(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, pane ministře. Zahajuji dnešní den 19. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Zatím žádnou takovou informaci nemám.
Chtěl bych vám sdělit, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: pan poslanec Adam - zdravotní důvody, paní poslankyně Adamová - pracovní důvody, paní poslankyně Aulická Jírovcová - zdravotní důvody, pan poslanec Brázdil - zdravotní důvody, pan poslanec Janulík - pracovní důvody, pan poslanec Kolovratník - zdravotní důvody, pan poslanec Schwarzenberg - pracovní důvody, pan poslanec Šarapatka do 10. hodiny - osobní důvody, pan poslanec Štětina od 12. hodiny - osobní důvody, pan poslanec Volčík - pracovní důvody, pan poslanec Vondráček - pracovní důvody a pan poslanec Zlatuška od 11. hodin - pracovní důvody.
Z členů vlády se omlouvá pan premiér, ale ten je tady, takže se omlouvá od 9.50, předpokládám, a mezi 12.45 a 14. hodinou z pracovních důvodů, pan vicepremiér Babiš - rodinné důvody, pan vicepremiér Bělobrádek - pracovní důvody, pan ministr Dienstbier - pracovní důvody, pan ministr Herman - pracovní důvody, paní ministryně Šlechtová rovněž pracovní důvody.
Na dnešní jednání máme pevně zařazené body v tomto pořadí. Bod 144, potom bod 3, bod 97, bod 8, 54, 55, 56 a 59 a v 11.30 je pevně zařazen bod 137 a ve 12.30 jsou pevně zařazené body 12 a 136.
Vidím pana poslance Sklenáka, předsedu klubu sociální demokracie. Prosím.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Dobré ráno, kolegyně a kolegové. Já bych si dovolil vznést jeden návrh na změnu programu. Dovoluji si navrhnout zařadit na tuto schůzi nový bod, a to sněmovní tisk 297, což je novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Já jen připomenu, my jsme první čtení tohoto zákona projednali 26. září. Bylo navrženo projednávání podle § 90 odst. 2, tehdy tohle projednávání bylo vetováno dvěma kluby. Výbor pro sociální politiku projednal tento tisk, doporučuje Poslanecké sněmovně, aby s ním vyslovila souhlas, a já jen připomenu, že je to velmi důležitý zákon pro osoby se zdravotním postižením, protože pokud tento zákon nebude do konce roku schválen, tak držitelé průkazů mimořádných výhod a průkazů osob se zdravotním postižením -
Předseda PSP Jan Hamáček: Já se omlouvám, pane předsedo, ale hladina hluku je příliš vysoká na to, abych mohl sledovat, co pan předseda navrhuje. Prosím, abyste se ztišili, popřípadě přenesli diskusi mimo jednací sál.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji. Takže držitelé těchto průkazů, pokud by tento zákon byl přijat, by si od ledna příštího roku mohli bez problémů vyměnit tyto průkazy bez jakýchkoliv průtahů. Pokud naopak přijat nebude, tak v podstatě budou muset si ty průkazky vyměňovat v rámci správního řízení, při kterém bude opětovně posuzován jejich zdravotní stav.
Takže velmi prosím, jestli bychom mohli tento bod zařadit, a pokud bude vůle Sněmovny, tak učinit, tak navrhuji ho zařadit dnes jako třetí bod, tedy po dětských skupinách. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, děkuji. Pan předseda Kalousek.
Poslanec Miroslav Kalousek: Proč nebyl tento bod zařazen na této schůzi, na to je jednoduchá odpověď. Vláda prostě zanedbala termíny a předložila ho pozdě. V tuto chvíli používat citové vydírání není namístě. Jménem obou dvou klubů ODS i TOP 09 vetuji návrh pana poslance Sklenáka.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, Takže bylo vzneseno veto a bod nelze zařadit. Jenom drobná omluva. Když jsem načítal jednotlivé body, které jsou pevně zařazeny, tak ve 12.30 to není bod 12, ale bod 120. Jedná se o zahraniční operace Armády České republiky. Takže prosím jenom, aby bylo jasno. Není to bod 12, ale 120. V pořadu schůze je to v pořádku. (V sále je silný hluk.)
Pan předseda Mihola.
Poslanec Jiří Mihola: Dobrý den, dámy a pánové, vážený pane předsedo -
Předseda PSP Jan Hamáček: Pane předsedo, já se velmi omlouvám. Znovu a důrazně prosím o klid ve sněmovně! Pokud se nesníží hladina hluku, budu nucen napomínat poslance jmenovitě.
Poslanec Jiří Mihola: Já bych chtěl požádat o zařazení pevného bodu na příští středu, kdy bude pokračovat tato schůze Poslanecké sněmovny. Jedná se o bod, který jsem předpokládal, jehož projednání jsem předpokládal dnes, v návaznosti na seminář, který se uskutečnil včera. Informaci o něm by měli mít úplně všichni poslanci, protože nakonec kromě předsedů klubů a diskutujících dostali tu pozvánku úplně všichni, včetně doprovodného usnesení.
Jednalo se o seminář 25 let české demokracie, kde byli skutečně zástupci všech politických stran, tedy myslím, že kromě KSČM, jsem tam nikoho neviděl, ale i ti byli pozváni, protože to podporoval školský výbor, a hovořilo se tam právě o podpoře občanského vzdělávání. Rád bych upozornil, že je to také součástí - podpora občanského vzdělávání je ukotvena v programovém prohlášení vlády. K tomu semináři vlastně na to volně navazuje usnesení, které jsem chtěl dnes tady přednést a požádat o podporu. Je to deklaratorní usnesení, na jedné A4, které se váže, když to shrnu do jedné věty, k podpoře občanského vzdělávání v České republice.
Prosím, abyste tomu věnovali pozornost, protože z časových důvodů to nebude tedy probíráno dneska, ale prosím o zařazení jako pevného bodu na příští středu jako první pevný bod ve středu příštího týdne. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Ten bod by se tedy jmenoval Usnesení Poslanecké sněmovny k podpoře občanského vzdělávání. Je tomu tak? (Ano.) Ano, dobře. Děkuji.
Pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já chci říci za opoziční strany, že se neustále mění program schůze, informace, kdy má skončit schůze. Včera večer jsme... My jsme si mysleli, že jsme se dohodli, že schůze skončí dneska. Teď se dozvídáme, že pokračuje ve středu. Takže takhle se nedá pracovat. Takhle se nedá připravovat na jednotlivé dny. Ttakže jménem dvou poslaneckých klubů vetuji zařazení, nebo vznáším námitku proti zařazení nového bodu na tuto schůzi.
Mimochodem jenom připomínám vládní koalici, která dneska chce zařazovat mimořádně body na úterý, středu, že si svolala mimořádnou schůzi, která začíná v úterý. A nechápu, že ty body, které si projedná, si nezařadila na program mimořádné schůze. Takhle každé ráno se mění domluvená pravidla a domluvený program jednání a tak. Už jsme to říkali na minulé schůzi. Slibovali jste, že to bude lepší, a je to úplně stejné jako minule. (Potlesk z pravé části sálu.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Registruji veto dvou poslaneckých klubů a ani o tomto nebude možné hlasovat. Pokud nejsou... K programu schůze, pane poslanče? Prosím. Pan poslanec Fiedler.
Poslanec Karel Fiedler: Moc děkuji za slovo, pane předsedo. Dobré dopoledne, dámy a pánové. Já bych tady chtěl zareagovat na to, co už jsme se tady snažili ve středu. A obzvláště po tom, co jsem měl možnost ze záznamu si prohlédnout včerejší diskusi v obci Vlachovice-Vrbětice, jak to tam probíhalo, jaká fakta tam byla vznesena.
Ve středu tohoto týdne náš poslanecký klub navrhoval, aby na pořad schůze byl aktuálně zařazen i bod "projednání situace a stavu v obci Vlachovice po výbuchu muničního skladu a příčiny této události". Tato Poslanecká sněmovna přesto, že i sám ministr obrany Stropnický souhlasil se zařazením tohoto bodu na dnešní den, náš návrh odmítla, a to i přesto, že tento požadavek nám sem přijeli osobně sdělit i zástupci občanů z Vlachovic. ***