vystoupení v televizi. Domnívám se, že i přítomnost paní primátorky, aby to zdůvodnila, kde je ta ingerence státu, selhání státních orgánů, možná to je, že někdo schvaloval projekty, tj. státní správa atd. atd. Pak když tam selže stát, nebo policie selže, že nechce vyšetřovat, nebo někdo nabude dojmu, že špatně vyšetřuje, pak je to namístě. Ale v tuto chvíli skutečně považuji za skandální, že paní kolegyně Havlová tady už před drahným časem, a teď nevím, jestli to bylo v říjnu nebo kdy loňského roku, v listopadu, požádala o dořešení situace bývalé D48, dneska je z toho úsek D1. Kladu si otázku, jestli náhodou něco nechcete tutlat a odvádět pozornost jinam. Nejdřív vyřešme, aby začala komise alespoň fungovat, a pak si založte klidně komisi i na chodníky v Suché nad Mokrou, pak to bude v pořádku. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Neeviduji žádnou faktickou poznámku, nyní tedy s přednostním právem pan zpravodaj Schwarz. Máte slovo.
Poslanec Bronislav Schwarz: Děkuji, pane místopředsedo. Začnu tím, že bych řekl, že já jsem mezi vámi elév, ale v některých věcech elév nejsem. Víte, já to neřeším opravdu politicky, i když se třeba budete smát, ale já to řeším jenom odborně. Praha je pro mě moje hlavní město. A jestliže mi někdo tady předraží zakázku pomalu dvakrát, nefunguje mi, tak to není nějaký výstřelek novinářů, to se na mě nezlobte.
Kolegovi Kortemu rozumím. Odpracoval velký kus práce se mnou v Opencard, a jeho názor, také tomu rozumím, ale právě proto, prostřednictvím pana místopředsedy Dane, právě proto jsem právě pro založení komise k vyšetření komplexu Blanka, projektování stavby, protože jsi sám poznal, jaké to je, když se v Praze začne něco prošetřovat a vyšetřovat. Nevyšetří se vůbec nic, anebo případně to, co se chce, a účelově. Jestli poslední, kdo tady v Praze má důvěru, je Poslanecká sněmovna, což jsme my dva spolu dokázali i s druhými kolegy z politického spektra, tak si myslím, že je naše povinnost při takové předražené zakázce občanům Prahy, hlavního města, říct, na co jsme přišli, anebo nepřišli. Když nepřijdeme, bude to naše ostuda, a když přijdeme, bude to čest, že tato Sněmovna, opravdu jí záleží na tom, aby se věděla pravda. To je můj důvod. Jiný důvod v tom nemám, prosím vás. A už vůbec ne politický, jenom odborný. Nejsem manipulovatelný. I když po včerejšku - ano, jsem zaplacený, tomu rozumím.
Pak bych chtěl ještě dodat, prosím vás, to, že ještě nefunguje komise D47, to je asi věc jiných politických jednání, tomu také rozumím, ale při nasazení poslanců, kteří případně schválení komise do komisí půjdou, tak předpokládám, že každý bude pracovat ve své komisi, a vůbec to nebrání, jestli 47 funguje a jestli funguje Blanka. Mně vůbec nebránilo pracovat v Opencard a pracovat i ve výborech, kam jsem normálně docházel. To je zase jenom zajímavá výmluva.
Chtěl bych na vás apelovat, na všechny ty aspoň trošku rozumné. Tak my tím, že se založí komise, dokažme, že umíme pracovat, a zvedneme prestiž vyšetřovacích komisí. Vy jste říkali, že v minulosti tady, když jsem já tu nebyl, bylo plno komisí a na nic nepřišly. Udělali jsme tady, teď co jsme tady, Opencard a dokázali jsme, že to jde. Tak dokažme i čtyřicetsedmičkou, která se rozeběhne, i Blankou, že to půjde. Já tomu věřím a jsem o tom přesvědčený. A opakuji znovu, ten důvod mám jasný: nejsem přesvědčen, že vyšetřovací orgány i na Magistrátu, a pan Korte prostřednictvím vás to ví, opět na něco přijdou. Jen se to prodlouží a Blanka bude čekat možná na další volební období. Protože ti lidé si zaslouží vědět, kde to smrdí. To je všechno. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Eviduji několik faktických poznámek. První je paní poslankyně Černochová, pak pan poslanec Kučera a pan poslanec Fiedler. Máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Černochová: Krásné dopoledne dámy a pánové, děkuji pane místopředsedo. Já bych vznesla jeden procedurální návrh, protože si myslím, že můžeme o tom tady diskutovat ještě několik hodin a nedobereme se k žádnému konci. Myslím, že je zcela legitimní, aby do Poslanecké sněmovny přišla svůj návrh odůvodnit primátorka hlavního města Prahy paní Krnáčová a nechť po tom jejím odůvodnění si každý z poslanců a z poslankyň rozhodne sám, jestli chce podpořit vznik vyšetřovací komise, nebo ne.
Ale dovolte mi ještě poznámku na okraj. Mě velmi překvapuje ta nedůvěra členů vládní koalice, poslanců vládní koalice, k práci policie, k práci státního zastupitelství, ke svým ministrům, tedy k ministrovi vnitra i k ministrovi spravedlnosti. Protože v jaké fázi je vyšetřování těch záležitostí, které se týkají Blanky? To tady nezaznělo. Jestli jsou podána nějaká trestní oznámení, kolik jich je, v jaké jsou fázi, jestli je tam už nařízen nějaký úkon, či nikoliv. Takže tohleto jsou všechno věci, které by nám tady měla odůvodnit paní primátorka Krnáčová, a já na tom nevidím nic špatného, pokud se dnes tady Poslanecká sněmovna dohodne, že tento bod přerušíme a paní primátorku přizveme. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Vzhledem k tomu, že se jedná o procedurální návrh, dám o něm hlasovat bez rozpravy. To znamená, jestli jsem dobře porozuměl vašemu návrhu, paní poslankyně, přerušit do přítomnosti paní primátorky Krnáčové. Děkuji. Je to procedurální návrh. Eviduji žádost o odhlášení. Já vás všechny odhlásím a požádám vás, abyste se znovu přihlásili svými elektronickými kartami. Počet se ustálil.
V tom případě já zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, tak jak byl přednesen, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 155, přítomných poslankyň a poslanců 138, pro návrh 65, proti 49. Návrh byl zamítnut a my budeme pokračovat v projednávání.
Já se vrátím k faktickým poznámkám, které zde mám přihlášené. Nyní s faktickou poznámkou je pan poslanec Kučera, po něm pan poslanec Fiedler. (Velký hluk v sále.)
Poslanec Michal Kučera: Dobrý den. Děkuji za slovo. Já samozřejmě chápu chuť kolegy Schwarze vyšetřovat. Ono to vychází samozřejmě z té jeho praxe. Já to myslím samozřejmě i v dobrém. Protože paní primátorka Krnáčová -
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane poslanče, ale opět požádám levou část Sněmovny o ztišení, protože skutečně dnes hlučíte takovým způsobem, že není slyšet. Děkuji. Prosím, pokračujte.
Poslanec Michal Kučera: Protože paní primátorka Krnáčová nedostala od svých kolegů možnost tady vystoupit a obhájit svůj záměr zřídit parlamentní vyšetřovací komisi, čemuž nerozumím, ale samozřejmě je to asi taková ta vaše představa kolegiality. Já se pokusím její slova tady přímo citovat, abychom věděli přesně, co paní primátorku Krnáčovou vedlo k tomu, aby zřídila vyšetřovací komisi.
Tedy cituji paní primátorku Krnáčovou: Dneska jsem požádala pana poslance Schwarze, aby zřídil vyšetřovací komisi, tak jak to udělal v případě Opencard, a budu trvat na tom, aby se do důsledků vyšetřilo, kdo za co může. To znamená, zda je to město, nekompetentní politická reprezentace, anebo jsou to úředníci, kteří spolu s nimi toto způsobili, anebo jsou to firmy, které prostě nějakým záhadným způsobem nejsou schopny dostát svým závazkům, které vyplývají ze smlouvy. A toto bude to, co budu požadovat, protože do té doby neodejdu z této radnice. Konec citace paní primátorky Krnáčové.
Prosím pěkně, já přeju hodně úspěchů, pokud tato vyšetřovací komise bude zřízena. Já přeju hodně úspěchů této komisi, aby toto vyšetřila. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další v pořadí s faktickou poznámkou je pan poslanec Fiedler a připraví se pan poslanec Komárek.
Poslanec Karel Fiedler: Dobré dopoledne. Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem rád, že přece jen někdo zareagoval na připomínku mé kolegyně paní poslankyně Havlové o tom, že dnes nefunguje vyšetřovací komise k vyšetření situace kolem D47. Nicméně to, co tady říkal pan zpravodaj pan kolega poslanec Schwarz, že ti poslanci mají určitě vůli a nebyl by to problém. Já s tím souhlasím, ale je tam jeden zásadní problém, že bylo přijato usnesení, že ta komise začne pracovat v okamžiku, kdy bude mít svého zvoleného předsedu. A protože ten předseda dodnes nebyl zvolen, tak ta komise prostě nepracuje. Asi sedm měsíců, jak mi tady napovídají kolegové z pléna. Samozřejmě volíme předsedu této komise tajným hlasováním. A když jsem se zamýšlel nad tím, co říkají čísla, která potom tady hlásí předseda volební komise, tak mi nutně z toho vycházelo v mých úvahách, že ani poslanci vlastního poslaneckého klubu s velkou pravděpodobností, já si nedovolím to tvrdit, říkám, že to je domněnka, hypotéza, která se z těch čísel asi dá vyčíst, nevolili svého vlastního zástupce. Jaký je důvod. Včera jsme tady byli svědky toho, nebo dnes tady jsme svědky toho, jak chcete vyšetřit plýtvání státními prostředky, miliardami, včera jste tady několik miliard utratili naprosto zbytečně. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Komárek. Pane zpravodaji, vy se hlásíte s faktickou poznámkou? Já vás mám s přednostním právem. Zapíšu vás tedy s přednostním právem. A nyní pan poslanec Komárek.
Poslanec Martin Komárek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, já se zeptám řečnicky. Samozřejmě nemohu po vás chtít, abyste hlasovali. To budeme hlasovat o důvěře vládě. Je z vás tady někdo, kdo si myslí, že situace kolem tunelu Blanka je normální? Pokud tu někdo takový je, tak ten člověk normální není. Já chápu strach a demagogii ze strany ODS a TOP 09. Já to chápu. Ti lidé, co tu vystupovali, si ovšem myslí, že naši občané jsou zabednění. Nejsou zabednění. Oni si pamatují, že neúnosnou situaci okolo tunelu Blanka, okolo tohoto skutečně ohromného, největšího tunelu v Evropě, zavinily vlády, pražské vlády ODS a TOP 09. Občané vědí, že to není vina Adriany Krnáčové. Ta to chce vyšetřit a napravit. Občané vědí, že když selhaly běžné vyšetřovací prostředky, tak parlamentní komise je jakousi poslední záchrannou brzdou. Jak se ukázalo okolo podobného tunelu, byť elektronického tunelu, Opencard, tak parlamentní vyšetřovací komise může být účinná. Prostě nemusí to být pouze plané tlachání. Proto prosím vás, pokud chceme vidět světlo na konci tunelu, zřiďme tuto komisi. Já budu, když se dostanu k normálnímu vystoupení, ke kterému jsem se přihlásil, určitě širší a budu více argumentovat, ale možná bych se toho už vůbec nedočkal ve smršti faktických poznámek. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Dalšího s faktickou poznámkou eviduji pana poslance Mládka, kterého zde nevidím. V tom případě další s faktickou poznámkou je pan místopředseda Filip a po něm pan místopředseda Stanjura a eviduji zde dalších asi sedm přihlášek s faktickou poznámkou. Takže na všechny z vás dojde, ale jste v pořadí. Máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Paní ministryně, paní a pánové, pokusím se ve faktické poznámce reagovat na to, co tady bylo řečeno. Za prvé mi také vadí obava některých zejména z Prahy, kteří by si nepřáli, aby se tunel Blanka vyšetřoval. A tady vystupují, jako by existovalo něco, co si tady můžeme osvojit kdykoli. Za prvé ano, Poslanecká sněmovna si může osvojit vyšetřování toho nebo onoho, protože postupuje podle § 48 zákona o jednacím řádu, a to na návrh nejméně jedné pětiny všech poslanců může Sněmovna zřídit pro vyšetření věcí veřejného zájmu. Jestli mi chcete říct, že není veřejným zájmem vyšetřovat jaksi situaci okolo tunelu Blanka, tak se na mě nezlobte, ale to si ze mě a z ostatních občanů České republiky děláte legraci. Takže to není o Horní Dolní, jak tady bylo řečeno, ani o Mokré Suché, ale to je přesně o tom, jestli se tady prošustrovaly miliardy z veřejných rozpočtů. O tom to je.
A jestli mohu něco říct, tak v tomto ohledu já skutečně chci po vyčerpání rozpravy k této věci, aby se tento bod přerušil až do doby, kdy bude zvolen předseda vyšetřovací komise na D47. (Potlesk poslanců hnutí Úsvit.) Protože jestli Poslanecká sněmovna není ochotna po svém hlasování o zřízení vyšetřovací komise zvolit předsedu, tak to svědčí o tom, že tady někteří hrají nepoctivou dvojí hru.
Děkuji vám. (Potlesk poslanců KSČM a hnutí Úsvit.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Svůj návrh poté předneste v podrobné rozpravě, abychom o něm mohli hlasovat.
Než udělím slovo s faktickou poznámkou panu předsedovi Stanjurovi, přečtu omluvenky. Od 14.30 do 18.00 se z rodinných důvodů omlouvá paní poslankyně Radka Maxová. Dnes mezi 14.30 a 18.00 se z důvodu jednání omlouvá paní poslankyně Jana Hnyková. Dále se dnes od 11.40 do 17.00 omlouvá z pracovních důvodů paní poslankyně Jitka Chalánková. A dále se od dnešních 16 hodin do konce zítřejšího jednání omlouvá z pracovních důvodů ve volebním kraji pan poslanec Karel Pražák. A ještě jedna omluvenka - od 12.00 do 19.00 se z pracovních důvodů omlouvá paní poslankyně Balaštíková.
Nyní tedy s přednostním - ne, ne, omlouvám se, s faktickou poznámkou pan předseda Stanjura a po něm pan poslanec Adámek. Máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já to trošku odlehčím. Pan kolega poslanec Schwarz dostal úkol od primátorky Prahy, tak jak četl pan poslanec Kučera, a trošku to špatně pochopil, protože ona žádala, aby poslanec Schwarz zřídil vyšetřovací komisi, ne Poslanecká sněmovna. Ale to jen na okraj.
Mně vadí to, že tady nechcete, nebo se bojíte, aby vystoupila primátorka Prahy, která má všechny kompetence k tomu, aby to, co chtěla vyšetřit, vyšetřila. Sedí na radnici, má všechny smlouvy, vede arbitrážní spory, možná bude vést soudní spory. To je naprosto v pořádku. Nemá nic, co by jí bránilo... Nic jí nebrání v tom, aby činila tak, jak má. Kromě toho, že chce tu odpovědnost přenést z Prahy na Poslaneckou sněmovnu jako celek.
Já nevím, jestli je pravda, zda jsou pravdivé ty silné výroky: Policie to dělá špatně. Státní zastupitelství. A pokud ano, jsou to vaši ministři, kteří mohou tu špatnou práci odstranit a napravit. Ne naši. Tak co po nás vlastně chcete? Špatně funguje policie? Tak se ptejte ministra vnitra, jak je to možné. Policie brání vyšetření tunelu Blanka? Ptejte se ministra vnitra, jak je to možné, pokud je to pravda. Neptejte se sedmi kolegů, které tady zvolíme. A ti se budou ptát ministra vnitra? Co to je za logiku?
Vy tady vlastně říkáte, že když je nějaký starosta, který má problém a má to štěstí, že je součástí vládní koalice, tak mu zařídíme vyšetřovací komisi. A co chudák primátor či starosta, který má obdobný problém, možná menší, ale na velikost rozpočtu procentuálně stejný, který nemá zastoupení ve vládní koalici? Taky mu zřídíme vyšetřovací komisi?
A slova místopředsedy Filipa jsou naprosto pravdivá. Ono to je jednoduché. Sociální demokraté a ANO se nechtějí a neumějí dohodnout, kdo bude předseda vyšetřovací komise k D47. A to je celé.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Omlouvám se, pane předsedo. Váš čas vypršel.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Vzpomeňte si, jak jste se předháněli, kdo víc tu komisi chce. Máme ji a nefunguje. A je to díky vám. Máte 111 hlasů a nejste schopni zvolit předsedu. (Potlesk poslanců ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. A nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Adámek. Připraví se pan poslanec Jandák.
Poslanec František Adámek: Dobrý den. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená vládo, já nemám, a absolutně myslím si, že každý v této Sněmovně podepíše to, co říkal pan místopředseda Filip, jedná se o velké peníze, nepochybně je potřeba se o to zajímat. Než se rozhodnu, tak by mě zajímalo na iniciátorovi panu kolegovi Schwarzovi prostřednictvím pana místopředsedy, jak to ta komise bude dělat. Já jsem v jedné komisi seděl. Navazuji na kolegu Gabala. Co bude ta komise vyšetřovat? Na základě čeho? To si nechá předložit faktury a bude posuzovat věcnost, nebo se bude rozhodovat o tom, jestli projekt v roce 2005 byl politickým rozhodnutím Zastupitelstva hlavního města Prahy správný? Nebo co bude dělat? Prosím vás, řekněte mi, abych se mohl správně rozhodnout. Řekněte mi, s kým bude ta komise jednat, co bude vlastně vyšetřovat. Bude posuzovat, jestli tato faktura byla formálně správně zlikvidovaná, nebo jestli tedy došlo k naplnění? Bude kontrolovat stavbu? Bude si probírat stavební deníky, jestli kontrolní dny probíhaly správně? Řekněte mi, co bude dělat, a já pro to zvednu ruku. Děkuji vám. (Ojedinělý potlesk z levé i z pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám včetně dodržení času. Nyní tedy s faktickou poznámkou pan poslanec Bendl a připraví se pan poslanec Kučera.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Jenom jsem chtěl připomenout pamětníkům, jak se mění kultura v Poslanecké sněmovně, neboť si pamatuji, že když jsme tady kdysi projednávali, nebo Poslanecká sněmovna projednávala problematiku zdravotnictví a rušení některých zdravotnických zařízení a v lavicích tady seděl ministr zdravotnictví David Rath a byla tady jiná koalice, než které koalice byly tehdy na krajích, a my jsme jako hejtmani chtěli tehdy vystoupit k problematice, která se týkala Poslanecké sněmovny, a seděli jsme tady v sále nahoře v místech pro návštěvníky a nebylo nám umožněno vystoupit, přestože se nás ta problematika týkala. Teď obráceně, kdy nás takzvaně někdo žádá, nebo žádá jednoho z poslanců, aby se tady zřídila komise, se ten, kterého se to týká, nezúčastňuje jednání Poslanecké sněmovny. Nevím, že by tady paní primátorka v kuloárech někde byla a měla zájem. To za prvé.
A za druhé nerozumím kolegům, proč nechcete, aby k něčemu, o co vás požádala, vystoupila a abychom měli možnost se jí zeptat, co tedy vlastně chce. (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní tedy s faktickou poznámkou pan poslanec Kučera a po něm pan poslanec Laudát. Máte slovo.
Poslanec Michal Kučera: Děkuju za slovo. Trošku bych navázal na slova pana poslance Martina Komárka a na jeho zamyšlení, kdo je či není normální v této Sněmovně. Nevím, jestli to úplně patří na tuhle tu půdu a řečeno ústy právě tohoto pana poslance.
Nicméně já bych chtěl říct, zaujala mě jedna myšlenka, kterou zde pan poslanec Martin Komárek řekl, a to je to, že vyšetřovací komise by měla být zřízena až poté, co selhaly všechny běžné vyšetřovací prostředky. A to by mě zajímalo, které běžné vyšetřovací prostředky selhaly právě v tomto případě. Jestli skutečně tu komisi sestavujeme tak, jak říkal pan poslanec Martin Komárek, a v tomhle tom s ním souhlasím, až poté, co selhaly všechny běžné vyšetřovací prostředky.
Potom také nerozumím tomu, proč tedy - a tady znova ještě navazuji na svá slova i slova předřečníka - koaliční poslanci, poslanci za hnutí ANO, neumožnili paní primátorce vystoupit a svou snahu zřídit vyšetřovací komisi obhájit. Děkuji. (Potlesk poslanců klubu TOP 09 a Starostové.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní tedy pan poslanec Laudát s faktickou poznámkou a po něm pan zpravodaj Schwarz s faktickou poznámkou.
Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Já skutečně vyzývám kolegy z ANO, aby znova zvážili to, že by se projednávání nikoliv v kuloárech, ale tady přímo - rádi tady určitě uvidíme paní primátorku, tak aby se dostavila a případně odpověděla na dotazy apod. Takhle skutečně mně to nepřijde fér - vůči ní, ale i vůči hlavnímu městu Praze. Svým konáním tady fakticky podsouváte, že se bojíte ji sem pozvat. My ne a já bych ji tady rád viděl.
Nicméně domnívám se, a chci s kolegy z hnutí ANO tuto záležitost konzultovat a připravit předem na dotazy, které tady budu klásti, a do té doby vám dávám procedurální návrh, aby teď hned se hlasovalo o návrhu, který tady přednesl ctěný pan místopředseda Filip. Aby se teď hlasovalo. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Já jsem nepochopil teď...
Poslanec František Laudát: Aby se o tom návrhu hlasovalo teď bezprostředně.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Teď. Takže dáváte procedurální návrh?
Poslanec František Laudát: To znamená, je to návrh, aby bylo projednávání tohoto bodu přerušeno do doby, než bude zvolen předseda komise 47 a komise začne fungovat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Je to procedurální návrh. Eviduji žádost o vaše odhlášení, takže vás všechny odhlásím a požádám vás, abyste se opět přihlásili svými kartami. Táži se, zda je všem srozumitelné, o čem budeme hlasovat, nebo to mám zopakovat? (Netřeba.)
V tom případě dávám hlasovat a táži se, kdo je pro takto přednesený návrh. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 156, přihlášených poslankyň a poslanců je 136, pro návrh 105, proti 28. (Potlesk poslanců zejména ODS a TOP 09.)
Konstatuji, že návrh byl přijat, a já tedy přerušuji projednávání tohoto bodu tak, jak zněl návrh usnesení - do zvolení předsedy vyšetřovací komise k dálnici D47.
Budeme pokračovat v dalším bodu, který je na programu, a tím je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.