(11.10 hodin)

 

Poslanec Tomio Okamura: Občané už se téměř čtrnáct dní ptají dále na otázky, jakým způsobem byli zástupci okolních obcí o povaze a objemu skladovaného materiálu vyrozuměni. Vyrozuměni nebyli dostatečně. Jsou tady další otázky. Zdali podléhala munice, která byla do těchto skladů navážena, kontrole také během její přepravy. V jaké vzdálenosti od osídlených území u nás ve Zlínském kraji jsou umístěny obdobné sklady, a to nejen ve Zlínském kraji, ale i v České republice, aby se taková věc nemohla opakovat. Dále se chceme zeptat, zdali společnost Bochemie recykluje v areálu bývalých muničních skladů raketové palivo, které je vysoce hořlavé. Jinak tento záměr byl schválen nejen vojenským stavebním úřadem v Olomouci, ale i zastupiteli Zlínského kraje, ovšem občané nebyli dostatečně informováni. Chceme se zeptat také na to, zdali byla v rámci EIA přezkoumávána také možnost vzniku výbuchu munice v tomto areálu, jakým způsobem je vlastně provoz firmy Bochemie kontrolován, zdali je chloristan amonný z areálu bývalých muničních skladů skutečně vyvážen, nebo není vyvážen, zdali podléhá jeho přeprava kontrole. Rádi bychom také požádali Ministerstvo obrany o vypracování nezávislého posudku pro případ zasažení výrobního areálu společnosti Bochemie municí z okolních skladů. Rádi bychom také požádali, a tím bych už to v tuto chvíli ukončil, také pro občany, záznam naměřených hodnot zplodin, který provedla krajská hygienická stanice, a rovněž monitorování těchto zplodin po dobu trvání mimořádných bezpečnostních opatření.

Znovu jsem vás chtěl poprosit, zdali tento bod - znovu zdůrazňuji, nechceme z toho dělat žádnou politiku, jenom bychom rádi obdrželi informaci pro občany Zlínského kraje, konkrétně občany Vrbětic-Vlachovic, kde to tedy velice dobře znám, co mohou čekat, v jakém je to stavu, ptají se na různé úřady, posílají dopisy, a nikdo jim nechce odpovědět. Přitom tam vedle toho musí žít, mají tam své domy, mají tam své rodiny a hrozí další možné různé výbuchy. Takže bychom rádi slyšeli od pana ministra obrany, neříkám teď, pakliže byste odhlasovali tento bod, ať se pan ministr klidně připraví, znovu říkám, žádné politikum z toho nechceme dělat ani z toho nebudeme dělat, chceme jenom ucelenou informaci, aby občané byli ubezpečeni a abychom i do budoucna v České republice měli my všichni občané České republiky jasnou informaci, že se takového nic třeba už nemůže opakovat, nebo jaká jsou rizika.

Děkuji za vstřícnost a prosím o odsouhlasení tohoto mimořádného bodu na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny po projednání pevných bodů. Název je Řešení situace v obci Vlachovice-Vrbětice a v podstatě i problematiky muničních skladů jako takové. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Byl by to nejdříve desátý bod. Ale budeme pokračovat. Pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Prosím, máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji, pane předsedající. Dobrý den, vážené dámy, vážení pánové. Než přednesu svůj návrh, chtěl bych s dojetím ocenit postoj pana předsedy Okamury, který z toho nechce dělat žádné politikum. To jednoho fakt potěší. Děkuji.

Dovolte, abych přednesl žádost, se kterou se zahraniční výbor Poslanecké sněmovny obrací na Poslaneckou sněmovnu, aby byly pevně zařazeny body některých důležitých mezinárodních smluv. Opravdu z toho nechceme dělat politikum. Je to předjednáno se všemi předkladateli, kteří budou přítomni, a ty smlouvy jsou pod časovým tlakem.

O zařazení žádá zahraniční výbor na čtvrtek 30. 10. po písemných interpelacích a již pevně zařazeném bodě číslo 70, takže by se jednalo v pořadí o body 3 až 8. Bod 3 by byl sněmovní tisk 280, vládní návrh, kterým se předkládají k vyslovení souhlasu s ratifikací Manilské změny Mezinárodní úmluvy o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby námořníků. Čtvrtý bod by byla změna dohody mezi vládou České republiky a vládou Hongkongu, sněmovní tisk 333. To by se týkalo Ministerstva dopravy.

Dále by zbyly tři body týkající se Ministerstva financí. Pátý bod by byl sněmovní tisk 228, souhlas s ratifikací Smlouvy mezi Českou republikou a Pákistánskou islámskou republikou o zamezení dvojímu zdanění, šestý bod by byl sněmovní tisk 318, vládní návrh Dohody mezi Českou republikou a Monackým knížectvím o výměně informací v daňových záležitostech, sedmý bod vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda o převádění a sdílení příspěvků do jednotného fondu pro řešení krizí, sněmovní tisk 324. Jako osmý bod, kde by byl předkladatelem kdokoli, kdo by zastupoval Úřad vlády, je vládní návrh ratifikace Smlouvy mezi Českou republikou a Srbskou republikou o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací.

Znovu opakuji, že to je předjednáno se všemi předkladateli. Domníváme se, že to časově zatíží Sněmovnu minimálně. Je to šest mezinárodních smluv. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji. Jenom krátce, pane předsedající, paní a pánové, přeji hezký dobrý den. Já na konto řečí pana kolegy Okamury podpořím návrh na zařazení nového bodu co se týká situace po výbuchu muničního skladu a lepší informovanosti občanů Zlínského kraje, potažmo toho regionu, který je nejvíce postižen.

Jenom prostřednictvím předsedajícího pro pana kolegu Okamuru. Možná jsem v tom hluku trošku přeslechl, ale pocit, že se píší petice a nikdo nereaguje a tak podobně, já mohu po konzultaci s předsedkyní petičního výboru sdělit, že žádná petice do petičního výboru v tomto smyslu nedorazila, tudíž nebylo čím se zabývat. Připomínám, že petiční výbor jest tím orgánem Poslanecké sněmovny, který v té první linii je jediným, který se může peticemi zabývat. Čili pokud ta petice, prostřednictvím předsedajícího, pane kolego Okamuro, někde tady ještě ve vzduchu prostě putuje nebo bloudí, prosím urychleně dopravit na petiční výbor, aby skutečně podle toho, jakým způsobem ta procedura má podle jednacího řádu Sněmovny probíhat, také co nejrychleji mohla být projednávána.

Opakuji, že návrh na zařazení nového bodu podpořím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Komplikujete mi to, protože teď se přihlásil ministr obrany České republiky Martin Stropnický. Samozřejmě vnímám faktické poznámky pana předsedy Fialy, pana kolegy Benešíka, ale bavíme se teď o programu. Také se hlásil pan předseda klubu ODS. Nyní tedy ministr obrany Martin Stropnický s přednostním právem. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové a prostřednictvím předsedajícího pane poslanče Okamuro, já bych vás chtěl aspoň teď v největší stručnosti přece jenom trošku informovat o tom, co probíhá, především s ohledem na to, že zítra podnikneme s ministrem Chovancem cestu přímo na místo ještě s řadou odborníků a chceme tu situaci na místě analyzovat, vyhodnotit a přijmout jakýsi plán opatření, který patrně bude velmi rychle následovat v tom smyslu, že jsme byli i premiérem požádáni, abychom do pondělní vlády tento materiál připravili, a ten už bude reagovat v konkrétech.

Já bych se tedy přimlouval za to, abychom třeba dnes nediskutovali všechny ty otázky, tu řadu otázek, které sdílím s vámi, tu potřebnost na ně odpovědět, ale protože v následujících dovoluji si říct téměř hodinách se má v tomto ohledu stát něco zásadního, tak si myslím, že vás rád budu informovat, až budu vědět konkréta určená na místě. Znovu opakuji, že zítra. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP