(Jednání pokračovalo v 19:40 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezký dobrý večer, milé kolegyně poslankyně, milí kolegové poslanci, budeme pokračovat v našem jednání po pauze poslaneckého klubu TOP 09. Ale než tak učiníme, tak tady mám omluvy. Od 19.40 hodin se omlouvá paní ministryně Věra Jourová, dále pan místopředseda Jan Bartošek se omlouvá dnes od 21 hodin a ve středu od 14.30 hodin a v pátek 16. května na celý den z pracovních důvodů a paní poslankyně Konečná se omlouvá dnes od 19.40 do 23.00 hodin z osobních důvodů.

My se teď konečně dostaneme ke Kazachstánu. Je tu žádost o odhlášení, takže já vás všechny odhlásím. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Budeme projednávat bod

 

33.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Republikou Kazachstán
o vzájemné právní pomoci v trestních věcech (Astana, 6. 6. 2013)
/sněmovní tisk 69/ - druhé čtení

Prosím, aby se slova ujala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně spravedlnosti ČR Helena Válková Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, opět se zde omezím na to, byť byl tento vládní návrh dramaticky uvozen, že jde o smlouvu veskrze užitečnou, Smlouvu mezi Českou republikou a Republikou Kazachstán o vzájemné právní pomoci v trestních věcech. Již jednou zde o ní bylo hovořeno, byla přikázána zahraničnímu výboru, ten ji projednal a doporučil Poslanecké sněmovně, aby s její ratifikací souhlasila.

Zatím jsme neměli s Republikou Kazachstán uzavřenu žádnou dvoustrannou mezinárodní smlouvu v trestních věcech, a tím tedy vlastně v současnosti dochází k významné pozitivní změně, protože zatím se postupovalo na bezesmluvním základě. Ve smlouvě jsou upraveny podmínky pro vyžadování a poskytování některých zvláštních typů právní pomoci, včetně spolupráce při identifikaci, zajišťování a konfiskaci výnosů ze zločinů, což, myslím, je velmi podstatné. Ještě je třeba zdůraznit, že vyloučena je oblast extradicí, čili vydávání a předávání odsouzených, protože tam nemáme jistotu, že by byly dodrženy veškeré námi již podepsané standardy v oblasti lidských práv, takže tato oblast je ze smlouvy vyloučena. Zatím.

Provádění smlouvy je v působnosti Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva vnitra, komunikuje se tedy prostřednictvím národní ústředny INTERPOOL a odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezidia.

Provádění smlouvy není spojeno se zvýšenými dopady na státní rozpočet, to zde již bylo v rámci prvého čtení zdůrazněno, a domníváme se, že je namístě doporučit příznivé posouzení, čili kladné posouzení vládního návrhu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní ministryni. Prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance René Čípa, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 69/1. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec René Číp: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, zahraniční výbor na své 7. schůzi dne 4. března 2014 předmětnou smlouvu projednal a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Republikou Kazachstán o vzájemné právní pomoci v trestních věcech (Astana, 6.6.2013)." Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci a otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí do rozpravy. Jestliže se nehlásí, končím rozpravu. Ptám se paní ministryně, chce-li závěrečné slovo. Nechce.

 

Přikročíme tedy k hlasování o usnesení navržené zahraničním výborem. Ví každý, o jakém usnesení budeme hlasovat? Ano.

Zahajuji hlasování o usnesení zahraničního výboru. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 107. Přihlášeno 112 poslankyň a poslanců, pro 112 poslankyň a poslanců. Taková vzácná jednota. S návrhem usnesení konstatuji, že byl vysloven souhlas.

 

Děkuji paní ministryni a končím projednávání druhého čtení tohoto bodu.

 

Nyní se budeme zabývat bodem

 

35.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dodatkový protokol k Úmluvě o počítačové kriminalitě
o kriminalizaci činů rasistické a xenofobní povahy spáchaných
prostřednictvím počítačových systémů (Štrasburk, 28. ledna 2003)
/sněmovní tisk 75/ - druhé čtení

Prosím paní ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, aby nám tuto smlouvu odůvodnila. Prosím, paní ministryně.

 

Ministryně spravedlnosti ČR Helena Válková Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, s ohledem na pokročilý čas také odkážu na podrobné představení vládního návrhu a doporučení jeho schválení v rámci prvého čtení. Chci vás jen upozornit, že samotná úmluva již samozřejmě byla ratifikována a vstoupila v účinnost 1. prosince 2013. Zde jde o dodatkový protokol, který se především týká postihu šíření rasistických a xenofobních materiálů, vyhrožování a urážení s rasistickou nebo xenofobní motivací a postihu hrubého zlehčování nebo popírání genocidy nebo zločinů proti lidskosti pomocí počítačových systémů, čili moderních médií. Takže zatímco smyslem rámcové úmluvy bylo vytvořit právní rámec pro účinné potírání počítačové kriminality, tady již jde o určitou specifikaci nástrojů, jakým způsobem v té konkrétní oblasti, o které jsem hovořila, úmluvu ještě precizovat.

Všechny legislativní překážky, které bránily tomu, aby Česká republika mohla k protokolu přistoupit, jsou odstraněny. Proto si dovoluji vám, stejně jako všechny k tomu určené výbory, doporučit schválit dodatkový protokol a děkuji vám za jeho případné příznivé posouzení.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, paní ministryně. Nyní se měla ujmout slova zpravodajka zahraničního výboru paní poslankyně Konečná, ta je ale omluvena. Já tedy poprosím, abychom hlasovali o změně zpravodaje. Nebo pokud Sněmovna souhlasí, tak o tom nebudeme hlasovat, pokud proti tomuto postupu není námitka, aby zpravodajem u této smlouvy se stal pan poslanec René Číp. Má někdo proti tomuto postupu námitku? Nemá, děkuji. Prosím tedy pana zpravodaje Reného Čípa, aby nám odůvodnil usnesení výboru, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 75/1. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec René Číp: Děkuji ještě jednou za slovo. Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, zahraniční výbor na své 7. schůzi dne 4. března 2014 dodatek projednal a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Dodatkového protokolu k Úmluvě o počítačové kriminalitě, o kriminalizaci činů rasistické a xenofobní povahy spáchaných prostřednictvím počítačových systémů." Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji. Otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Rozpravu tedy končím.

 

Přikročíme k hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem.

Zahajuji hlasování o tomto usnesení zahraničního výboru. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 108. Přihlášeno 123 poslankyň a poslanců, pro 114, proti 1. I tento návrh usnesení byl přijat. Končím tedy druhé čtení tohoto návrhu smlouvy. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP