(10.10 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já se omlouvám a prosím o klid v sále!

 

Poslanec Radim Fiala: Ekonomicky jsem přesvědčen, že je potřeba deficit státního rozpočtu snižovat, a ne zvyšovat. Vy jste řekl, že ho snižujete ze 120 mld. na 100. 120 miliard tady bylo před třemi roky, před pěti lety, možná před deseti lety, ty deficity jsou pořád stejné. Tak doufám, že se vám v příštích letech i podle té koncepce, kterou jste deklaroval, když jste se stal ministrem financí, tak jste deklaroval, že ty deficity se budou neustále snižovat.

A špatně je i samotná struktura státního rozpočtu. Chudší mimopražské regiony přicházejí o 14 mld. z Evropské unie a nedostanou ani zásadní dopravní investice. Rozpočet Ministerstva dopravy bude totiž nižší o 8,3 mld. než letos. Celkový nedostatek investic, které by umožnily budoucí hospodářský růst, již vládě vytýkají dokonce i odbory. To je neuvěřitelné. Odbory se většinou starají o práva zaměstnanců, ale dnes už i odbory vytýkají to, že nemyslíte na budoucnost a že nehodláte investovat tak jako v minulých letech v době hospodářské ekonomické krize a recese. Dnes to tedy vypadá tak, jako bychom zde počítali s hospodářským blahobytem pro bohaté a ještě větší chudobou pro chudé.

Vážený pane ministře, my s návrhem rozpočtu nemůžeme souhlasit a budeme hlasovat proti.

Co se týče jednotlivých dalších věcí, dovolte, abych se jen velmi krátce zmínil o sportu. Co se týče sportu, chvilku říkáme ano, miliardu do sportu. Chvilku říkáme ne miliardu do sportu, protože se tam dějí věcí, o kterých jste mluvil, o kterých jste hovořil. Dobře, souhlas. Ale v tom případě je potřeba připravit systém, který peníze do sportu dostane, bude naprosto transparentní, průhledný, ale nemůžeme zastavit investice a finanční podporu sportu v České republice. To přece nejde. A já bych vás chtěl požádat všechny, vážení kolegové, včetně pana ministra školství, abyste takový systém připravili. Transparentní systém finančních prostředků do sportu. Myslím, že to je velká nutnost, a žádám vás všechny, abyste to učinili co nejrychleji, protože všichni víte, že legislativní proces trvá velmi dlouho. To znamená, když to připravíme, bude trvat dalších x měsíců, než to dostaneme do praxe. Myslím si, že tato věc hoří, a já vás tady na to upozorňuji.

Děkuji za slovo. (Potlesk poslanců Úsvitu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: To byl pan předseda klubu Úsvit Radim Fiala. A nyní s přednostním právem pan ministr financí.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedo. Nevím, jak už to mám vysvětlit panu poslanci Fialovi, že dluh České republiky 2013 byl 1 683 mld. Dluh České republiky 2014 koncem roku 31. 12. by měl být 1 665 možná, někde tam. Takže bude nižší, o malinko, ale bude. A 2015 plánujeme, že nebude vyšší než 2013, takže nechápu, proč mluvíte o zadlužování. Bude tam deficit, nemá to sice logiku, ale jelikož jsme začali řídit to cash flow, trošku, i když nemáme cash pooling, bohužel Ministerstvo financí neovládá a nemůže řídit veškeré toky fondů a státních institucí, tak se nezadlužíme! Tak prosím vás už to neříkejte, že bychom se zadlužovali.

Ohledně sportu, máme na stole, do konce roku to ještě vláda projedná, novelu zákona o hazardu a v rámci toho budeme řešit i odvody. Kurzové sázky, loterijní odvody, kasina, internet atd. A v rámci toho je možnost řešit sport a skutečně tam přinést nějaký systém.

Samozřejmě zákony Rekonstrukce státu, já myslím, že se osobně s nimi velice intenzivně stýkám, ale my jsme v nějakém systému, jsme v koalici, takže věřte mi, že osobně se snažím dělat s tím, co můžu.

Z hlediska debaty o rozpočtu, tak já nevím, co byste čekali. Rozpočet je výnos, to je příjem peněz. Já se hlavně soustředím na ten výnos. Jsem jediný ministr, který má zabezpečit výnos. Ten náklad mají všichni ostatní ministři. Takže se soustředím proto na ty daně.

A pokud pan předseda Fiala mě tady zesměšňuje v Evropě, tak fajn, uvidíme, aspoň budu jediný, který to zkusí, přesvědčit. Protože ta Evropa taky funguje nějakým způsobem. Taky jsme teď měli hlasování o tom, jestli nám má někdo diktovat, kolik žen kde má být. Myslím, že právě naše hnutí je modelovým příkladem toho, že my ženy forsírujeme, máme je všude. Takže Evropa funguje nějakým způsobem.

Junckerův balíček je taky zajímavá konstrukce, kterou jsem úplně nepochopil. Že tam je nějaká garance, potom EIB tam dát 5 mld. eur, potom je tam nějaký multiplikátor 15 a z toho je těch 315 mld. eur. Ale Česká republika je na tom velice dobře, protože náš problém je, že my máme peněz dost a roku 2013 jsme vraceli přece do rozpočtu 13 mld. z dopravní infrastruktury.

My jsme paralyzováni zákony. My tady napravujeme chyby minulých vlád, že jsme deset let nebyli schopni přijmout zákon o státní službě. Že jsme nebyli schopni vyřešit infringement na EIA. Že jsme neměli regulaci vody atd. A že jsme byli nejhorší v čerpání. Že je tady ohroženo 90 mld. investic. Že nám hrozí, že ta EIA, která na tyto investice byla schválena, nebude Bruselem akceptována. Takže my honíme plno věcí najednou a priorita je investice! To není pravda!

Já jsem přišel na resort financí a hned jsme udělali program do investic kapacit základních škol tady kolem Prahy. Osm set milionů! Třicet obcí se přihlásilo. Už se staví. Tak já nevím, o čem mluvíte. Nevím, jak jste počítali ty děti, které se u nás narodily, když teď je na stole požadavek na sedm miliard investic do mateřských školek a základních škol. Nevím, kdo to tu řídil předtím.

Hrozně mě pobavil pan Novotný, strategická debata. Tak se bavme o té strategické debatě! Proč ODS nečetla knihu Bati, 1937? To byla jediná vize této země. Bohužel ji nikdo neudělal. Kdyby ji někdo udělal, tak jsme na tom jako minimálně v Rakousku nebo Švýcarsku. Tam bylo všecko napsáno. Takže my teď děláme strategii energetickou. Velký materiál, mám to za úkol s panem ministrem Mládkem. Takže jaká je bilance naší pozice v energetice? Vodu jsme prodali, plyn jsme prodali, uhlí jsme prodali, rafinérie jsme prodali. A máme tady ČEZ, ten, který si za vaší vlády dělal, co chtěl, a nakoupil na Balkáně za 80 mld. investice, které jsou pravděpodobně velice pofidérní, ale nesplnil základní úkol. Blok v Dukovanech, který potřebujeme teď prioritně řešit. Strategická debata. No a jak jsme vyřešili strategicky dopravní infrastrukturu, když na D8 jsme postavili za 24 let 76 kilometrů za 40 mld.? Stavíme dálnice v průměru 13 let. Tak aspoň za naší vlády jsme přišli a prosadili větší motivaci majitelů pozemků, abychom konečně mohli stavět. Taky chceme přijmout nějaké zákony, které fungují v Německu, abychom konečně něco tady začali realizovat! A to je priorita. Protože my jsme řekli, chceme občanům ukázat, že něco konečně poznají v každodenním životě.

Proč nemáme rychlovlaky? Já nevím. Měl jsem v pátek večeři s významným představitelem Číny a tam mají vlaky, které jezdí 400 km za hodinu. U nás jsme stále na tom stejně, některé vlaky jak na počátku tohoto století asi. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP