(19.20 hodin)
(pokračuje Matušovská)
Vláda zaujala k tomuto návrhu zákona neutrální stanovisko a současně poukazuje na některé sporné body tohoto zákona. Vládě konkrétně vadí záměr vyjmout z navrhovaného režimu prodejny, jejichž plocha nepřesahuje 200 metrů čtverečních. Je to vlastně podstatná část těchto společností, jejichž prodejny jsou větší než 200 metrů čtverečních, mají většinou zahraniční majetkovou účast, a hrozí tak, že tyto společnosti mohou namítat porušení svobody v důsledku nerovných podmínek v podnikání. Za druhé vláda upozorňuje na to, že by měla zákonná omezení prodejní doby platit pro všechny státní a ostatní svátky.
Z hodnocení dopadů navrhované úpravy není zcela zřejmé, jaké skutečné dopady tento návrh vyvolá například na zaměstnanosti. Návrh zákona dále vykazuje též některé formální a legislativně technické nedostatky, které by měly být v dalším legislativním procesu odstraněny, a doporučuje, aby se jimi parlament v legislativní procesu zabýval.
Děkuji za pozornost. (V sále je obrovský hluk a neklid!)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Otevírám rozpravu. S přednostním právem pan předseda klubu KDU-ČSL.
Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, vážení kolegové, vážené kolegyně, mám pocit, že tady bylo sice už řečeno téměř všechno důležité, jak jsem pozorně poslouchal, což je dobře, takže mi zbývá zdůraznit, že poslanecký klub KDU-ČSL podpoří senátní návrh o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který v praxi znamená omezení prodejní doby o vybraných svátcích.
Neodpustím si jednu drobnou poznámku, že by mě docela zajímal klíč, který vedl k výběru vybraných svátků, a možná že se ho dozvíme, nebo se možná ten výběr může časem rozšířit, jak je tomu v některých rovněž připomenutých zemích.
Bylo zde také řečeno, že se omezení nebude týkat bezvýhradně všech prodejen, ale pouze těch, jejichž plocha tedy přesahuje 200 metrů čtverečních. Vnímám, že na tuto záležitost existují různé pohledy. Není to podle mě téma ani levicové, ani pravicové, ani náboženské, je to téma, která by si možná zasloužilo nějaký vlastní sociologický výzkum. Nicméně se domnívám, že návrh může přispět ke sladění rodinného a pracovního života, a k tomu se KDU-ČSL dlouhodobě hlásí.
Závěrem bych chtěl jenom dodat, že tímto návrhem s určitým zpožděním pouze následujeme státy západní Evropy včetně těch, které jsou nám kulturně a historicky nejblíže, jako je Německo, Rakousko a další. Byla tady také řeč o Evropské unii, takže i s těmito trendy se přijetím tohoto návrhu zákona sladíme.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezký dobrý večer. Já děkuji panu předsedovi Miholovi. Dalším řádně přihlášeným do obecné rozpravy je pan poslanec Michal Kučera. Prosím, pane poslanče, máte slovo. (Hluk v sále neutichá.)
Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Dostal jsem několik výzev, abych svůj projev zkrátil, tak ho tímto i zkrátím. Z počtu přihlášených vidíme, že o diskusi bude velký zájem. Do školy jsme chodili všichni, všichni chodíme k lékaři a rádi se k těmto tématům vyjadřujeme, nakupovat chodíme taky všichni, takže se asi také všichni budou chtít vyjádřit i k tomuto tématu. Nicméně bych se chtěl dotknout několika bodů z tohoto senátního návrhu.
Senátní návrh zakazuje prodej v obchodech v osmi vyjmenovaných svátcích: na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, o vánočních svátcích, 24. do 12 hodin, na Boží hod vánoční a na Štěpána celý den. A týká se to prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních, jak tady v návrhu vidím. Netýká se lékáren a zdravotnických zařízení, čerpacích stanic a prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících. Mě by třeba zajímalo, jak se bude rozhodovat o tom, co je místem zvýšené koncentrace cestujících. To jsem z návrhu nějak nepostřehl, jestli na to bude nějaká komise či co. Ale asi by bylo zajímavé si to předem určit. Taky by mě zajímalo, jak například budou otevřeny lékárny, které jsou součástí hypermarketů. Lékárna, která je součástí hypermarketu, bude mít bohužel zavřeno a bude v silné konkurenční nevýhodě lékárny, která je naproti v ulici a která samozřejmě ve vyjmenovaných dnech bude moct být otevřená.
O výběru svátků se tady už zmiňoval kolega předřečník. Mě by skutečně zajímalo, jak navrhovatelé přišli na to, že zavřeno má být na Velikonoční pondělí, ale na velikonoční neděli, tedy na Zmrtvýchvstání Páně nebo Boží hod velikonoční, bude zavřeno, což je hlavní svátek velikonoční. Tak asi bude podle té logiky otevřeno. V neděli na hlavní svátek bude otevřeno, ale chápu, že je to svátek křesťanský a levicoví kolegové to moc nevnímají. Na svatého Václava bude prodej zakázán, 5. 7. na Cyrila a Metoděje bude povolen.
Vzhledem k tomu, jak je návrh postaven, a vzhledem k dohodě v klubu TOP 09 navrhuji zamítnout tento návrh zákona v prvním čtení. Beru jako naprosto lichý argument, který tady zaznívá o tom, že nutí nějaké pracovníky obchodů pracovat o svátcích. Všichni víme, aspoň ti, kteří jsme řídili nějaké firmy, že naopak o sváteční směny je často největší zájem, že se na to lidé hlásí, protože dostávají stoprocentní příplatky, a spíše vedoucí má problém jiný, že má na směnu přihlášených více lidí než méně. Trochu mě překvapuje, že tuto možnost pracovníků přivydělat si podporuje třeba odborový předák Středula se svým stotisícovým platem.
Nemám rád stát, který nám říká, co máme a nemáme dělat o víkendu, co máme a nemáme dělat o svátku, zda máme jít nakupovat, nebo zda se máme procházet v parku. Já si myslím, že to by mělo být asi na každém z nás, jak se rozhodneme a jakým způsobem chceme dotyčný svátek trávit. Nemám rád stát, který nařizuje soukromým subjektům, který nařizuje živnostníkům, kdy mají mít otevřeno a kdy musí zavřít, protože stát si myslí, že to pro živnostníky je nejlepší. V neděli a o státních svátcích nechodím nakupovat, nebo aspoň většinou, věnuji se raději jiným aktivitám. Nicméně nebudu brát právo těm, kteří chtějí trávit neděle v hyperkrámu, protože si tak představují ideálně strávený sváteční čas.
Znovu opakuji, navrhuji zamítnout tento zákon v prvním čtení po dohodě v klubu TOP 09. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kučerovi. Nyní ještě než předám slovo s faktickou poznámkou paní poslankyni Putnové, dovolte, abych omluvil novou paní poslankyni Pavlu Golasowskou dnes od 19.20 do konce dnešního jednání z osobních důvodů.
Prosím, paní poslankyně, máte slovo. (Hluk v sále je stále velký!)
Poslankyně Anna Putnová: Hlasujme nohama. Dobrý večer, vážený pane předsedající, dámy a pánové. Je zřejmé, že pokud se budeme rozhodovat o podpoře či nepodpoře tohoto zákona, dostáváme se do situace, kdy se musíme rozhodnout, jakou míru regulace ve svém životě chceme upřednostňovat. Proto doporučuji - hlasujme nohama. Pokud nebudeme chodit nakupovat, obchody když ne v prvním roce, nepochybně ve druhém roce najdou důvody, které vznešeně vypoví a zavřou obchody, které dnes tak rády provozují. Důvody pro to, aby bylo otevřeno či zavřeno, najdeme na jedné i na druhé straně. Ale rozhodující je míra regulace. Nepřeji si další regulace ve svém životě, proto budu hlasovat pro zamítnutí tohoto návrhu. (Potlesk několika poslanců zprava.)***