(15.30 hodin)
(pokračuje Brabec)

Takže odmítám slova o lobbismu. Já si myslím, pane kolego, a věřte tomu, že na Ministerstvu životního prostředí udělám pořádek, padni komu padni, a bude mi jedno, kdo má jakou stranickou legitimaci. To mi opravdu věřte. Ale v každém případě držme se prosím čísel. Děkuji. (Potlesk ze střední části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Ptám se, jestli se někdo další hlásí do obecné rozpravy. Pan poslanec Stanjura mává, nehlásí se, ano. Děkuji. Pokud se nikdo nehlásí, končím obecnou rozpravu a budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro životní prostředí. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Josef Nekl: Děkuji, pane místopředsedo. Já jsem čekal, že budu vyzván, abych v podrobné rozpravě ještě jednou dal ty návrhy. Ale já bych přece jenom ještě dvě tři slova.

Tady bylo vidět, jak ten zákon hýbe veřejností i neziskovými organizacemi. I ve vystoupení pan poslanec Kučera hovořil o tom, že je seznámen s jejich stanovisky. Proto také bylo vetováno projednání tohoto zákona v prvém čtení a proto po dohodě všech, kteří jsou zainteresováni, jsme se dohodli, že pět dnů není tak dlouhá doba, aby to ohrozilo naše závazky vůči Evropské unii. Tolik jenom k tomu. S tím, že samozřejmě organizační výbor navrhuje výboru pro životní prostředí a já bych ještě jednou navrhl zkrácení projednávání na pět dnů.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji. Mám tady tedy návrh přikázat předložený návrh k projednání výboru pro životní prostředí. Má někdo jiný návrh? Jestliže nemá, dávám hlasovat.

 

Zahajuji hlasování číslo 37 o přikázání tohoto návrhu k projednání výboru pro životní prostředí. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Přihlášeno 177 poslanců, pro 143, proti 1.

 

Vznáší pan ministr námitku proti tomuto hlasování? Prosím, pane ministře.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Nevznáším námitku, jen doplňuji, že vzhledem k nefunkčnosti hlasovacího zařízení jsem hlasoval pro a nic se tam neobjevilo. Takže jenom pro záznam, hlasoval jsem pro.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan ministr je přihlášen na svém místě. (Ne u stolku zpravodajů.) Nezpochybňuje tedy hlasování. Jen pro stenozáznam uvádí, že byl pro. Děkuji.

 

Dále tu mám návrh na zkrácení lhůty k projednání na pět dnů.

Zahajuji tedy hlasování číslo 38 o návrhu na zkrácení lhůty k projednání na pět dnů. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Z přítomných 178 poslanců pro 141, proti 7. Lhůta k projednání byla zkrácena na pět dnů.

 

Tímto končím prvé čtení tohoto návrhu zákona. Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.

 

Než přejdeme k bodu číslo 14, mám tady omluvu z dnešního odpoledního jednání od 15.30 hodin pana poslance Jiřího Koubka.

 

Dostáváme se k bodu

 

14.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 350/2011 Sb., o chemických
látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon),
ve znění zákona č. 279/2013 Sb., a některé další zákony
/sněmovní tisk 67/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

Nyní prosím, aby z pověření vlády předložený návrh uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, tentokrát se tedy budeme zabývat vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích. Dovolte mi krátce zdůvodnit návrh této novely.

Vláda předkládá návrh zákona, kterým se mění chemický zákon. Jedná se o technickou novelu, kdy se do právního řádu České republiky provádí transpozice právních předpisů Evropské unie, a to jmenovitě: nařízení EU č. 259/2012, kterým se mění nařízení č. 648/2004 o detergentech, pokud jde o používání fosforečnanů a jiných sloučenin fosforu v pracích prostředcích pro spotřebitele, a detergentech určených pro automatické myčky nádobí pro spotřebitele. Dále se jedná o směrnici 2012/18/EU o kontrole nebezpečí závažných havárií s přítomností nebezpečných látek, tzv. směrnice Seveso III.

Návrh zákona, kterým se mění chemický zákon a některé další zákony, je Poslanecké sněmovně předkládán opětovně, protože obsahově identický návrh byl předložen Sněmovně již v červenci 2013, ale v důsledku rozpuštění Sněmovny již nedošlo k jeho projednání na půdě Parlamentu.

K vlastnímu obsahu předkládaného zákona. Je to, jak jsem říkal, adaptace chemického zákona na přímo použitelný předpis Evropské unie. V návaznosti na to bych si rád na závěr dovolil odůvodnit návrh s tím, že návrh zákona, kterým se mění chemický zákon a některé další zákony, je předkládán za účelem zajištění náležité transpozice s tím, že termín stanovený pro provedení této transpozice uplyne dnem 14. února 2014 a je především nutné v co možná nejkratším časovém horizontu zajistit transpozici článku 30 směrnice 2012/18/EU o kontrole nebezpečí závažných havárií s přítomností nebezpečných látek. V případě nedodržení tohoto termínu se Česká republika vystavuje riziku zahájení řízení pro nedodržení svých závazků vyplývajících ze svého členství v Evropské unii.

Z tohoto důvodu si vás prostřednictvím vlády dovoluji požádat, aby Sněmovna schválila návrh již v prvním čtení podle § 90 odst. 2. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení poslanec Jaroslav Holík. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, vážené kolegyně a vážení kolegové, vyslechli jsme si vládní návrh na změnu chemického zákona č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů, ve znění zákona 279/2013.

Vážení přátelé, malinko teď odbočím. Při olympijských hrách ve starém Řecku se přestalo bojovat - pokud tam vystupoval nějaký řečník, ostatní ztichli. Z toho důvodu bych poprosil, abychom drželi tuto tradici. A pokud máte někdo z vás velice hodnotné diskuse, přejděte, prosím vás, na druhou stranu a nechte ostatní, kteří si to chtějí vyslechnout, a dejte jim prostor. (Jako reakce na hluk v sále zejména v levé části.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se s panem poslancem plně ztotožňuji a prosím zvláště ministry a předsedy poslaneckých klubů (stále hovořící na levé straně), aby šli příkladem a své diskuse vedli v kuloárech k tomu určených. Prosím, pánové a dámy. (Potlesk ze střední části sálu.) Děkuji. Prosím, pane poslanče, pokračujte.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Děkuji. Znovu opakuji, nejedná se o nový zákon, ale jedná se pouze o technickou novelizaci, která zakotvuje již dosažené úrovně snížení obsahu fosforečnanu v pracích prášcích a detergentech pro automatické pračky. Čili znovu opakuji, tato změna nepřináší pro dotčené subjekty žádné další povinnosti ani žádné finanční dopady, protože většina výrobků, které jsou na našem trhu, už stanovené limity splňuje. Čili cílem návrhu je sjednocení legislativy s praxí. Jedná se o ochranu životního prostředí tím, že snížíme eutrofizaci našich vod, čili zarůstání naší čisté vody řasami a sinicemi. A dále, dochází k odstranění některých nepřesností při transpozici této směrnice do EU a snížení administrativní zátěže některých subjektů. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP