(18.50 hodin)

 

Poslanec Jeroným Tejc: Vážená paní předsedkyně, kolegyně a kolegové, pan premiér Nečas včera označil dnešní hlasování o vyslovení nedůvěry vládě za prázdné gesto. Ale tak to rozhodně není. Pan premiér jen ukazuje, že není schopen vnímat realitu. Ukazuje, že mu je vše, co se kolem nás děje, lhostejné, kromě jeho premiérské židle. Pro mne jako poslance Parlamentu České republiky dnešní hlasování rozhodně není ani divadlem, ani gestem. A rozhodně není zbytečné. Dává mi totiž možnost se vyjádřit. Dává mi možnost říct, pane premiére Nečasi, pane ministře Kalousku, pane předsedo Bárto, že s vámi nemám a nechci mít nic společného.

Díky mně, mému hlasu a hlasu voličů sociální demokracie z roku 2010 na svých židlích nesedíte. Vládnete této zemi a jejím občanům z vůle lidí, kteří vás v roce 2010 zvolili. Tehdy jich bylo více než 50 procent. Dnes vám věří 15, možná 16 procent lidí. A vy se chlácholíte tím, že dnes vás ve vašich funkcích, ve vládních křeslech a ostatních udrží 114 poslanců ODS, TOP 09 a Starostů a Věcí veřejných.

Z vašich vyjádření v posledních dnech a také hodinách plyne, že vám to přijde samozřejmé. Mně ne. Mně nepřipadá samozřejmé mít takovou vládu. Říká se, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. V případě naší země to nemůže být pravda. My si nezasloužíme tak špatnou vládu, jakou máme. (Potlesk zleva.) A to přesto, pane premiére, že si vás většina voličů zvolila a dnes toho trpce lituje.

Je trapné, kolegyně a kolegové z koalice, že se držíte svých křesel a funkcí za cenu ostudy, kterou u lidí máte. Je děsivé, že vás nezajímá názor lidí, kterým byste měli jít příkladem. Je šílené, že si myslíte, že postačí mít většinu tady ve Sněmovně, abyste měli pravdu. Pravdu totiž nemá obvykle ten, který má většinu.

Argumenty vás nepřesvědčí. A nemá smysl tady trávit hodiny tím, že je budeme trpělivě opakovat. Vy máte totiž pocit, že můžete vše. Máte pocit, že můžete přehlasovat opozici a že se můžete lidem smát do očí. Nechcete a nevnímáte realitu a nechcete se podívat pravdě do očí. Nechcete vidět, že vás lidé mají plné zuby, že jim pomalu, ale jistě dochází trpělivost s vámi i s vaší destruktivní politikou. Jste jako děti, které si hrají se sirkami ve stohu, kdy díky vaší aroganci, kterou k lidem uplatňujete, vyjdou brzy lidé do ulic a možná nebudou mít v rukou jenom transparenty. A jestli máte pocit, že vás ochrání ty plůtky, které jsou tady rozestavěny kolem Sněmovny, a ti policisté, které postupně decimujete, tak se mýlíte.

Ještě je čas na změnu názoru. Ještě máme my všichni tady možnost říct lidem venku, za zdmi této budovy, že nám není jejich názor lhostejný.

Z vystoupení pana premiéra Nečase mám pocit a pochopil jsem, že on nic nepochopil. Opravdu nám stojí, všem tady v Poslanecké sněmovně, zejména vám, kolegyně a kolegové, poslankyně a poslanci z těchto řad, za to hlasovat pro tuto vládu i za cenu té ostudy, kterou u lidí máte? Opravdu chcete svou podporou vládě Petra Nečase se před voliči zpovídat? Na co ještě chcete, kolegyně a kolegové, čekat? Myslím, že je čas dohodnout se na konání nových voleb. I když si myslíte, kolegyně a kolegové z koalice, že máte ještě čas, lidé nám už moc času nedají.

Já myslím, že je potřeba skončit toto jednání tím, že Poslanecká sněmovna, včetně hlasu koaličních poslanců, řekne jasné ne této vládě.

Děkuji vám za pozornost. (Silný potlesk poslanců ČSSD a KSČM.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Další s přednostním právem vystupuje nyní místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. Dámy a pánové, já tedy nebudu říkat dojmy, ale řeknu několik údajů, které jsou snadno ověřitelné. Protože pan premiér tady přednesl vystoupení, ve kterém nás ujistil, že ratingy a podobné svědčí o tom, že situace je konsolidovaná, stabilní, tak já vám řeknu jiná čísla, která nakonec asi většinou znáte.

Česká republika a její obraz je utvářen také tím, jak vystupujeme v žebříčcích, ať se týkají konkurenceschopnosti České republiky, úrovně vzdělání, úrovně vnímání korupce. A vy dobře víte, že například čísla OECD, co se týče konkurenceschopnosti České republiky nebo světového ekonomického fóra, mluví tak, že jestli v roce 2009 jsme byli na 31. místě, tak v roce 2010 na 36., v roce 2011 na 38. místě. Prostě, přátelé, klesáme. Jak říká Voskovec s Werichem, stoupáme nebo klesáme, tak, přátelé, klesáme.

Co se týče vnímání korupce, tak to je podobné, když vezmu poslední tři roky. Tři roky pokles - rok po roce. Naposledy z 53. na 57. místo, aby se našimi sousedy staly Namibie a Saúdská Arábie. Chápete? Tak to je obraz České republiky v zahraničí. A nejenom to, že tady klesáme, ale já vám řeknu čísla, která teď mi připadají úplně zásadní. Protože se říká: máme krizi, většinou si veřejnost myslí, že za to ta vláda nemůže. Ono to vůbec takto není. Česká republika je dnes nejslabší v celém středoevropském regionu, co se týče ekonomického růstu. Její dynamika je nejmenší.

A porovnávejme se s těmi, kteří jsou nám podobní. My jsme v posledním čtvrtletí měli růst 0,6 % loňského roku. Podívejte se, Německo mělo 2 %, ale to je silná země. Polsko? Polsko mělo 4, něco přes 4 celé. Slovensko 3,4. A dokonce Maďarsko, které má ekonomické problémy, mělo 1,5. No, i Maďarsko má dneska silnější ekonomický růst než Česko. Jak je to možné? Ten ekonomický stroj prostě nefunguje v Česku. Nějaká hospodářská strategie nefunguje. Ta opatření, která vláda přijala v loňském roce, která se týkala daní, nebyla ekonomicky kalkulována a umrtvila ekonomický růst. A to není poprvé. To vlastně celá historie od Topolánkových vlád je cestou špatných ekonomických rozhodnutí, která postupně způsobují, že klesáme. My v ekonomickém výkonu klesáme! (Potlesk zleva.)

A já vám tady mohu říkat celou řadu čísel, která se týkají úrovně inovací, patentů České republiky. Všude klesáme, přátelé! Za všechny příklad: Podíl investic na výkonu ekonomiky klesl za deset let ze 30 na 24 %. Klesají investice do licencí, patentů, samotného podnikání. Domácnosti, firmy - i vláda táhne ekonomiku ke dnu. Jediné, co ji dneska drží nad vodou, jde ze zahraničí. Export firem. Ale to jsou většinou nadnárodní korporace. Chápete? To nejsou firmy, ve kterých my rozhodujeme o marketingu a strategii. Dokonce ani firmy, které by tady danily.

Takže to, co nás dneska drží nad vodou, to vůbec není záruka dobré budoucnosti České republiky. A to je to, co mě znepokojuje. Ta naprostá nekoncepce a mylná, vadná, nebo dokonce neexistence hospodářské strategie této vlády. Ona vlastně nás není schopna vyvést z krize, protože nehledá cestu z té krize.

Podívejte se, jak se vláda chová v tom, co je zcela klíčové - oblast vzdělání. Tam sice premiér je schopen vystoupit a říci: Podporujeme vzdělání, výzkum, investice. A jaká je realita? Že vysoké školy v tomto roce musí ušetřit 1,5 mld. a v příštím roce 4 mld. V ranku pěti let se má snížit jejich rozpočet o 40 %. Lidi mi říkají, ti, kteří dneska stojí v čele těch škol: Vždyť to je zničující. Máme snižovat počty studentů? Co ta vláda vlastně zamýšlí? Jak je možné, že premiér na jedné straně mluví o tom, že má tato oblast podporu, a na druhé straně ve střednědobém výhledu to znamená, že nás chtějí likvidovat? Ale jestli, rozumíte, my chceme likvidovat tento segment, který by měl rozhodovat o naší budoucí konkurenceschopnosti, tak čím se tady chceme do budoucna živit?

Vezměte si klíčové ukazatele, které dneska snižují naši konkurenceschopnost. Schválně vám je uvedu tak, jak jsou uváděny ve zprávě OECD. Co je vlastně příčina toho, že si stojíme tak špatně? Je to špatná a nízká důvěra v právo, problematická nezávislost soudů, nekompetentnost nebo netransparentnost v zacházení s veřejnými prostředky. Tohle jsou klíčové věci, podle kterých jsme špatně hodnoceni. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP