(10.30 hodin)
(pokračuje Sobotka)
Jistě, tento úhel pohledu je možný. Je možné se tvářit, že historie skončila v roce 2005 a že pak už se nedělo vůbec nic. A najednou v roce 2011 jsme se tady ocitli v situaci, kdy nám narostly solární zdroje, a platíme obrovské peníze na podporu fotovoltaické energie. Jistě, je možné se tvářit, že léta 2007, 2008, 2009, 2010 vůbec neexistovala. Je možné se tvářit, že tady nebyla žádná Topolánkova vláda. Je možné úplně zapomenout na to, že tady tři roky vládla vláda Mirka Topolánka, že tam byl tři roky nějaký ministr průmyslu Říman. Je možné zapomenout na to, že rok tady byla vláda Jana Fischera.
Určitě můžeme tyto věci vytěsnit ze své paměti a tvářit se, že nic takového nebylo. Ale právě proto, že tohle nepokládáme za úplně efektivní řešení, navrhujeme zřídit vyšetřovací komisi. A ať se prosím ta vyšetřovací komise zabývá i tím, jak tady byl schvalován zákon o podpoře obnovitelných zdrojů - kdo předkládal jaké pozměňující návrhy. Ať se prosím ta vyšetřovací komise zabývá tím, jak tady byla schvalována novela, kterou iniciovala Fischerova vláda a která měla napravit situaci v podpoře obnovitelných zdrojů v roce 2010, a kdo tady předkládal jaké pozměňující návrhy. Ať se ta vyšetřovací komise zabývá tím, jak fungoval poslanec ODS, který byl řadu let předsedou podvýboru pro energetiku v této Poslanecké sněmovně a současně podnikal v oblasti fotovoltaických elektráren.
Ať všechno tohle zkontroluje parlamentní vyšetřovací komise. My se jí nebráníme. Ať ta komise začne zkoumat rok 2005, ale ať také pokračuje tím, co se dělo v následujících letech, protože musím říci, že já to nechápu a nerozumím tomu. My tady máme Energetický regulační úřad. Ten je placen za to, aby obstarával kompetenci regulace podpory obnovitelných zdrojů. Máme tady ministra průmyslu a obchodu. Máme tady ministra životního prostředí. Máme tady vládu. A nikdo z nich nic nevěděl. V roce 2007, 2008, 2009 - nikdo nic nevěděl. Nikdo si ničeho nevšiml. Nikdo nikomu nic nenapsal. Nikdo nikomu nic neřekl. Tři roky se tady všichni tvářili, že nevidí ten obrovský nárůst kapacit v solárních zdrojích. Ale tady přece Energetický regulační úřad měl reagovat. Měl tady reagovat ministr průmyslu, ministr životního prostředí. Proč nereagovali? Proč nic neudělali?
Vážené kolegyně, vážení kolegové, historie neskončila tím, že tady byl schválen zákon o podpoře obnovitelných zdrojů v roce 2005. Ten zákon potom někdo aplikoval, ten zákon potom někdo kontroloval, jeho dodržování. Měli jsme tady následující vlády. A já se ptám, proč nikdo nic neudělal. Proč neudělal nic Energetický regulační úřad? Proč neudělal nic ministr průmyslu Říman z ODS? Proč neudělal nic premiér Topolánek z ODS? Proč musela přijít Fischerova vláda a teprve ona předkládala iniciativy na změny příslušné legislativy? Proč neudělal nic předseda hospodářského výboru Vojíř z ODS? Proč neudělal nic předseda podvýboru pro energetiku pan Špika z ODS? U toho to víme - protože on sám podnikal v oblasti solárních zdrojů.
My jsme pro to, aby se věci objasnily. Jsme proti tomu zametat cokoliv pod koberec. A jestliže pan premiér vnímá toto téma jako zajímavé a cítil potřebu k němu vystoupit, tak věřím, že podpoří i náš návrh na zřízení vyšetřovací komise. Děkuju. (Potlesk zleva.)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Teď tady mám další s přednostním právem. Pan předseda vlády, pan kolega Bárta, pan kolega Tejc, pan kolega Filip. Pan kolega Bárta se hlásil před nějakou dobou. Teď prosím, aby se tedy domluvili s panem premiérem, zda... Já jsem tomu rozuměla totiž tak, že se hlásíte k pořadu schůze v jiné věci, proto jsem připustila ta přednostní práva v této věci. (Poslanec Bárta dává přednost předsedovi vlády.)
Takže pan předseda vlády. Prosím. Pan kolega Bárta poté, pan kolega Tejc, pan kolega Filip.
Předseda vlády ČR Petr Nečas: Děkuji panu poslanci Bártovi.
Vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já chci v prvé řadě připomenout, že 8. května roku 2009, kdy končila tehdejší vláda Mirka Topolánka, byl instalovaný výkon fotovoltaických elektráren zhruba 390 MW, čili zlomek toho, co bylo na konci roku 2010. Čili v té době žádný boom nebyl. To za prvé. Čili nikdo neměl na co reagovat.
A když tady pan předseda Sobotka vyvolával k zodpovědnosti jednotlivé politiky, tak by měl od tohoto mikrofonu říct, proč jako člen vlády podporoval zákon o obnovitelných zdrojích energie v roce 2005. Proč pro něj hlasoval ve vládě? Proč pro něj hlasoval jako poslanec Poslanecké sněmovny? Proč podpořil návrh paní poslankyně Šedivé? Proti tomu návrhu šlo hlasovat. Já jsem hlasoval proti němu. Jak proti tomu pozměňováku, tak proti celému zákonu.
Pane předsedo Sobotko prostřednictvím paní předsedkyně, vysvětlete, proč jste pro to hlasoval! Nebýt tohoto paragrafu, nebýt tohoto zákona, tak ten boom z roku 2010 vůbec nemohl nastat. Bylo to vaše hlasování, které to způsobilo. Tak vysvětlete, proč jste tak hlasoval. Uznejte, že jste udělal chybu. Chcete-li ostatní vyšetřovat, začněte tím, že si tady stoupnete a řeknete: Udělal jsem chybu, byla to hloupost. Chyboval jsem jako první místopředseda vlády, chyboval jsem jako poslanec, protože jsem hlasoval pro pozměňovací návrh poslankyně ČSSD Šedivé a protože jsem hlasoval pro tento zákon. Pak bych vám snad uvěřil, že vaše snaha je nikoliv upřímná - protože toto slovo jste jako sociální demokraté zdiskreditovali -, nicméně alespoň poctivá. Nezačnete-li tady tímto přiznáním své chyby, kterou jste vy jako politik, jako čelný politik ČSSD, udělal, nemá význam dále o tom diskutovat. (Potlesk poslanců ODS a TOP 09.)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Teď pan poslanec Vít Bárta má slovo. Po něm pan poslanec Jeroným Tejc. Prosím.
Poslanec Vít Bárta: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, upřímně řečeno, v tuto chvíli především ti, kteří mají možnost mimo členství v této Poslanecké sněmovně sledovat tuto vášnivou debatu, dovolte mi v první řadě připomenout to, že tady přesně vidíte, jak ruka ruku myje a jak zprava i zleva, když se má dohledat nějaká odpovědnost, tak se nemůže dohledat už jenom proto, jak na obou dvou stranách je možnost hledat špínu.
Já v tomhle duchu, než se vrátím k tématu, se kterým přišly dnes Věci veřejné, musím připomenout to, že máme tady díky ekologii i spoustu jiných lumpáren, než je jenom fotovoltaika. Jednu z těch posledních, která tady byla zmiňovaná a glorifikovaná, Fischerova vláda - tak právě s podporou poslanců sociální demokracie a vůbec napříč Poslaneckou sněmovnou přes veto prezidenta Klause kupříkladu byla svolaná po obvolávání poslanců panem Babišem Poslanecká sněmovna ke speciálnímu jednání proto, aby se na konci volebního období před rozpuštěním Poslanecké sněmovny prohlasovalo zvýšení biosložky v naftě, kde díky tomu máme naftu o 40 haléřů dražší. Jinými slovy řečeno, nejde jenom o dražší energii, ale jde i o dražší pohonné hmoty. A mohli bychom v tomto směru, co se týče ekolumpáren, připomenout i dlouho připravovanou superekozakázku, které nakonec především Věci veřejné v roce 2010 zabránily.
Nicméně vynecháme-li všechna ekologická témata, která jsou bohužel především chybami minulosti, dovolte mi v tomto směru připomenout chybu přítomnosti. Chybu, která v přítomné době jest jednoznačně protizákonným jednáním vlády, který v přítomné době by mohl býti touto Poslaneckou sněmovnou a vládou jednoznačně zastaven a jednoznačně by mohl zásah pro dodržování zákona zamezit stovkám lidských tragédií, se kterými se denně setkáváme.
Pokud se ptáte, o čem mluvím, tak mluvím o tématu, o kterém tady již mluvil pan poslanec Štětina, mluvil tady o něm pan poslanec Josef Novotný. Mluvím o tématu hazardu. Mluvím o tématu, které je krvavou nití celého tohoto volební období a které se sem, do Poslanecké sněmovny, vrací, k nezájmu médií i k nezájmu koalice i opozice bez ohledu na to, že je to téma, které jednoznačně v současné chvíli způsobuje mnoho lidských tragédií i velké náklady státu spojené s nerespektováním zákona, resp. s nerespektováním nálezu Ústavního soudu. ***