(22.00 hodin)
(pokračuje Zaorálek)
To se týká toho eGovernmentu na Ministerstvu práce a sociálních věcí. To se týká i evropských fondů, to se týká vlastně jádra debaty o evropských fondech, o kterých nám Evropská komise píše, že tam dochází k misuse and fraud, zneužití a podvodům. Protože neexistuje způsob kontroly na žádné úrovni. Chápete, to je to samé, obcházení veřejných řízení, manipulace a podivné operace s evropskými penězi, kde na území České republiky není žádný, který by operace zastavil nebo by nechal vyvodit odpovědnost z toho, kdo porušil pravidla. To u nás neexistuje. Prostě se to proplatí a daňoví poplatníci, z veřejných peněz se to pokryje. Nikdo není potrestán.
Proto jsem řekl minulý týden, že to je podvod 21. století. Jsou to obrovské prostředky, které tady mizí bez kontroly. A chápete, k čemu mířím? Proč tedy vláda chce pokračovat v těchto podmínkách? V zemi, kde právo funguje tak, jak vyjádřil - to bylo docela zajímavé, když pan premiér se vyjádřil, že na státním zastupitelství existuje válka dvou klanů. To je úžasná věc. Státní zastupitelství, které vlastně má dozor nad vyšetřováním, tak je pouze otázka boje dvou klanů! Taková je situace u nás v dozoru nad tím, co se má vyšetřovat? Tohle řekl veřejně premiér? To není otázka, že tam ještě někdo bojuje o to, aby se dodržovala pravidla a ten jiný je porušuje? To už je jenom boj dvou klanů? To je tak, že právní systém u nás se opravdu stal tím kafkovským procesem, ve kterém už neexistuje spravedlnost, jen absurdita nesrozumitelných bojů jednoho klanu, který bojuje proti druhému? Takový je reálný stav? Ten je samozřejmě ideální pro to, aby pokračovaly operace, o kterých jsem tady mluvil a které nemají žádnou kontrolu. A které nebude nikdo trestat a kde nebude nalezen žádný viník.
K čemu má vláda tenhle boj proti korupci zpracovaný NERVem, ekonomy, kteří nejsou nijak blízcí sociální demokracii? (Ukazuje složku.) To je v podstatě takový manuál, co by měla vláda dělat. Já mám pocit, že nikdo ho nečte méně než vláda. Ona to totiž ve skutečnosti asi moc vážně nemyslí s tím, aby se něco dělalo s takovýmto způsobem utrácení veřejných peněz. A já, nezlobte se, mám podezření, že vláda nechce pokračovat z těch důvodů, které tady říkal pan Gazdík. Z takových, že se musí dělat reformy a podobně. Já mám prostě podezření, že se musí dokončit třeba některé obchody, ekozakázka a celá řada dalších operací. Právě to obcházení veřejných zakázek. To, že se tady nerespektují základní pravidla kontroly. A jsou tady ještě pořád miliardy, které se dají čerpat. A není tohle silnější tmel té vlády? I to, co přiznává tady pan poslanec Doktor a ty otázky, které on klade? Není to silnější než ušlechtilé důvody reforem? Chápete, není skutečný důvod, proč se vláda drží? Jsou tady ještě konkrétní věci, bude se rozhodovat o gripenech, o různých zakázkách zbraní a jiné. Není toto, co drží tuto vládu? Nedělá si z nás legraci ve skutečnosti, když tady předstírá, že dělá novelu zákona o veřejných zakázkách, která končí tak, jak končí? Když se tady předstírá, že se bude bojovat s anonymními akcionáři, ale celé to dopadne tak, že už dneska si můžete přečíst, jak se to bude obcházet.
Takže nenalhávejme si nic. To není tak, že tady stojí skupina těch, kteří si myslí, že přes všechny problémy se musí něco dokončit. Já se bojím, že příčina je spíš v tomhle. Obcházení veřejných zakázek a způsob zacházení s veřejnými penězi. To je to lákadlo, to je ten tmel, to, co drží partu pohromadě! (Potlesk poslanců ČSSD. Z vládní lavice: Podle sebe soudím tebe.)
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Dalším přihlášeným je pan poslanec Jaroslav Škárka.
Poslanec Jaroslav Škárka: Paní předsedající, dámy a pánové, děkuji za slovo. Když v roce 2010 vznikla tato vláda, měl jsem dojem, že konečně tady máme stabilní vládu, která prosadí nezbytné reformy, a že je prosadí ve velmi krátkém čase. Bohužel, moje nadšení pro tuto vládu vystřídala velmi brzy velmi silná deziluze. Deziluze z toho, že vláda svůj záměr neplní. Že reformy se staly paskvilem na reformy, že nic se nedělá proti korupci, naopak, tato vláda funguje nebo je tvořena korupčníky, obálkami, je ovládána prostřednictvím igelitek a podobně.
(Z lavic: Kdo je bral? Premiér Nečas z místa: Kdo stojí před soudem?)
Já děkuji za reakci z publika. Myslím, že i když to tady slyším, tak je patrné, že někdo, aby mohl vzít obálku, tak ji nejprve musí od někoho dostat. A z toho je zřejmé, jak kde stojí příčina dané věci.
Pro mě také bylo velkým zklamáním, že Věci veřejné i v koalici začaly tančit podle toho, jak se pan Bárta zrovna vyspal. A také pro mě bylo naprosto nepřijatelné, že ministerstva Věcí veřejných obsadili žoldáci ABL. A že jediným cílem Věcí veřejných se tak stalo vyvedení, možná módně odklonění, peněz z Ministerstva školství a Ministerstva dopravy.
Já z těchto výše uvedených důvodů nebudu hlasovat pro podporu vlády ODS, TOP 09 a ABL. Děkuji. (Potlesk z různých částí sálu.)
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Další vystoupí pan poslanec František Laudát. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec František Laudát: Vážený pane premiére, vážená paní předsedající, dámy a pánové, nemám tady napsaný nějaký bryskní projev, nicméně přece jenom, i když jsem nechtěl vystupovat původně, tak to, co se tady odehrálo od 18. hodiny, je zase rétorické cvičení. Zřejmě teď bych řekl už vašich asistentů. Protože jestli někdo soudný sleduje toto jednání, tak samozřejmě mu musí nabíhat husí kůže na zádech z toho, co se bude dít, až možná že voliči dají sociální demokracii takový mandát, že bude tuto zemi řídit.
Předvedli jste tady ve čtyřech hodinách to, že nevíte do budoucna, nebo nemáte jasné recepty, jak stávající situaci řešit. České společnosti ať už neúmyslně, ale spíš úmyslně zamlčujete jednu podstatnou věc, a to odkud současná krize přišla a proč odtamtud přišla a kde tato krize vznikla. Není to náhodou tak, že vlastně do Česka je importována krize, která vznikla v zemích, které nám tady možná už tři čtyři volební období dáváte za vzory, za vzory společnosti, kde i to, že se někomu nechce pracovat, tak stálo za to ho sociálně podpořit? Že je obrovské mrhání na obrovské, často zbytečné infrastrukturní projekty veřejnými financemi? Že se podporují země, které nemají ekonomickou výkonnost tak, aby měly sladěnou životní úroveň, i když společnost si na to prostě vlastními silami neumí vydělat? Není to náhodou tak? Mně přijde, že je to trošku jak v první třídě. Tam také učitelé a učitelky začínají tím, že říkají děckám: Vezměte si tužku. Kde máte tu tužku? Máte všichni tužku? A podobně. Já jsem čekal, že alespoň někdo z vás tady řekne: Kde jsou ty peníze? Kde ty peníze vezmete?
Ano, zaznívají tady veřejné soutěže a kážete o morálce. Nepatří mezi vaše řady a možná s pozastaveným nebo už vyloučeným ukončeným členstvím nějaký pan Hala, bývalý to vysoký manažer Ředitelství silnic a dálnic? Nepatřil do vašich řad náhodou mladý politik, a kde je vaše zodpovědnost, když jste ho postavili do čela této země? Ano, asi jeho schopnosti jsou nadlidské, když tak báječně rychle potom se přerodil v kapitalistu, a kam se hrabou největší machři z Wall Streetu, co se týká rychlosti jeho zbohatnutí. Není to náhodou tak, že jste spustili projekt dálnice a dvakrát jste kývali nad základním kamenem a nestavělo se vůbec nic? Krásná ukázka. Nevím, jestli Potěmkinova vesnice, nebo spíš moravská potěmkiáda. Aby tam poté někdo postavil takovou dálnici, že to je spíš tobogan pro nějaké akrobaty. ***