(10.50 hodin)
(pokračuje Tejc)

Chci jen pro úplnost dodat, že jsem nenavrhoval a nebudu navrhovat, abychom posílili kontrolu v centru na ministerstvu, která v minulých letech měla k dispozici dva až tři úředníky na ministerstvu, protože si myslím, že kontrola z jednoho místa, ať už to bude Praha, nebo Brno, prostě není efektivní. To, co jsem navrhoval, je rozmístění vyšších soudních úředníků po každém okrese, tak aby předseda soudu, který má právo kontrolovat, ale bohužel k tomu nemá dostatek možností a dostatek kapacity, mohl v této věci konat a měl dostatek informací pro např. podání kárné žaloby.

To je má otázka na paní ministryni, jak tedy, pokud ona teď nesouhlasí s návrhem, který jsem předložil, a má na to samozřejmě právo, jak chce zajistit dohled nad exekutory, protože podle mého názoru ten není dostatečný. Mně nejde o to, tady chránit dlužníky, kteří jsou nepoctiví, ale myslím si, že i dlužník, který se dostal do problémů, má právo na to, aby zákon byl dodržen ze strany exekutora, ze strany těch, kteří vymáhají, a myslím si, že je potřeba něco udělat. Takže když ne to, co navrhuji já, tak tedy co? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jeronýmu Tejcovi. Nyní se slova ujme pan poslanec Jiří Štětina, připraví se pan poslanec Karel Fiedler. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Štětina: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, proč jsem se dneska odvážil jít k tomuto pultu? Jistě mě nemůžete považovat za nepřítele sportu, kdo mě znáte. Ale když jsem se dočetl o pozměňovacím návrhu na jednu miliardu, tak jsem se musel k tomu vyjádřit, a samozřejmě mě k tomu ještě inspiroval článek v dnešním Sportu, v kterém je nadepsáno: Akademie už bez Vrby. Trenér reprezentace se už nehodlá angažovat v projektu mládežnických akademií. Řekl to v nejvyšší čas a reagoval tak na pondělní rozhodnutí výkonného výboru, který místo konkrétních bodů reformy jen odsouhlasil složení rady pro koncepci výchovy. Mluvíme o kopané.

Je symbolické, ale určitě neplánované, že tato slova byla řečena večer před schválením státního rozpočtu, kde je požadovaná jedna miliarda na sport pozměňovacím návrhem. Peníze do sportu jdou stále naprosto netransparentně a nekontrolovatelně, což vyhovuje předsedům některých svazů, unií a asociací. Například kopaná, tenis, košíková, lední hokej, ale také Český olympijský výbor. Nikdo neví, jaký majetek bývalého ČSTV vlastní ČUS, Česká unie sportu. Je třeba vědět, na co přesně peníze jdou, kdo s nimi bude hospodařit, kdo je bude kontrolovat a jak je zaručené, aby se dotace nestaly jen dalším způsobem, jak ve sportu odměňovat loajální ovečky. To jsou slova z tohoto článku.

Ve financování sportu je třeba zavést pevný řád a koncepci, přísně oddělit, co je státní a co je privátní. Pozměňovací návrh v žádném případě nepodpoříme, protože jsme se zavázali voličům, že budeme hospodařit s veřejnými prostředky řádně a poctivě. Já vám děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jiřímu Štětinovi. Nyní pan poslanec Karel Fiedler, připraví se David Kádner. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Fiedler: Dobré dopoledne, dámy a pánové, děkuji za slovo. Nejdříve jednu organizační věc. Až přistoupíme k hlasování po projednání v našem poslaneckém klubu, navrhuji, aby byl stažen pozměňovací návrh B12, a předpokládám, že po domluvě s předsedajícím Sněmovny o tomto bude hlasováno.

Druhá věc. Bylo tady zmíněno v rozpravě - to je jiný pozměňovací návrh, o kterém budeme hlasovat, který se týká rozpočtové kapitoly ÚSTR, kde chci jen zopakovat jednu faktickou věc. Jedná se tam o dvě rozpočtové kapitoly, jednak ústav, jednak archiv. Mzdové prostředky v kapitole ústavu zůstávají ve stejné výši, mzdové prostředky v kapitole archiv se navyšují, a to přesto, že v jedné kapitole má dojít ke snížení počtu zaměstnanců a v druhé kapitole má dojít ke zvýšení, což tedy nemá faktickou logiku. Ptám se, nebylo mi to dosud vysvětleno, proč dochází k navýšení finančních prostředků na mzdy, když počet v součtu se nemá zvyšovat. Čísla, která jsou uvedena v této rozpočtové kapitole, hovoří jasně. Tam je uvedeno, že dochází k navýšení počtu pracovníků, ale podle dostupných informací se odehrává věc jiná. V kapitole ústavu se mají snižovat a v kapitole archivu zvyšovat, čili absolutně nechápu, proč by mělo dojít k takovémuto navýšení mzdových prostředků.

A třetí věc, nebudu dlouho zdržovat, opravdu výzva kolegy Dolejše, abychom už přistoupili k hlasování, má své opodstatnění. Při této debatě o tom, co se bude odehrávat, jaké jsou predikce, jsem si vzal sešit H a udělal jsem si tam jednoduchý propočet. Je to tabulka 7 strana 12, týká se to veřejných rozpočtů o tom, jak budeme lépe vybírat daně. Rok 2011 705,6 mld. a rok 2012 727,8 mld. Nárůst je 3,14 %. Rok 2013 je 753,9 mld, nárůst je o 3,58 %. Nyní přichází rok 2014, předběžná skutečnost je 772,6 mld., a ten nárůst nám klesá na 2,48 %, a rok 2015 je 791,5 mld., čili nárůst zase klesá pouze na nárůst o 2,44 %. Z těchto faktických čísel, která jsem si tady rychle spočítal, nemohu vyčíst, že by docházelo k většímu výběru daní. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Karlu Fiedlerovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Plíšek. Potom pan kolega Kádner. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Martin Plíšek: Pěkné dopoledne, vážený pane předsedající, milé kolegyně, vážení kolegové. Byl bych rád, aby tady skutečně nezapadla jedna věc, o které hovořil předseda ústavněprávního výboru pan kolega Tejc. Na ústavněprávním výboru jsme vlastně drtivou většinou hlasů i hlasy poslanců opozice přijali doporučení rozpočtovému výboru k přesunu finančních prostředků určených ke kontrole činnosti exekutorů, kde vidíme velké problémy, a upozorňuje na to i samotná exekutorská komora, kdy má s celou řadou svých členů problémy, které byly v minulosti medializovány, a chybí zde zkrátka účinná kontrola, kterou v minulosti ministerstvo nezvládalo, a nyní s tím mají problémy i soudy.

Proto se chci paní ministryně prostřednictvím pana předsedajícího, a už je zde přítomna, skutečně zeptat, zda je pravda, co tady bylo řečeno, že odmítla tento pozměňovací návrh, na kterém se skutečně shodla vládní koalice i poslanci opozičních stran. Myslím si, že to byl návrh, který rozhodně není nijak politický, a účinnou kontrolu exekutorů si zde, doufám, přejeme všichni. Byl to přesun v rámci rozpočtové kapitoly. Takže se chci zeptat, zda to je pravda a jak tuto kontrolu hodlá zajistit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Plíškovi. Nyní ještě jedna faktická poznámka paní poslankyně Jany Lorencové. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Lorencová: Děkuji, pane předsedající. Vážení kolegové, chtěla bych se zeptat kolegů, kteří tady chrlí otázky směrem k současné vládě a především směrem k současnému ministru financí, kde byli v době, kdy tady z bank byly vytahovány peníze prostřednictvím ulomeného kusu schodiště. Ten, kdo ho přinesl k pultu, dostal 98 milionů. Pokud vím v konkrétním případě. (Hovoří stále důrazněji.) A to nejenom tento případ. Šlo o desítky miliard! Koho jste se tenkrát ptali, co se to děje? Dělo se to díky zákonům, které přijaly vaše vlády! Kde jste byli v době, kdy se tady kradlo ve velkém, protože nic jiného než krádeže nebyly lehké topné oleje! Mě ta kauza bude asi pronásledovat do konce života. Ale šlo minimálně o 100 miliard. Koho jste se tenkrát ptali? A tekly léta. Z každého nádraží vám každý dispečer mohl tenkrát říct, co se tady odehrává! ***




Přihlásit/registrovat se do ISP