(14.00 hodin)
Poslankyně Helena Langšádlová: Ještě jednou krásné odpoledne, dámy a pánové. Vážená paní kolegyně prostřednictvím pana předsedajícího, já si opravdu nemyslím a nesdílím ten pohled, že vše má být regulováno, vše má být právně zakotveno, protože suverény jsou tady rodiče. Ony totiž děti nepatří státu. A já, tak jak vidím tato zařízení, tak jak vidím, jakým způsobem rodiče kriticky na ně nahlížejí, jak si vybírají, jakým způsobem ovlivňují chod dnes i mateřských školek, tak věřte mi, že tito rodiče zvládnou vybrat takové zařízení, které je tím nejvhodnějším, pro své děti.
A musím přiznat, určitě jste tady na to také narazila, že to, jak se podařilo například tomuto zákonu o dětské skupině opět naprosto striktně nastavit hygienické podmínky, takže skupiny nad 12 dětí mají de facto stejné podmínky, jako mají mateřské školy, to je naprosto nepřijatelné. A není to otázka, kterou by nám stanovovala například Evropská unie, jak se nám při jednání snažili namluvit zástupci hlavního hygienika, ale jsou to naše podmínky, které si stanovujeme a které jsou naprosto nepřiměřeně přísné. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní kolegyni Langšádlové. Nyní pan předseda klubu ODS. Konstatuji, že jsou to jenom přihlášky, které přicházejí z místa.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já chci připomenout, že tisk byl přikázán organizačním výborem už 21. ledna. První čtení bylo v březnu, a jak jste si všimli z vystoupení našich poslanců v dnešní rozpravě, tak náš klub nemá jednotný názor na to, jak postupovat v této chvíli, a my se potřebujeme poradit. Vládní koalice v zásadě i z toho, jak vystupovala, i z toho, jak jsou přítomni, je to na hraně, takže já žádám jménem našeho klubu o přestávku v délce dvě hodiny na poradu klubu ODS. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan předseda Sklenák, potom pan předseda Kalousek.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Kolegyně a kolegové, víte, že já jsem z tohoto místa vždy hájil práva opozice. Pokud jsme se zde bavili o tom, že by měly být zkráceny lhůty na příspěvky, zkráceny přestávky atd., vždy jsem říkal: snažme se držet těch zvyklostí, má to svůj smysl. Nicméně to, co se děje v tomto volebním období se zneužíváním institutu přestávek a s obstrukcemi, skutečně podle mého názoru už není únosné. Není možné, aby 200 poslankyň a poslanců prostě bylo odkázáno na to, jestli se pan předseda Stanjura nebo pan předseda Kalousek rozhodnou to jednání zablokovat. Víte, že bylo dlouho avizováno a máme to dlouho pevně zařazeno v programu dnes. Hlasování o vetu pana prezidenta k tomuto zákonu. V tuto chvíli skončila diskuse a máme před sebou poslední, závěrečné hlasování. Všechny poslanecké kluby se tím tématem zabývaly několikrát. I dnes byla přestávka poslaneckého klubu k tomuto tématu, a já si myslím, že není možné se v tuto chvíli rozejít, protože klub ODS chce přestávku.
Já žádám, abychom dokončili tento bod, abychom závěrečné hlasování absolvovali, a pokud to bude nezbytné, abychom o dalším postupu hlasovali. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Pane předsedo Sklenáku prostřednictvím pana předsedajícího, všimli jsme si všichni, že poslanecký klub ODS není jednotný. Všichni chápeme, že v okamžiku takhle vážné věci poslanecký klub, když není jednotný, tak je potřeba dát mu čas na diskusi a na přestávku.
Já se vracím zpátky. Mohli jsme tuto věc hlasovat už před týdnem. Byli to poslanci vládní koalice, speciálně pan předseda Mihola, který nás tady všechny žádal o týdenní - ne dvouhodinovou, o týdenní přestávku. (Potlesk vpravo.) Poslanecká sněmovna vyhověla přání předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL a přeložila hlasování o týden. A vy máte, prostřednictvím pana předsedajícího, tu drzost, že nechcete dovolit poslaneckému klubu ODS ani dvě hodiny, když sami jste si vzali týden?
Pane předsedo Sklenáku, máte většinu na to, abyste si prohlasovali výrobek, o kterém sami říkáte, že je to zmetek. Máte možná většinu i na to, abyste nedovolili vzít si přestávku a hlasovali. Poslanecký klub TOP 09 v takovém případě opustí Poslaneckou sněmovnu, a já vám garantuji - jenom na toto hlasování, netěšte se. (Potlesk.) Já vám garantuji, že jestli si to dovolíte, tak oba dva naše poslanecké kluby ve spolupráci zvednou takový protest proti vaší aroganci moci, že neprojednáte nic. (Potlesk vpravo.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní a pánové, já sice dám ještě slovo znovu předsedovi klubu ODS, který se hlásí, protože tak musím učinit, ač o procedurálních návrzích se hlasuje bez rozpravy, stejně tak jako se poskytuje přestávka. Ale protože se hlásí lidé s přednostním právem, tak tak učiním, a pak učiním závěr před celou sněmovnou. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Pan předseda Sklenák se mýlí, jak se mu často stává, bohužel. Rozprava nebyla ukončena, jak říká. Nejsme po ukončení rozpravy. Zatím jsme v rozpravě, pane předsedo Sklenáku prostřednictvím. My opravdu nemůžeme za ty tragikomické průběhy schůzí. Každý den vy nebo vaši kolegové měníte program. Domluvili jsme se na grémiu před zahájením schůze za vedení pana předsedy Hamáčka, že prezidentská veta budou první pátek od 11. hodiny. Domluvili? Nedomluvili? Domluvili jsme se. Co se stalo? Chtěli jste týden. Vyhověli jsme. Když je to tak důležité, proč jste s tím dneska nezačali? Proč to nebyl první bod? Proč ministři mluvili k bodu, který nebyl zařazen? A pak si stěžujete.
Klidně si hlasujte, že nebude přestávka. Klidně si o tom zahlasujte. Nemůžeme se nijak bránit, protože tu většinu prostě máte. Můžete si hlasovat, že dneska není 31. prosince, ale že se vracíme do 24. a všechno jde podle plánů. I to si můžete odhlasovat. Ale zkuste sami zpytovat svědomí a podívejte se každý z vás, co se každé ráno děje. Každý den, každá schůze, neustále změny programu.
Jak to, že to není pravda? Je to pravda. Když to chce pan předseda Sklenák říct, ať to řekne na mikrofon, že to není pravda, ať je to ve stenozáznamu, a já vám ve středu ráno přečtu, mám přednostní právo, a to zabere tak čtyři hodiny, celé dopoledne, všechny navržené změny, které učinila vládní koalice na této schůzi. Nic víc, nic míň.
Ano, já vím, vy jste teď přivezli premiéra, takže teď máte aktuálně 101. Kdybychom náhodou nedebatovali a měli jsme hlasovat 13.50, tak vy vystupujete a čekáte, až premiér přijede, ať máte 101. hlas. Tomu všemu rozumím. Já jsem jasně avizoval z našeho vystoupení. Vy nechcete naše hlasy k tomuto zákonu. Když jsme se chtěli poradit. No dobře, nepotřebujete, to se může stát. U misí jste je potřebovali, že jo? (Potlesk vpravo.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní se hlásí o slovo - mám zprávu pana předsedy vlády, že se hlásil dříve než pan předseda klubu KSČM. Pan předseda klubu KSČM. Pan předseda vlády chce mluvit na závěr. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, aby to bylo úplně na čistém, jak se říká, úplně objektivní, mám pocit takového déjà vu. V minulých volebních obdobích to bylo také, akorát s obráceným znaménkem. Pamatuji si na dlouhé obstrukce zprava, pamatuji si i na situaci, která tady panovala při projednávání tzv. církevních restitucí, takže bych byl trošku opatrný v těch příkrých soudech ať už ze strany pravicové opozice vůči vládě, ale i obráceně. Dělali jste to také, to samé, co se děje teď. Připouštím, že teď je to se změnami programu doopravdy velmi extrémní, ale zažili jsme je tady také.
Chci říci, že pro nás je nejen řád, nejen pravidlo, ale i to nepsané pravidlo o přestávkách pro poslanecký klub svaté, takže my navzdory tomu, že jsme jinak proti pravici, a to tak, že velmi výrazně, právo na přestávku klubu ODS podpoříme. (Potlesk vpravo.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, já jsem dnes přišel ráno v devět hodin, kdy začala schůze Poslanecké sněmovny, zaregistroval jsem se jako poslanec a očekával jsem, jak dopadne ranní debata o programu schůze Poslanecké sněmovny, protože jsem přišel s informací, že první bod se bude týkat otázky všeobecného zdravotního pojištění a bude zařazen druhý bod a je zařazen druhý bod, který se týká hlasování o vetu prezidenta republiky.
Když jsem sem ráno v devět hodin přišel, tak zde probíhala poměrně rozsáhlá diskuse, byly zde návrhy na změnu programu a poté vystoupili zástupci klubu Úsvit, který není součástí vládní koalice, a otevřeli téma, které se týká situace ve Zlínském kraji, a kolem toho tady probíhala cca hodinová diskuse. To je podle mého názoru objektivní a pravdivý popis té situace, která se tady dnes ráno odehrála. ***