(11.40 hodin)
(pokračuje Filip)

Budeme tedy projednávat pevně zařazené body. Tím prvním je bod číslo

 

84.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Rámcová dohoda o partnerství
a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně
a Filipínskou republikou na straně druhé, která byla podepsána
v Phnom Penhu dne 11. července 2012
/sněmovní tisk 222/ - prvé čtení

Požádám pana ministra zahraničních věcí, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. Stejně tak žádám pana poslance Rostislava Vyzulu, který je zpravodajem tohoto tisku. Prosím pana ministra zahraničí, aby se zároveň ujal úvodního slova. Prosím, pane ministře.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji, pane místopředsedo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte, abych vám dnes tady uvedl vlastně tři rámcové smlouvy, které by chtěla uzavřít Evropská unie se třemi zeměmi Asie, nebo lépe zeměmi ASEANu. Ta první, kterou bych chtěl předložit, je rámcová dohoda o partnerství a spolupráci mezi EU a Filipínskou republikou. Dovolte mi, abych vám k ní řekl několik věcí, které snad je dobré si tady připomenout, máme-li o této smlouvě hlasovat.

Chtěl bych upozornit, že to vlastně není první smlouva, kterou EU takto uzavírá s jednou ze zemí ASEANu. Tou první byla Indonésie, teď tady máme Filipíny a já vám za chvilku předložím ještě Vietnam. Chci vás upozornit na to, že je to poměrně docela zásadní krok, který EU dělá, protože Indonésie - to bylo 250 mil. obyvatel, Filipíny - to je stovka milionů, a Vietnam - to je vlastně také téměř 100 milionů obyvatel. Takže to je dohromady 450 milionů obyvatel - partner. A je to vlastně poprvé v historii, kdy takto EU uzavírá tento typ dohody o partnerství a spolupráci se zeměmi ASEANu.

Co se týče Filipín, Filipíny jsou poměrně také velmi zajímavá země, stejně jako Indonésie byla. U Filipín bych zdůraznil to, že Filipíny dnes podle analýz by měly dosáhnout v ranku nejbližších let příčky země, která bude patřit mezi dvacet největších ekonomik světa. Viděl jsem analýzu, ve které v roce 2050 se předpokládá, že Filipíny budou šestnáctou největší ekonomikou světa. Já bych to podepřel tím, že v roce 2013 měly Filipíny ekonomický růst 7,2 procenta, což je vlastně po Číně druhý největší ekonomický růst, růst HDP v zemích Asie. Je to země, která dle mého je pro Českou republiku dneska také zajímavý partner. Já bych chtěl připomenout, že první, kdo vyvážel z České republiky nebo z Československa do Filipín, byl náš podnikatel Baťa a v současné době jsme tam poměrně úspěšní ve vývozu elektroniky. Filipíny vyhlásily modernizaci armády a je tady celá řada příležitostí pro české firmy. Takže si myslím, co se týče obecně našeho postavení ve Filipínách, tak je velmi dobré, protože historie vztahů mezi Filipínami a Českou republikou je velmi pozitivní. Už čeští jezuité dorazili do Filipín na konci 17. století a od té doby jsou tam Češi, poměrně řada Čechů je tam velmi známých, a dokonce někteří jsou součástí filipínských učebnic na školách.

Takže vám mohu tuto smlouvu doporučit. Myslím si, že je pro Českou republiku velmi dobrá věc se na tomto podílet v rámci EU a podpořit uzavření této dohody o partnerství a spolupráci s Filipínskou republikou. Mohu vás ujistit, že ratifikace této smlouvy nebude předpokládat žádné finanční ani rozpočtové dopady. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi, včetně jeho historického exkurzu do vztahů mezi Českou republikou a Filipínskou republikou.

Prosím pana zpravodaje, aby se ujal své zpravodajské zprávy. Prosím, pane profesore.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, dobrý den. V podstatě hlavní bylo řečeno. Já bych chtěl jenom zdůraznit, že se jedná opravdu o komplexní dohodu zahrnující spolupráci ve všech snad oblastech politiky, obchodu, kultury a dalších. Mimo jiné je tady také i boj proti pašování drog a praní špinavých peněz, což je pro mne tedy sympatické, určitě. Zajímavá informace je o této smlouvě ta, že vláda vyslovila souhlas s dohodou již 14. prosince 2010 a po čtyřech letech se dostáváme tedy teď k prvnímu čtení. Faktem je, že Parlament České republiky dostal tuto dohodu již v červnu 2013, ale v důsledku rozpuštění Poslanecké sněmovny dohoda nebyla projednána.

Takže já jenom konstatuji na základě toho všeho, že Filipínská republika snad by nemusela nikomu vadit, to není kontroverzní smlouva, naopak je přínosem, a doporučuji ji schválit do druhého čtení s tím, aby byla projednána v zahraničním výboru. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji. Otevírám rozpravu. Konstatuji, že nemám do obecné rozpravy žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, jestli se hlásí někdo z místa. Nikoho nevidím, obecnou rozpravu tedy končím. Ptám se, jestli bude mít někdo návrh na přikázání jinému výboru k projednání, protože organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru, pan zpravodaj to zopakoval. Má někdo jiný návrh? Nevidím tedy jiný návrh hlasování než přikázání zahraničnímu výboru.

 

O tom rozhodneme v hlasování pořadové číslo 88, které jsem právě zahájil, a ptám se, kdo je pro přikázání této smlouvy zahraničnímu výboru . Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 88, z přítomných 173 pro 128, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.

 

Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 84.

 

Pokračujeme pevně zařazeným bodem číslo 85. Pan ministr si sice sedl na své místo, ale já ho znovu požádám, aby přišel ke stolku zpravodajů, protože i tato smlouva je jeho. Jde o

 

85.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Rámcová dohoda o komplexním
partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy
na jedné straně a Vietnamskou socialistickou republikou na straně druhé,
která byla podepsána v Bruselu dne 27. června 2012
/sněmovní tisk 223/ - prvé čtení

Pan ministr zahraničí má slovo. Prosím.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Ano, děkuji. Tak je to podobné, já už jsem to tady avizoval, po Indonésii a Filipínách je tady třetí země, také téměř 100 milionů obyvatel, a to je Vietnam. Takže i tady vlastně platí, co bylo řečeno. Zpravodaj to správně řekl ve vystoupení k Filipínám, že tato smlouva má opravdu charakter globální, to znamená, ona postihuje celou řadu oblastí, nejenom ekonomiku, o které jsem mluvil, ale také takové věci jako otázky kulturní, ale třeba i pašování drog, praní špinavých peněz, to znamená boj proti těmto jevům jako součást vlastně určitého společného postupu. Takže je to něco, co zasahuje vlastně všechny oblasti života - pokrývá tato smlouva.

Samozřejmě by mohla mít a měla by mít vliv na rozvoj vztahů mezi evropskými zeměmi, zeměmi EU, a Vietnamem také proto, že na tuto smlouvu navazuje také to, že v současné době EU vyjednává s Vietnamem smlouvu o volném obchodu a ta by měla být dokončena v příštím roce. Takže pokud by se tato smlouva ratifikovala, tak já si myslím, že právě v souvislosti s tou dohodou o volném obchodu, která by měla být uzavřena v příštím roce, to může výrazně zlepšit možnosti firem států EU, tedy včetně České republiky, pronikat na vietnamský trh, právě proto, že by to zlepšilo podmínky v oblasti tarifní liberalizace, odstranění i netarifních překážek a zlepšení i toho regulatorního prostředí. Takže v návaznosti na chystanou zónu volného obchodu by to i pro Českou republiku mohl být výrazný posun, co se týče těch podmínek pro obchodní výměnu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP