(16.50 hodin)
(pokračuje Kalousek)
Nyní k tomuto návrhu. Předkladatel i zpravodaj mají samozřejmě pravdu, že tento návrh si všude velmi silná zemědělská lobby prolobbovala do svých daňových systémů a že v celé řadě zemí Evropské unie tento pasystém fungoval a mnoho let byl realizován i v České republice. Důvod byl jediný - vždy když běžela v té či oné společnosti diskuse o míře podpory, kterou z veřejných zdrojů má dostat zemědělství té či oné země, tak aby to nevypadalo, že dostali přidáno, tak jim dali daňovou úlevu. Ono v tom objemu došlo ke stejnému efektu, ale v daném okamžiku se to lépe politicky zdůvodňovalo. Koneckonců je to poměrně obvyklý, byť nešťastný trik v celé řadě jiných disciplín. Například je známo, že na amerických základnách jsou obchody osvobozeny od daně, kde nakupují vojáci. To je ze stejného důvodu. V okamžiku, kdy bylo politicky neprůchodné přidat vojákům z povolání, tak byli při svých nákupech osvobozeni od daně. Pro jejich rodinné rozpočty to vyšlo nastejno a pro veřejnost to bylo více stravitelné.
Nicméně pokud se podařilo ať už přes jakoukoliv kritiku tuto daňovou distorzi, a o nic jiného než o daňovou distorzi se tady nejedná, odstranit z českého daňového systému, tak proč probůh, vážení kolegové, chcete realizovat podporu českým zemědělcům tím, že tu distorzi obnovíte a spolu s ní obnovíte také systémové riziko daňových úniků, které je tu nemalé, jak vám potvrdí každá finanční nebo celní správa, ať je správcem daně ta či ona v té dané zemi, kde tato vratka ze spotřební daně existuje. My všichni, co jsme z vesnice, si také pamatujeme, že se zelenou naftou docela normálně kšeftovalo a kšeftovat se bude zase. Je to zbytečné.
Bavíme se o tom, že vláda je rozhodnuta zlepšit konkurenční podmínky českých zemědělců ve výši zhruba 1,5 mld. korun. To je zhruba ten dopad do příjmů, bilance, který ta vratka bude mít. Tak jim těch 1,5 mld. přidejte. Pro státní rozpočet to bude fiskálně neutrální, vybere se o 1,5 mld. víc a do dotačního systému půjde 1,5 mld. navíc. Zemědělci si přijdou na své, ale nebudeme tady mít daňovou distorzi, nezdraží se, a tady zdůrazňuji, že se výrazně zdražuje správa daně, ono to na správu té daně je značně administrativně náročné administrovat ty vratky zpátky, nezdraží se správa daně, daňový systém zůstane nepoškozen, zemědělci dostanou své peníze a všichni budou spokojeni. Prosadíte-li tento návrh jenom proto, že to prostě pro někoho byl symbol - my se bavíme jenom o symbolu, nebavíme se o penězích - my nemáme námitky proti tomu, aby se o 1,5 mld. zvýšila podpora českým zemědělcům, a tím nebyla podlomena jejich konkurenceschopnost, jak tady říkal pan předkladatel i pan zpravodaj. Ale dají se dotovat na výdajové straně. Nemusíte kvůli tomu ničit daňovou správu, nemusíte otevírat obrovská vrata daňovým únikům, které to samozřejmě představuje. Připomínám, že vláda jako jednu z priorit má také boj proti daňovým únikům a že samozřejmě každá taková distorze je otevřená brána daňovým únikům. Když se nám ji podařilo zavřít, proč ji proboha živého chcete za každou zase otevřít?
Kdyby neexistoval jiný způsob, jak zemědělci pomoci, tak prosím, dobře, tak se nedá nic dělat. Ale protože ten způsob existuje, je jednodušší, systémovější, tak prostě jenom proto, že kdysi jste nám sáhli na náš grál, na naši zelenou naftu, a my ji chceme zpátky, tak teď učiníme daňovou distorzi a otevřeme bránu daňovým únikům. Je to nerozumné, je to neracionální a já navrhuji zamítnutí a prosím, abyste se nad tím zamysleli.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní je dalším přihlášeným pan ministr financí Andrej Babiš.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, já bych se nejdřív vyjádřil k tomu tabáku. Zeptal bych se prostřednictvím paní předsedkyně, proč pan ministr Kalousek to neudělal v červnu 2013, nebo pan Fischer. Já jsem se ptal dneska svých kolegů, proč to dáváme tak pozdě, že to mohlo být vlastně účinné od 1. ledna 2014, a odpověď je někde na vládách, které tady byly minulý rok. A pokud dneska jste na to hodili veto, tak já můžu jenom konstatovat, že návrh, který musíme přijmout podle dispozic EU, odhadoval nárůst ceny cigaret tři koruny, a pokud to neprojde, tak díky panu Kalouskovi budou stát cigarety šest korun, jen tak pro informaci našich občanů.
Ohledně zelené nafty. Mě mrzí, že tady není pan ministr Jurečka, protože Ministerstvo financí má stejný názor paradoxně jako pan Kalousek a my jsme navrhovali, aby to šlo dávkou, aby tu kompenzaci dostali zemědělci jiným způsobem. Je všeobecně známo, že já mám střet zájmů, takže jsem na vládě hlasoval proti, nebo jsem se zdržel, a jednoduše tenhle návrh Ministerstva financí neprošel a vláda rozhodla takovým způsobem, že dneska de facto místo toho, abychom to předkládali v jednom návrhu zákona o spotřební dani, tak to bylo rozděleno a měl by to tady samozřejmě - paradoxně to musím předkládat já, ale přísluší to panu ministru Jurečkovi. Takže v tomhle směru musím dát za pravdu, nicméně respektoval jsem rozhodnutí vlády, a proto je stav takový, jaký je.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré odpoledne. Děkuji panu místopředsedovi vlády Andreji Babišovi. Nyní s přednostními právy pan předseda vlády Bohuslav Sobotka a poté pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Prosím, pane premiére, máte slovo.
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, my jsme na vládě vedli diskusi o tom, jestli ty dvě normy spojit, jestli do zákona o spotřebních daních, kde se provádí změny, které po nás vyžadují naše závazky, které máme v rámci EU a týkající se tabákových výrobků, máme zařadit změnu, která je od toho zcela věcně odlišná a týká se znovuzavedení zelené nafty. A rozhodli jsme se na jednání vlády, aby se tyto dva návrhy projednávaly samostatně, protože jsme předpokládali, a bohužel jsme se mýlili, že tady v Poslanecké sněmovně je odpovědná opozice, která nebude blokovat projednání návrhu zákona, který už tak má zpoždění. A to, že ten zákon má zpoždění, není vina této vlády, protože vláda ten návrh připravila a předložila v rámci svého mandátu, který máme. Prostě byla to řádná příprava, ten zákon byl řádně prodiskutován, byla připravena příslušná novela a vláda ho poslala na jednání Poslanecké sněmovny. A já si myslím, že věcně je to zcela v pořádku, protože je to úplně jiná záležitost. Na jedné straně zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků, což je v zásadě harmonizační úprava, která byla vyvolána tím, jak se pohnul kurz české koruny, a na druhé straně novela zákona o spotřební dani, která řeší návrat zelené nafty.
Já jsem se zaujetím poslouchal argumentaci pana předsedy Kalouska o tom, jak tedy on má tu výbornou cestu, kde nebudeme obnovovat zelenou naftu a navýšíme místo toho dotace pro zemědělce. A já bych se ho rád zeptal prostřednictvím předsedajícího: Vážený pane poslanče, a proč jste to tedy tak neudělali, když jste zrušili zelenou naftu? Proč jste tedy nezakotvili do zákona kompenzaci formou dotace a teď dáváte nové vládě knížecí rady v tomto smyslu? Vy jste zelenou naftu zrušili bez náhrady. Tam žádná kompenzace ze strany vaší vlády zemědělcům poskytnuta nebyla. To znamená, jeden rok se snížila vratka a druhý rok se zrušila úplně. To znamená, že od 1. ledna letošního roku se žádná kompenzace zemědělcům nevyplácela. Čili to, co vy tady dnes říkáte, je bohužel, musím to tak nazvat, jedno velké pokrytectví. ***