(12.40 hodin)
(pokračuje Bendl)
Má identifikovaného téměř pachatele, který prokazatelně velká zvířata trápí - týká se to zejména skotu, ovcí, koní apod. - kdy veterináři umí identifikovat dotyčnou osobu, ale nejsou schopni odebrat zvíře a na nějakou dobu potřebnou k tomu, aby se to zvíře dalo do dobré kondice, někde to zvíře ustájit. Tenhle problém, myslím, z té zprávy nenápadně kouká. Já bych na něj chtěl upozornit a vyzvat pana ministra zemědělství, aby se tomuto tématu věnoval, protože si myslím, že vzhledem k tomu, že máme čím dál tím větší objem domácího dobytka na farmách, a to je dobře, ale objevuje se i tento jev s týráním. Já bych rád, aby se s tím Česká republika nějak popasovala a našla systém, jak týraná zvířata více chránit. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Bendlovi. Dříve než budeme pokračovat, dovolte mi, abych konstatoval dvě došlé omluvy. Od 13 hodin se omlouvá pan poslanec Holý a bez udání doby odkdy se omlouvá pan poslanec Matěj Fichtner do konce dnešního jednacího dne.
Nemám jinou přihlášku do obecné rozpravy. Ptám se, jestli se hlásí někdo z místa. Nikoho nevidím, rozpravu končím. Ptám se, jestli se chce vyjádřit pan ministr v závěrečném slově. Není tomu tak. Pan zpravodaj? Není tomu tak.
Přistoupíme k rozpravě podrobné, do níž nemám žádnou přihlášku. Požádám tedy pana zpravodaje, aby přednesl návrh usnesení v podrobné rozpravě. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Ladislav Velebný: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, usnesení Poslanecké sněmovny ke Zprávě o stavu zemědělství České republiky za rok 2013 zní: "Poslanecká sněmovna bere na vědomí Zprávu o stavu zemědělství České republiky za rok 2013." Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji. Nikdo další do podrobné rozpravy není. Máme tedy jediné usnesení, které máme hlasovat.
Zahájím hlasování pořadové číslo 97 a ptám se, kdo je pro přijetí příslušného návrhu na usnesení, tedy vzetí zprávy o zemědělství na vědomí. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování pořadové číslo 97 z přítomných 135 pro 116, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodajovi a končím bod číslo 105.
Podle schváleného pořadu schůze budeme pokračovat bodem číslo 113. Tím je
113.
Rozhodnutí vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států
přes území České republiky v roce 2015
/sněmovní tisk 388/
Požádám pana ministra obrany Martina Stropnického, aby zaujal místo u stolku zpravodajů, a pana poslance Antonína Seďu, který je zpravodajem tohoto tisku 388. Předložený materiál tedy odůvodní ministr obrany České republiky pan Martin Stropnický. Pane ministře, prosím, máte slovo.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, materiál je předkládán v souladu s ustanovením čl. 43 odst. 5 písm. a) ústavního zákona číslo 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění ústavního zákona č. 300/2000 Sb., podle něhož vláda rozhoduje o průjezdu ozbrojených sil jiných států přes území České republiky nebo o jejich přeletu nad územím České republiky. Rozhodnutí vlády umožňuje realizovat bez zbytečných průtahů požadavky na přelety a průjezdy ozbrojených sil jiných států uvedených v usnesení vlády ze dne 15. prosince 2014 č. 1049. Zároveň umožňuje ozbrojeným silám České republiky žádat na principu reciprocity o povolení přeletů přes území států uvedených ve zmíněném usnesení vlády.
Část materiálu Předkládací zpráva pro Parlament ČR obsahuje zhodnocení dosavadní praxe při schvalování přeletů a průjezdů ozbrojených sil jiných států přes území ČR a podrobné odůvodnění řešení navrhované pro rok 2015, a to zejména s ohledem na závazky vyplývající pro Českou republiku z členství v NATO. Obdobným způsobem byla problematika přeletů a průjezdů ozbrojených sil jiných států přes naše území řešena i v minulých letech.
Děkuji za vaši pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru Stropnickému. Nyní konstatuji, že tento tisk projednal výbor pro obranu, usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 388/1. Požádám připraveného pana zpravodaje poslance Antonína Seďu, aby nás informoval o jednání výboru a přednesl návrh na usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, výbor pro obranu na své 16. schůzi uskutečněné dne 28. ledna tohoto roku přijal usnesení č. 68 k rozhodnutí vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes území České republiky v roce 2015, sněmovní tisk 388. Toto usnesení zní:
Po odůvodnění předneseném náměstkem ministra obrany Mgr. Danielem Koštovalem, náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky armádním generálem Ing. Petrem Pavlem, zpravodajské zprávě poslance Antonína Sedi a po obecné a podrobné rozpravě výbor pro obranu
1. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby Informaci o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes území České republiky v roce 2015, sněmovní tisk 388, vzala na vědomí.
2. Výbor pro obranu pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.
3. Výbor pro obranu ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a otevírám všeobecnou rozpravu, do které ale nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, jestli se někdo hlásí z místa. Nikoho nevidím, všeobecnou rozpravu končím. V tom případě asi není zájem o nějaké závěrečné slovo. Přistoupíme k rozpravě podobné. Do podrobné rozpravy také nemám žádnou přihlášku, takže požádám pana zpravodaje, aby přednesl návrh na usnesení.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Návrh usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky k rozhodnutí vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států v roce 2015:
Poslanecká sněmovna bere na vědomí rozhodnutí vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes území České republiky v roce 2015.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Poznamenávám, že o rozhodnutí vlády podle čl. 43 odst. 5 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, informuje vláda neprodleně obě komory Parlamentu. Parlament může rozhodnutí vlády zrušit. Ke zrušení rozhodnutí vlády postačuje nesouhlasné usnesení jedné z komor přijaté nadpoloviční většinou všech členů komory, čl. 43 odst. 6 Ústavy České republiky.
Já zagonguji, odhlásím vás, požádám vás o novou registraci a jakmile se ustálí počet přihlášených...
Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 98 a ptám se, kdo je pro souhlas s rozhodnutím vlády. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování pořadové číslo 98 z přítomných 124 pro 94, proti 27. Návrh byl přijat. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.
Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 113. ***