(11.40 hodin)
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, Informaci o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států uskutečněných přes území České republiky v 1. pololetí 2014 předložil předseda vlády Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu České republiky na základě usnesení vlády č. 684 ze dne 27. srpna 2014. Tento materiál poskytuje přehled o průjezdech a přeletech ozbrojených sil jiných států přes území realizovaných na základě usnesení vlády číslo 988 ze dne 18. prosince 2013. Pozemní a letecké přepravy ozbrojených sil jiných států byly v uvedeném období realizovány zejména z důvodů účasti na vojenských cvičeních, nácvicích a jednáních a k zabezpečení operací Enduring Freedom, jednání nizozemské armády ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice, Griffon Spring, ISAF, AFRICOM, KFOR a EUFOR.
V části dvě předkládací zprávy jsou uvedeny souhrnné údaje o pozemních a leteckých přepravách uskutečněných za účelem pobytu na území České republiky, jejichž podrobný přehled je uveden v příloze číslo 1, a o tranzitních průjezdech a přeletech, jejichž podrobný přehled je uveden v příloze číslo 2. V příloze číslo 3 je uveden přehled letů, pro něž bylo vydáno povolení uplatněním zvláštního postupu, a v příloze číslo 4 je uvedeno porovnání počtu přeletů uskutečněných od roku 2009 do prvního pololetí roku 2014 za jednotlivá pololetí.
Vážený pane předsedající, dámy a pánové, děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Usnesení výboru pro obranu vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 325/1. Nyní prosím pana zpravodaje výboru pro obranu, pana poslance Antonína Seďu, aby vás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Hezký Zelený čtvrtek, vážené kolegyně, vážení kolegové.
Dovolte mi, abych vás seznámil s usnesením výboru pro obranu číslo 56 ze 14. schůze uskutečněné 12. listopadu 2014 k Informaci o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států uskutečněných přes území České republiky v prvním pololetí roku 2014, sněmovní tisk číslo 325.
Po odůvodnění předneseném prvním náměstkem ministra obrany ČR Ing. Jiřím Borovcem, zástupcem náčelníka Generálního štábu AČR generálmajorem Ing. Františkem Malenínským, zpravodajské zprávě poslance Antonína Sedi a po obecné a podrobné rozpravě výbor pro obranu za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby Informaci o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států uskutečněných přes území ČR v 1. pololetí 2014, sněmovní tisk č. 325, vzala na vědomí; za druhé pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky; za třetí ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Seďovi. Zahajuji všeobecnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Jestliže se nikdo nehlásí, končím všeobecnou rozpravu. Pan zpravodaj má zájem o závěrečné slovo ve všeobecné rozpravě? Nemá. Přistoupíme tedy k rozpravě podrobné. Zahajuji podrobnou rozpravu a tady se hlásí pan zpravodaj. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji. Vážené kolegyně, kolegové, návrh usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky k Informaci o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států uskutečněných přes území České republiky v prvním pololetí roku 2014: "Poslanecká sněmovna bere na vědomí Informaci o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států uskutečněných přes území České republiky v prvním pololetí roku 2014."
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji za návrh usnesení. Pakliže se nikdo další do podrobné rozpravy nehlásí, končím podrobnou rozpravu. Ptám se pana ministra na závěrečné slovo. Není zájem.
Budeme tedy hlasovat o usnesení tak, jak jej navrhl pan zpravodaj v podrobné rozpravě.
Já zahajuji hlasování. Kdo je pro toto usnesení, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 92, přihlášeno je 137 poslankyň a poslanců, pro 96, proti 21. Návrh byl přijat.
Děkuji panu zpravodaji i panu ministrovi.
Dalším bodem je
111.
Informace o vojenských cvičeních jednotek a štábů Armády České republiky
se zahraničními partnery na území České republiky i mimo ně
za období leden - červen 2014
/sněmovní tisk 350/
I tento materiál uvede pan ministr obrany Martin Stropnický. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych uvedl tuto informaci.
Materiál obsahuje přehled o účasti na vojenských cvičeních jednotek a štábů Armády České republiky se zahraničními partnery na našem území i mimo ně za období leden - červen 2014 a informuje o účasti velitelů a štábů AČR na těchto cvičeních. V uvedeném období byla vojenská cvičení realizována podle plánu schváleného usnesením vlády ze dne 8. ledna 2014 číslo 32 a prvního doplňku plánu schváleného usnesením vlády ze dne 28. května 2014 číslo 399. Jednotky a štáby AČR se v tomto období zúčastnily 40 vojenských cvičení se zahraničními partnery. Z tohoto počtu proběhlo na našem území 14 cvičení. Celková finanční částka potřebná k provedení těchto cvičení činila 23 955 tis. korun.
Ve sledovaném období byla provedena tato hlavní vojenská cvičení. Já se s vaším dovolením omezím pouze na jejich názvy: BALT 2014, Composite Challenge, European Air Transport Training, dále - a to je docela exotická zkratka - EQHTIC, dále MOUNTAIN FLIGHT 2014, RELIABLE SWORD 2014, TOXIC LEAK 1, YELLOW CROSS. Přehled ostatních cvičení za období leden až červen 2014 je uveden v příloze předkládaného materiálu.
Vláda vzala tento materiál na vědomí svým usnesením ze dne 1. října 2014 číslo 795.
Takže vážený pane předsedající, dámy a pánové, já vám děkuji a žádám, abyste vzali tuto informaci na vědomí.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu ministrovi. Tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 350/1. Nyní prosím zpravodaje výboru pro obranu, jímž by podle mých informací měl být pan poslanec Alexander Černý, aby vás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Alexander Černý: Děkuji, pane místopředsedo. Páni ministři, dámy a pánové, dovolte, abych vás seznámil s usnesením výboru pro obranu ze 14. schůze tohoto výboru, která se uskutečnila 12. listopadu 2014.
Po odůvodnění předneseném prvním náměstkem ministra obrany ČR Ing. Jiřím Borovcem a zástupcem náčelníka Generálního štábu AČR generálmajorem Ing. Františkem Malenínským, zpravodajské zprávě poslance Ivana Gabala a po obecné a podrobné rozpravě výbor pro obranu doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby Informaci o vojenských cvičení jednotek a štábů AČR se zahraničními partnery na území ČR i mimo ně za období leden - červen 2014 vzala na vědomí; pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu; ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Černému. Zahajuji všeobecnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Končím tedy všeobecnou rozpravu. Není-li zájem o závěrečné slovo ve všeobecné rozpravě, přistoupíme k rozpravě podrobné, kde se hlásí pan zpravodaj. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Alexander Černý: Přečtu ještě jednou návrh na usnesení: "Poslanecká sněmovna bere na vědomí Informaci o vojenských cvičeních jednotek a štábů Armády České republiky se zahraničními partnery na území České republiky i mimo ně za období leden - červen 2014."
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu poslanci Černému. Pokud se nikdo další nehlásí do podrobné rozpravy, končím podrobnou rozpravu.
Není-li zájem o závěrečná slova, budeme hlasovat o usnesení tak, jak jej navrhl pan poslanec Černý, že Poslanecká sněmovna bere na vědomí atd.
Zahajuji hlasování o tomto usnesení. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 93, přihlášeno je 141 poslankyň a poslanců, pro 122, proti žádný. Návrh byl přijat.
Děkuji panu zpravodaji i panu ministrovi. ***