(Jednání zahájeno v 9.01 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády. Zahajuji čtvrtý jednací den 23. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás srdečně vítám a prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: pan poslanec Adam Vojtěch ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Adamová Markéta z pracovních důvodů, paní poslankyně Aulická Jírovcová z osobních důvodů, pan poslanec Jan Bartošek od 9.55 do 11 a od 12.30 do 14 z pracovních důvodů, pan poslanec Petr Bendl ze zdravotních důvodů, pan poslanec Čihák Pavel z osobních důvodů, paní poslankyně Hnyková Jana od 13 hodin z rodinných důvodů, paní poslankyně Nováková Nina z důvodu zahraniční cesty, paní poslankyně Pecková Gabriela z pracovních důvodů, paní poslankyně Putnová Anna od 11. do 13. hodiny z pracovních důvodů, pan poslanec Šincl Ladislav ze zdravotních důvodů a pan poslanec Ženíšek Marek z pracovních důvodů.
Z členů vlády se omlouvají: paní ministryně Marksová Michaela od 13.30 z pracovních důvodů, pan ministr Svatopluk Němeček z pracovních důvodů a pan ministr Dan Ťok z pracovních důvodů.
Pan ministr Stropnický má náhradní kartu číslo 17.
Dnes bychom se měli věnovat bodům z bloků třetích čtení, u nichž byly splněny zákonné lhůty. Jedná se o body 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 a 91. Jedná se o sněmovní tisky 277, 57, 60, 118, 267, 268, 292 a 340. Upozorňuji, že po projednání bodu 84, je to sněmovní tisk 277, bude 23. schůze Poslanecké sněmovny přerušena, abychom mohli přistoupit k programu 20. schůze Poslanecké sněmovny.
Na začátek jsem byl požádán předsedou volební komise panem poslancem Kolovratníkem, rád by se vyjádřil s upřesněním včerejšího výsledku voleb. Takže máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Martin Kolovratník: Dobré ráno, pane předsedající, vážený pane premiére, členové vlády, kolegyně a kolegové. Já jenom v rychlosti pro stenozáznam upřesním jeden ze včerejších výsledků voleb, kde jsem uvedl omylem nepřesnou informaci, za kterou se omlouvám. Ten výsledek se týká Dozorčí rady Vinařského fondu. Chci upřesnit, že do druhého kola této volby postupují čtyři kandidáti a to Jaroslav Faltýnek, Petr Adam, Josef Valihrach a Herbert Pavera. Děkuji za upřesnění.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. A registruji přihlášku pana předsedy Faltýnka. Jinak vás prosím, kolegyně a kolegové, abyste se ztišili, protože hluk je v jednacím sále opravdu velký. Máte slovo.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké dopoledne, vážené kolegyně, kolegové. Dovolte mi přednést jeden návrh týkající se pořadu dnešní schůze. Já bych si dovolil poprosit na základě žádosti pana ministra obrany o posunutí bodu číslo 85, což je tisk 57, vládní návrh zákona o zrušení vojenského újezdu Brdy, abychom posunuli tento bod na příští pátekv po pevně zařazených bodech. Pokud jsou pevně zařazené body na příští pátek. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také děkuji. Hlásí se někdo další s návrhem změnu pořadu schůze? Není tomu tak. V tom případě dám hlasovat o tomto návrhu.
Návrh zní, abychom přesunuli bod číslo 85, jedná se o vojenský újezd Brdy, na příští pátek po pevně zařazených bodech.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento návrh, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Bylo to hlasování číslo 36, přítomných poslankyň a poslanců je 172, pro návrh bylo 140. Návrh byl přijat.
Vzhledem k tomu, že se nikdo nehlásí, tak přistoupíme k projednávání prvního bodu 23. schůze. Otevírám bod číslo
84.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu
a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci
a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 277/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujala ministryně práce a sociálních věcí paní Michaela Marksová a zpravodaj rozpočtového výboru pan poslanec František Laudát. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 277/3.
Otevírám rozpravu a táži se, kdo se do ní hlásí. Pan poslanec, pan předseda Kalousek. Máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Dobré ráno, vážené dámy, vážení pánové. Dovolte mi, jenom vyjádřit stručně postoj poslaneckého klubu TOP 09 k tomuto hlasování.
Byli to představitelé klubu sociální demokracie, kteří nás oslovili s návrhem, zda bychom se byli schopni dohodnout na tom, že si Sněmovna oproti platnému právnímu stavu sníží platy o 12 %. Tento návrh učinili nepochybně s vědomým souhlasem pana předsedy vlády. My jsme na tento návrh přistoupili s tím, že dohoda všech poslaneckých klubů je pro nás takovou hodnotou, že rychlé a bezproblémové projednání snížení našich platů oproti 1. 1. 2015 má prostě svoji cenu, a proto jsme se k tomu připojili na obou dvou výborech.
To, co se pak odehrálo, nemusíme opakovat. Jsem jenom přesvědčen, že to poškodilo Sněmovnu jako celek, jako instituci, a že to poškodilo každého z nás v našem sociálním okolí a mezi našimi voliči. A bylo to naprosto zbytečné.
Nechceme se na tom proto podílet. Nepodíleli jsme se na žádných kreativních návrzích, kterých tu od té doby napadalo poměrně hodně. Žádný kreativní návrh jsme nepředložili, pro žádný a také proti žádnému nebudeme hlasovat. Prostě se toho nezúčastníme. Kdyby se snad měl stát hlasovatelným návrh, pro který jsme hlasovali na obou dvou výborech, tak my nemáme ve zvyku měnit své stanovisko během jednoho nebo dvou dnů. My to stanovisko máme stále stejné a jinak jsme přesvědčeni, že je to odpovědností a rozhodnutí vládní koalice. Vládní koalice má většinu v Poslanecké sněmovně, je připravena činit rozhodnutí o nejdůležitějších záležitostech této země, tak si nepochybně nějak poradí i s těmi našimi platy. Hodně štěstí, kolegové. ***