Úterý 6. května 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jaroslava Jermanová)

47.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací změny Římského statutu
Mezinárodního trestního soudu týkající se zločinu agrese přijaté
dne 11. června 2010 na Revizní konferenci Římského statutu v Kampale
/sněmovní tisk 160/ - prvé čtení

Prosím, aby úvodní slovo přednesl ministr zahraničních věcí pan ministr Lubomír Zaorálek. Prosím, pane ministře.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Takže ještě jednou téma, které je vlastně v něčem blízko tomu, o čem jsme mluvili v předcházejícím bodě. Opět tedy se jedná o mezinárodní trestní tribunál a jedná se opět o určitou úpravu Římského statutu Mezinárodního trestního soudu.

Podstatou tohoto návrhu, kterou byste se měli zabývat, je definice zločinu agrese. Protože zločin agrese, samozřejmě to je zločin, který už byl pojmenován a zmiňován v těch ujednáních v minulosti. V roce 2010 na diplomatické konferenci v Kampale byla přijata i definice zločinu agrese právě jako vlastně nejvážnější a nejnebezpečnější formy protiprávního použití síly, kterého se může stát v mezinárodních vztazích dopustit.

Zákaz agrese je vlastně už v druhém odstavci článku 4 Charty OSN. A tady ovšem, co trvalo poměrně dlouho, bylo přesným způsobem agresi definovat. A to je vlastně to, co byste měli posoudit nyní ve výborech. Už třináct států se připojilo nebo už odhlasovalo tady tuto definici a tady tuto úpravu, takže i Česká republika, protože my jsme ten, kdo je součástí, my jsme podepsali Římský statut, jsme tedy účastníkem této dohody a zřízení tohoto Mezinárodního trestního soudu, a nyní bychom se měli vyjádřit také k této úpravě - definici zločinu agrese. Říkám, třináct zemí už se přihlásilo, další to projednávají, měla by to učinit i Česká republika.

To, co tady bylo třeba učinit při té definici, bylo třeba například vymezit, že samozřejmě za zločin agrese nemůže být pronásledován nebo stíhán kdokoli. Pokud to udělá nějaký obyčejný voják nebo podobně, tak to těžko může být agresor. V té definici je řečeno, že to musí být významná figura, vysoká politická, vojenská. V definici je definováno, že to musí být útočný čin, že to musí být použití ozbrojené síly, to znamená, je tam prostě definice toho, co naplňuje zločin agrese mezi státy. A samozřejmě ten soud, jenom říkám, abych to připomněl, je možné použít jenom na ty státy, které se stanou součástí této dohody, to znamená, není možné před tento soud poslat někoho, kdo není účastníkem Římské dohody. Myslím si, že těch států je dnes, tuším, 120. Některé význačné ale samozřejmě mezi nimi nejsou. Ale říkám, Česká republika je součástí dohody o zřízení Mezinárodního trestního soudu a nyní bychom se měli vypořádat s tou otázkou definice zločinu agrese. A opět jako i předtím vás žádám, abychom se tedy na tuto definici podívali ve výborech a eventuálně se k té definici připojili. To je vlastně vše, co bychom měli učinit v tomto prvním jednání. V tomto prvním čtení bychom se měli pouze dohodnout se, že to posoudíme ve výborech. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane ministře, a než pokročíme v jednání, přečtu dvě omluvy, a to pana poslance Jiřího Zlatušky, který se omlouvá z dnešního jednání od 19 hodin, a z pracovních důvodů od 19 hodin se z dnešního jednání omlouvá paní ministryně Helena Válková.

 

Nyní budeme znovu hlasovat o změně zpravodaje pro prvé čtení, kdy místo pana poslance Milana Šarapatky je navržena paní poslankyně Fischerová.

Já zahajuji hlasování o změně zpravodaje pro prvé čtení a táži se, kdo je pro navrženou paní poslankyni Janu Fischerovou. Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Proti?

Hlasování končím s tím, že je to hlasování pořadové číslo 76, do kterého je přihlášeno 146 poslanců, pro 127, proti 1. Konstatuji, že návrh byl přijat.

 

Nyní prosím, aby se ujala slova paní zpravodajka pro prvé čtení, paní poslankyně Jana Fischerová. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Fischerová: Pěkně děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, navážu na slova pana ministra a řeknu, že i já doporučuji postoupit tento sněmovní tisk 160 do druhého čtení a podobně jako organizační výbor přikázat k dalšímu projednávání zahraničnímu výboru. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji paní zpravodajce a otevírám tímto obecnou rozpravu, do které nemám přihlášku, tudíž obecnou rozpravu končím.

Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výboru k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednávání zahraničnímu výboru. Já se táži, zda má někdo jiný návrh? Není tomu tak.

 

Přistoupíme nyní k hlasování. Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru? Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro. Proti?

Hlasování končím, je to hlasování pořadové číslo 77, do kterého je přihlášeno 146 poslanců, kdy pro je 127, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.

 

Projednávání tohoto bodu končím a přistupuji k projednávání dalšího bodu, kterým je

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP