Čtvrtek 23. října 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Hamáček)

132.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

Na pořad jednání 19. schůze bylo předloženo celkem sedm odpovědí na písemné interpelace, s nimiž nebyli poslanci spokojeni, a z toho důvodu požádali o zařazení na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6, který zní, že není-li interpelující poslanec na schůzi přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná.

Nyní tedy přistoupíme k projednávání odpovědí na písemné interpelace. První interpelace je na pana předsedu vlády, který odpověděl na interpelaci paní poslankyně Němcové ve věci personální změny na ministerstvech spravovaných politickým hnutím ANO. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako tisk 315. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno na 17. schůzi. Otevírám rozpravu s tím, že pan premiér je omluven z důvodu účasti na Evropské radě.

Paní poslankyně Němcová má slovo.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Vážení kolegové, vážené kolegyně, minule jsem požádala o přerušení mých tří interpelací - tato, kterou avizuje pan předseda, je první, dále by měly následovat dvě - na 17. schůzi z toho důvodu, že pan premiér nebyl přítomen. Věnoval se tehdy raději volební kampani, což jsem neakceptovala, ale nebylo mi to nic platné. Tentokrát akceptuji to, že jeho pracovní povinnosti jej vážou v Bruselu. To je pro mne pochopitelná a jasná omluva, ale žádám opět, aby má interpelace, nebo mé tři interpelace se neuskutečnily, protože to nedává smysl, abych já tady vznášela dotazy na premiéra v době jeho nepřítomnosti. Prosím tedy, aby byly opět přeloženy, a to do doby, než bude pan premiér přítomen. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. To je pochopitelná žádost. Zeptám se jenom, abychom si to zjednodušili: Nebude námitka proti tomu, když formálně tedy otevřu všechny tři ty interpelace a najednou nechám hlasovat o tom, že všechny tři budou přerušeny? Námitka proti tomu není. V dalším bloku interpelací budou načteny nebo budeme v nich pokračovat v tom pořadí, v jakém byly navrženy dnes.

 

Paní poslankyně Němcová navrhuje přerušit všechny tři své interpelace na pana předsedu vlády.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 39. Přihlášeno 94, pro 85, proti 1. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že tisky 315, 316 a 317 byly přerušeny.

 

Postoupíme k tisku 322, což je rovněž interpelace na předsedu vlády, ale ze strany pana poslance Stanjury. Otevírám rozpravu a očekávám podobný návrh.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji, pane předsedo. Mám stejný návrh a stejně tak nevidím tady ministra zemědělství. Mám tam ještě jednu písemnou interpelaci na ministra zemědělství, takže navrhuji přerušit obě dvě interpelace - jak na pana premiéra, tak na pana ministra zemědělství, obě mé interpelace. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, to je v pořadí šestá interpelace, tisk 338 ve věci odvolání generálního ředitele Povodí Odry.

 

Znovu se zeptám, protože pan ministr zemědělství je omluven, zda je námitka, abychom hlasovali o obou těchto interpelacích najednou.

Pokud není, zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí, abychom přerušili interpelaci k tisku 322 a tisku 338. Kdo je pro prosím? Kdo je proti?

Hlasování má číslo 40. Přihlášeno 99, pro 89, proti 1. Tento návrh byl přijat, a tedy jsme přerušili i tyto dvě interpelace.

 

Nyní tedy má slovo paní poslankyně Pěnčíková, která ovšem interpeluje rovněž pana ministra zemědělství ve věci zalesňovacích aktivit inženýra Gunnara Grabowského. Interpelace má číslo tisku 326. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Marie Pěnčíková: Dobrý den, dámy a pánové. Jelikož pan ministr je omluven, tak žádám také o přerušení tohoto bodu. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, to je procedurální návrh, o kterém bych měl nechat hlasovat bez rozpravy a hned potom dám slovo panu předsedovi Kováčikovi.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování pořadové číslo 41, přihlášeno 104, pro 92, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Takže i tato interpelace, tisk 326, byla přerušena.

 

Teď má s přednostním právem slovo pan předseda klubu KSČM. Prosím.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji pěkně za slovo a přeji hezký den všem, kteří jsou zde přítomni a kteří berou poslanecký, potažmo ministerský mandát nebo ministerské postavení jako něco vrcholného, co nás může v životě potkat, vrcholnou službu své vlasti a svému národu.

Při této příležitosti bych se chtěl velmi hlasitě ohradit proti tomu, co tady od rána sledujeme. To množství omluv z pracovních důvodů zejména z řad členů vlády mě právě vede k tomu protestu, protože, nezlobte se na mě - ale jaké jiné pracovní důvody může mít člen vlády, tedy myslím pracovní důvody neúčasti na zasedání Poslanecké sněmovny v den interpelací, může mít člen vlády, než být tady, sedět ve Sněmovně, protože Sněmovna je ta, která vládu kontroluje? Zatím jsem si nevšiml, že by náš způsob parlamentní demokracie zvolil jinou cestu, zatím je to tak, že vláda je odvozena od Sněmovny, a tudíž je Sněmovnou kontrolována, a interpelace jsou jednou z mála vzácných příležitostí, kdy Sněmovna, včetně tedy poslanců a poslankyň z opozičních lavic, může vládu konkrétně prostřednictvím interpelací na jednotlivé ministry, případně na předsedu vlády, kontrolovat. Proto mě zaráží to množství omluv. A já bych rád požádal, když představitelé této vládní koalice prohlašují, že chtějí dělat věci jinak a také je jinak dělají a mají k tomu různé slogany, jako třeba "vedeme zemi k lepšímu" nebo "makáme a zamakáme" a podobně, aby tady také seděli a makali.

Jste tady, kolegyně a kolegové z vlády, od toho, abyste tady při interpelacích seděli. Jinak to beru, jako že prostě je to věc formální, že ta kontrola se až tak nemusí uplatňovat, že jsou přece důležitější věci než se zpovídat z toho, co už jsme tady odpracovali.

A já bych rád požádal - beru, že pan předseda vlády je na Evropské rady, to asi neovlivní, ale je to tak jediné, co beru - a já bych chtěl požádal pana předsedu vlády, aby si ve vládě udělal pořádek a aby příště, až bude interpelační čtvrtek, tady páni ministři a paní ministryně seděli a projevili alespoň tu základní elementární úctu vůči instituci, od které jsou odvozeni. Děkuji. (Potlesk z levé strany sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní s přednostním právem předseda klubu ODS pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já bych chtěl poprosit pana předsedu, aby s premiérem domluvil, aby v případě omluv, pokud je ministr či ministerský předseda na zahraniční pracovní cestě, to zaznělo. To si myslím, že je logický argument a za náš klub říkám, že to plně respektujeme. A protože víme, že probíhá Evropská rada, tak dnes nebudeme kritizovat pana premiéra, protože bezesporu je v zájmu České republiky, aby se Evropské rady zúčastnil. Minule jsme ho kritizovali, když byl na volební kampani. Proto bude vždycky dobře, když se dozvíme, když se ministři, pokud to samozřejmě budou ochotni akceptovat, my jim to nemůžeme nařídit, napíšou: omlouvám se z pracovních důvodů, neboť jsem na zahraniční pracovní cestě, například v Bruselu. Myslím, že to Sněmovna pochopí. Náš klub určitě.

Na druhé straně si myslím, že dnešní výsledek je poměrně tristní. Na druhé straně my si v klubu, a myslím, že nejsme jediný klub, nějakým způsobem plánujeme, jak budeme vystupovat, jak se kdo připravuje na jednotlivé body, jak zpravodajové k jednotlivým tiskům se připravují.

Já bych chtěl požádat pana předsedu Sněmovny, aby přerušil jednání Sněmovny do 11. hodiny, kdy měly skončit písemné interpelace a kdy ti, kteří se těm bodům budou věnovat, se připravují a od 11. hodiny budou přítomni. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, já to samozřejmě mohu udělat, pokud nemáte zájem o interpelaci na pana ministra dopravy, který je podle mých informací na cestě. Pan ministr Prachař není omluven. Poslední interpelace je na něj. Je to interpelace pana poslance Váchy, takže pokud trváte na své žádosti, tak já vám samozřejmě mohu vyhovět, ale je zde ještě tato možnost.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pane předsedo, já jsem vstřícnost sama, není to moje interpelace, ale připadá mi nedůstojné, aby 113 lidí čekalo na ministra dopravy. Doufám, že nemá problém s dopravou do Poslanecké sněmovny. (Smích v sále.) Prostě 113 lidí - začíná se v 9 hodin, ne v 9.15, ale je to na panu poslanci Váchovi. Nechci mu brát možnost, aby on mohl debatovat o své interpelaci. Pokud přerušíte do příchodu ministra dopravy, já s tím žádný problém nemám a svůj návrh bych zopakoval, až skončí rozprava k předmětné interpelaci, o které jste hovořil.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ono se to mezitím vyřešilo, protože pan poslanec Vácha je omluven z jednání Sněmovny, takže se na něj vztahuje onen paragraf, který jsem citoval na začátku. V tom případě mám jednodušší situaci. Jakkoliv nám pravidla Sněmovny umožňují pokračovat v jednání po vyčerpání bodu písemných interpelací, tak respektuji žádost klubu ODS a přerušuji jednání schůze do 11. hodiny.

 

(Jednání přerušeno v 9.16 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 11.02 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, přeji vám pěkné dopoledne. Budeme pokračovat v programu. Žádám vás, abyste zaujali místa a ukončili své hovory, abychom se dobře slyšeli. Připomínám, že po písemných interpelacích máme pevně již zařazené body 107, jedná se o zkrácení lhůty u sněmovního tisku 290, a bod 131, je to zřízení vyšetřovací komise k dálnici D47. Poté bychom pokračovali dalšími body dle schváleného pořadu této schůze.

Ptám se, kdo se hlásí s návrhem na změnu schváleného pořadu 19. schůze. Mám zde přihlášku pana Jana Zahradníka, takže vás požádám, abyste přednesl svůj návrh. Ještě jednu vás žádám, kolegyně a kolegové, abyste snížili hladinu hluku, abychom se slyšeli. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Zahradník: Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já si dovolím již na této schůzi podruhé obrátit naší pozornost k senátnímu návrhu zákona o Národním parku Šumava, který máme na programu naší schůze. Návrh se postupem času stává poměrně citlivým, jeho projednání zde ve Sněmovně bude sledováno jak těmi, kteří jsou proti němu a jejichž maily dostáváme každý den v počtu několika desítek, tak i kteří jsou pro něj a kteří zdálky ze Šumavy sledují naše počínání. Domnívám se, že by bylo dobře, kdyby jak jeho předkladatelé, tedy představitelé Senátu, které zřejmě Senát nominuje, aby nám tento návrh zde předložili, tak i případně ti, kteří zde chtějí být osobně přítomni při tomto projednávání, mohli předvídat, kdy tento návrh přijde na pořad naší schůze.

Proto si znovu dovoluji navrhnout, abychom tento návrh, který je nyní podle mých informací evidován jako bod číslo 64 našeho programu, jako sněmovní tisk 250, znovu opakuji, jedná se o senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, tak aby tento bod byl zařazen na program naší schůze na středu 29. října, tedy den po státním svátku. Jenom připomínám, že v ten den naše schůze začne v 11 hodin a na pořad toho dne jsou již pevně zařazeny body, které jsou podle mých informací nepříliš komplikovanými body. Máme projednat nějaké smlouvy, a tady se domnívám, že čas na jejich projednání nebude delší než dvě hodiny, a proto si dovoluji navrhnout, aby bod 64, sněmovní tisk 250, byl navržen na čas 14.30, tak jak bývá zvykem po polední přestávce, která bude v nějakém čase vyhlášena.

Můj návrh zní, zařadit bod číslo 64, sněmovní tisk 250, na středu 29. října na 14.30. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám za váš návrh. Než budeme pokračovat dál, poprosil bych předsedy poslaneckých klubů, aby přišli za mnou a domluvili jsme se na průběhu jednání, které bude následovat do polední přestávky.

(Proběhla dvouminutová porada předsedů klubů.)

Děkuji vám a ptám se, zda má ještě někdo návrh k pevně zařazeným bodům nebo k úpravě programu, k změně programu. Jestli tomu tak není, tak zde mám pouze jeden návrh, a to je ten, aby na středu 29. 10. ve 14.30 byl pevně zařazený bod zákon o Národním parku Šumava, je to sněmovní tisk 250.

 

Zahájím hlasování a táži se, kdo je pro pevné zařazení tohoto bodu do programu. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 42, přítomných poslanců je 152, pro návrh 51, proti 54, tento návrh nebyl přijat.

 

Vzhledem k tomu, že jsem neobdržel žádné návrhy k změně schváleného programu, budeme pokračovat v bodech, které máme pevně dány, a to je

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP