Středa 29. října 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Gazdík)

129.
Zpráva o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2013
/sněmovní tisk 279/

Poprosím přítomného pana ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, aby se ujal slova a tento materiál nám představil. Prosím, pane ministře.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, předložená zpráva o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2013 byla zpracována na základě zákona číslo 47/2002 Sb. -

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám, pane ministře, omluvte mě prosím, přeruším vás a prosím, abychom posečkali a budeme pokračovat, až se ctěná Sněmovna uklidní... Děkuji vám, milé kolegyně, milí kolegové. Prosím, pane ministře.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek - na základě zákona číslo 47/2002 Sb., o podpoře malého a středního podnikání. Zpráva charakterizuje vývoj vybraných ekonomických ukazatelů malých a středních podniků v roce 2013. Ve srovnání s předchozím obdobím rovněž obsahuje souhrnné informace o finančních podporách poskytnutých malým a středním podnikům z národních prostředků a z prostředků Evropské unie jednotlivými ministerstvy v loňském roce.

Na úvod bych rád sdělil, že podnikatelskou činnost vykonávalo celkem 1,1 milionu právnických a fyzických osob spadající do kategorie malých a středních podniků, přičemž podíl malých a středních podniků na celkovém počtu podniků byl 99,83 %. Malé a střední podniky zaměstnávají 1,78 milionu zaměstnanců, což představuje 60 % zaměstnanců v podnikatelské sféře. Potěšitelné také rozhodně je, že v roce 2013 došlo k meziročnímu zvýšení vývozu malých a středních podniků o 75 miliard korun. Podíl malých a středních podniků na celkovém vývozu tak tvořil téměř 54 %.

Rád bych zmínil, že ve zprávě jsou analyzovány podpůrné programy zaměřené na malé a střední podniky. Například v rámci OPI bylo k 31. 12. 2013 rozhodnuto o podporách ve výši téměř 62 miliard korun pro malé a střední podniky. Malé a střední podniky jsme také podpořili v oblasti výzkumu a vývoje v programu TIP částkou 870 milionů korun. Dále malé a střední podniky byly podpořeny v rámci programu Záruka, Inostart, Efekt. Malé a střední podniky podporují i jiná ministerstva a veškeré údaje o jednotlivých programech jsou v materiálu.

Malé a střední podniky se stále potýkají s některými problémy. Mezi největší patří jejich nízká inovační aktivita. Malé a střední podniky se také musí vyrovnat s nedostatečným množstvím zakázek a s tím spojenou velkou konkurencí, nízkou dostupností kvalifikovaných pracovníků a zkušených manažerů. Podniky vidí jako problematické rovněž zvyšující se náklady a ztížený přístup k financování, a to zejména pro nově se rozvíjející firmy.

Na základě výše uvedeného chci potvrdit závazek MPO, že se budeme v budoucnu soustřeďovat zejména na podporu inovačních aktivit, exportu, v oblasti energetiky, zpřístupnění rozvojového i provozního financování a na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Tato opatření budou implementována, zejména prostřednictvím nového operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. MPO také v souladu s obecnými trendy počítá vedle dotací s vyšším využitím finančních nástrojů, které pomohou díky pákovému efektu a zapojení soukromých zdrojů rozšířit podporu na větší okruh žadatelů. Podpora z finančních nástrojů bude poskytována především ve formě zvýhodněného úvěru, záruky nebo rizikového kapitálu.

Tyto nástroje by měly být také spojeny s nižší administrativní náročností. Finanční nástroje samozřejmě umožní podporu i začínajících podnikatelů, včetně start upů. Materiál Zpráva o vývoji malých a středních podniků a jejich podpoře 2013 byl schválen vládou České republiky dne 9. července 2014. V hospodářském výboru byl materiál projednán 3. září 2014.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu ministrovi. Tento sněmovní tisk projednal hospodářský výbor, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 279/1. Prosím tedy zpravodaje hospodářského výboru pana poslance Martina Novotného, aby nás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Martin Novotný: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, kolegyně a kolegové, budu velmi stručný. Jednotliví členové hospodářského výboru Poslanecké sněmovny se zhruba ve čtvrthodinové diskuzi vyjadřovali k této zprávě. Konstatovali jsme jak trendová čísla, z nichž některá byla pozitivní, některá ale úplně ne. Týkalo se to třeba poklesu podnikatelských subjektů určitého typu v určitých oblastech.

Mne nejvíc zaujala v diskuzi jedna zmínka nebo jedno téma, které je velmi podobné jako to, co jsem říkal ve své zpravodajské zprávě k návrhu zákona o investičních pobídkách. Ta struktura té zprávy o vývoji malého a středního podnikání na jedné straně uvádí statistická data, na druhé straně uvádí poměrně rozsáhlý přehled nejrůznějších nástrojů podpory rozvoje malého a středního podnikání. Co ovšem v ní nenajdeme, je provázání těchto nástrojů, nějaké měření jejich efektivity a jakékoliv hypotézy, které se týkají toho, jak tyto nástroje - jaký mají vliv na jednotlivá data, která vyplývají z té statistiky. Bylo na druhé straně zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu přislíbeno, že v souvislosti s několika chystanými legislativními návrhy, které mají doputovat do Sněmovny, takový analytický podklad bude předložen a v tom smyslu budeme moci dosáhnout hlubšího vhledu do té problematiky.

Hospodářský výboru tu zprávu vzal na vědomí a totéž by měla v tuto chvíli učinit Poslanecká sněmovna.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji. Zahajuji všeobecnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí do všeobecné rozpravy. Není tomu tak. Končím tedy všeobecnou rozpravu. Přistoupíme k rozpravě podrobné. Hlásí se někdo do podrobné rozpravy? Nehlásí. Končím tedy podrobnou rozpravu. Závěrečné slovo pana ministra, případně pana zpravodaje? (Není zájem.)

Poprosím tedy pana zpravodaje, aby přednesl návrh usnesení. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Martin Novotný: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky bere na vědomí Zprávu o vývoji malého a středního podnikání v roce 2013.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji za tento návrh usnesení. Dám o něm hlasovat.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 95, přihlášeno je 153 poslankyň a poslanců. Pro 147, proti žádný. Návrh usnesení byl přijat.

 

Končím projednávání tohoto bodu. Děkuji panu zpravodaji i panu ministrovi.

 

Dalším bodem našeho jednání je

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP