(11.20 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Třetí věc, o které si myslím, že je důležité, aby tady zazněla, a myslím si, že je potřeba to tady jasně říci. Tenhle daňový balíček, to, co tady bude teď hlasováno, je do značné míry kapitulace české pravice. Je to tak. Já si myslím, že by bylo dobře, aby kolegové, kteří pro to budou hlasovat, to věděli, protože to, co se zde navrhuje, je do značné míry pokračování revize daňové politiky Topolánkovy vlády a je to vlastně oficiální prohlášení směrem k voličům: Vážení voliči, končí daňový mejdan, který jsme rozjeli v roce 2007 do značné míry za peníze vás všech, protože vy jste ten daňový mejdan platili - já se pak k tomu ještě vrátím -, ale končí daňový mejdan, který jsme rozjeli v roce 2007, a vracíme se zpátky do hlavního proudu evropské daňové politiky. Ale jestliže tady k něčemu takovému dochází, jestliže vláda popírá samu sebe - já chci připomenout, že tato vláda má jasnou personální kontinuitu s Topolánkovou vládou. Tady je pět nebo šest ministrů, kteří seděli i ve vládě Mirka Topolánka. Tady je řada poslanců v ODS nebo v TOP 09, kteří tady podporovali i Topolánkovu vládu v Poslanecké sněmovně. A kdyby náhodou tohle všechno chtěl někdo popřít, kdyby někdo chtěl tvrdit, že Nečasova vláda je úplně něco jiného, než byla vláda Mirka Topolánka, tak přinesu poslední argument: No přece současný ministr financí je stejný ministr financí, který tady navrhoval daňovou reformu v roce 2007. To je tentýž člověk. A tentýž člověk, který tady navrhoval rovnou daň, dneska navrhuje přirážku k této dani. Tentýž člověk, který tady navrhoval a prosazoval superhrubou mzdu, dneska navrhuje reformy, které počítají s jejím zrušením. Tentýž člověk, který prosazoval snižování majetkových daní, tady dneska navrhuje zvýšení daně z převodu nemovitosti. Já to nekritizuji, to je podle mě návrat do hlavního proudu evropské politiky. Jen se ptám, jak je něco takového možné.

Jestliže jsem tady měl přísné kritérium na pana poslance Bártu, chtěl jsem, aby přece jenom jeho vystoupení bylo konzistentní, tak musím stejné kritérium přece uplatnit i na současného premiéra Nečase a musím stejné kritérium uplatnit i na jeho ministra financí Kalouska.

Vážení pánové, i vy byste měli být konzistentní. A jestliže jste tuto Sněmovnu před x lety přesvědčili a pravice to tady prosadila, že se zavede rovná daň, že se bude zvyšovat daň z přidané hodnoty, že se budou snižovat firemní daně, že to povede k prosperitě, to jste tady tvrdili, tak dneska aby titíž lidé sem přišli a říkali uděláme pravý opak, my jsme ti reformátoři, to jsou ty naše promyšlené reformy - tak tohle je myslím věc, která by tady neměla projít jen tak.

Čekal bych, že vystoupí premiér Petr Nečas a řekne promiňte. Čekal bych, že vystoupí ministr financí Kalousek a řekne promiňte. Ne směrem k opozici, ale k vlastním pravicovým voličům, kteří vám uvěřili vaše sliby, kteří vás volili proto, že jste slibovali, že nebudete zvyšovat daně, kteří vás volili pro možná utopické představy o zavedení tzv. rovné daně, všem těmhle voličům vy byste se ale měli omluvit. Já myslím, že by to bylo slušné gesto, které od vás mají vaši voliči plné právo očekávat.

A teď řeknu něco málo za sociálně demokratické voliče. Podívejte se, vy jste si tady prosadili rovnou daň. Vy jste v roce 2007 snížili daně těm nejbohatším. Tvrdili jste, že peníze, které nejbohatší nebudou muset zaplatit do státního rozpočtu, tak že je tady investují v České republice a že nám to pomůže k vyššímu ekonomickému růstu. Takže ty peníze si nejbohatší nechali a já se jenom ptám: Pane premiére, pane ministře financí, kde je ten ekonomický růst? Kde je prosím ten ekonomický růst, který měly přinést vaše daňové experimenty? Vy jste tehdy řekli ano, snížíme daně těm nejbohatším, snížíme daně firmám a zaplatí to všichni ostatní tím, že jim budeme zvyšovat daň z přidané hodnoty. To znamená, všichni občané začali platit vyšší DPH. Vy jste zvedli DPH na potraviny, na léky, na bydlení, na dodávky tepla, na vodné a stočné, zvedli jste DPH na kdeco - na kdeco -, aby občané přispěli těm nejbohatším na jejich daňové úlevy, aby občané přispěli velkým firmám na jejich daňové úlevy. A tvrdili jste, že to povede k prosperitě. A já se ptám, pane premiére a pane ministře financí, kde je ta prosperita, kam vedla vaše daňová reforma, jak to celé skončilo.

Já myslím, že si všichni můžeme odpovědět, kde to všechno celé skončilo. Skončilo to tady dnes 13. července 2012, kdy titíž ministři Kalousek a Nečas, kteří tady prosazovali rovnou daň, dnes navrhují opatrný, polovičatý, ale přesto návrat k daňové progresi. Skončilo to tím, že vláda pochopila, že její vlastní daňová reforma, daňová reforma její ideové předchůdkyně, Topolánkovy vlády, byla fatální omyl a vrací se zpátky. Daňový mejdan skončil a vracíme se a děláme zase něco jiného. Jen škoda, že nikdo z těch, kdo byli autory tzv. balíčku v době Topolánkovy vlády a jsou i v této pravicové vládě, v sobě nenašli dost odvahy, aby se omluvili. Aby se omluvili pravicovým voličům, které zradili, a aby se omluvili sociálně demokratickým voličům, které donutili, aby to všechno zaplatili prostřednictvím vyšší daně z přidané hodnoty. Ta omluva mi tady chyběla. Kdyby byla, tak bych se k tomu možná vůbec nemusel vracet, protože by se k tomu vrátil ministr financí a vrátil by se k tomu sám premiér.

My jako sociální demokraté pro tento daňový balíček ruku nezvedneme. Změny, které přináší, jsou polovičaté. Ve skutečnosti tam pokračuje zvyšování daně z přidané hodnoty. Tento zákon počítá s tím, že se příští rok zase zvedne DPH na potraviny a léky, zvedne se i základní sazba DPH, a tuším, že někdy v roce 2016 se má DPH sjednotit na 17,5 procenta. Ten plán tady neustále je. My jako sociální demokraté si myslíme, že to je nerozum. V době, kdy ekonomika kulhá na slabou poptávku, stavět vládní opatření na dalším zvyšování DPH je z hospodářského hlediska zločin. A my nebudeme podporovat chybné tendence ve vládní rozpočtové politice. Možná, vážená vládo, kdybyste ta jednotlivá daňová opatření předložili samostatně, tak bychom pro některá z nich hlasovat mohli, protože to je skutečně návrat k hlavnímu proudu a je to přiznání omylu pravicové daňové politiky v posledních šesti letech. Ale jestliže návrh předkládáte jako balík, nepočítejte s tím, že jediný sociální demokrat v této Sněmovně podpoří další zvyšování daně z přidané hodnoty. To nikdy neuděláme.

Druhá věc. Pokud se podíváme na kontext všech vládních kroků, které se teď odehrávají. Tato daňová reforma, napůl zrušená daňová reforma, která už se tady jednou schválila, důchodová reforma, církevní restituce, to, co se dneska děje v oblasti plošných škrtů ve veřejných rozpočtech, nepřijatelná platová politika této vlády, tohle všechno je smrtící mix. Z toho prostě nemůže pro hospodářský růst a životní úroveň občanů naší země vzejít nic dobrého. A také z toho nic dobrého pro občany našeho státu nevzejde. Vy děláte chyby, vršíte chyby jednu na druhou a nejste ochotni si je přiznat. Ještě je ale čas.

Já vím, že možná si řeknete, proč nám to tady povídá. Ale já si myslím, že ještě je čas některé věci zastavit. Dneska tady přece nemusíme schválit předražené církevní restituce. Vy můžete udělat kroky k tomu, abychom nevyhazovali peníze za druhý pilíř v rámci důchodové reformy, protože ty peníze pak budou zoufale chybět ve státním rozpočtu. Ještě je čas tohle šílenství zastavit. A já bych vás k tomu chtěl vyzvat. My pro tenhle daňový balíček hlasovat rozhodně nebudeme. Uděláme všechno pro to, aby byl zamítnutý v Senátu, aby se tady musel hlasovat znovu.

Ale chci vás ještě vyzvat, kolegové a kolegyně z pravice v této Sněmovně: Zastavte některé vládní kroky včas, než to dále poškodí Českou republiku, než to dále poškodí občany našeho státu. O to vás chci poprosit. Děkuji. (Potlesk poslanců sociální demokracie.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP