(9.50 hodin)
(pokračuje Nečas)

Tam skutečně by to muselo být děláno tak, aby to dejme tomu mohly být konkrétní úkoly, ale ne ve smyslu úkolování, koho třeba mají upřednostňovat nebo ovlivňovat ta daná výběrová řízení.

Čili v rámci novely zákona číslo 130/2002 Sb. já osobně se domnívám, že i posílení pravomoci výboru Sněmovny nebo jím pověřeného podvýboru vůči kontrolní radě s možností dávat konkrétní zadání a úkoly kontrolní radě by bylo vhodnou cestou. Jsem přesvědčen, že tady najdeme širší politický konsenzus, že je tady také širší politický zájem napříč politickým spektrem, aby výběrová řízení v Grantové agentuře byla transparentní a aby nevznikala podezření, že panelisté preferují ne-li sami sebe, tak minimálně pracoviště, ze kterých pocházejí či kam míří, což jsem se dozvěděl, že je také druhý způsob jisté privilegizace.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu předsedovi vlády. Pan kolega Ohlídal ještě má slovo.

 

Poslanec Ivan Ohlídal: Děkuji za odpověď, vážený pane premiére. Jen bych ještě dodal, že to, že kontrolní rada Grantové agentury České republiky by si žádost o jakousi analýzu či údaje nedovolila odmítnout, tak mám bohužel opačnou zkušenost. Když jsem při posledním projednávání činnosti kontrolní rady žádal, aby tato rada provedla jistou analýzu s jistými důsledky, tak mi bylo řečeno, že to je zajímavý nápad, a tím to také skočilo. Takže opravdu s vámi souhlasím, že zřejmě je nutné změnit příslušnou zákonnou normu.

Jinak také s vámi souhlasím, že tato záležitost týkající se hodnocení vědeckých projektů v rámci výběrových řízení, a to nejenom v Grantové agentuře České republiky, je záležitost velmi důležitá. Je urgentní, musí se řešit, a doufám, že se všichni shodneme i na tom, co jste říkal, že je to nepolitická záležitost. Takže bych byl velmi rád, kdybyste dodržel svoje slovo, které jste vlastně zde nepřímo dal, a napříč politickým spektrem se pokusil tuto situaci řešit co nejdříve.

Jinak jsem celkem, musím přiznat, s tím, co jste říkal, hodně spokojen a také nebudu navrhovat žádné usnesení.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji vám, pane poslanče. Zeptám se, zda chce někdo ještě vystoupit při projednávání této interpelace. Ale nikdo se nehlásí, proto rozpravu končím. Pan kolega avizuje, že nebude vznášet žádný návrh na usnesení. Tím tedy končí i projednávání této interpelace pana poslance Ivana Ohlídala na předsedu vlády.

Druhá interpelace, která je vznesena na předsedu vlády, je písemná interpelace poslance Miroslava Grebeníčka ve věci podezření, že vláda České republiky a někteří jednotliví ministři organizují a podněcují v rozporu s platnou ústavou a zásadami demokratického výkonu státní moci špiclování a sledování legitimní parlamentní strany - Komunistické strany Čech a Moravy. Tato interpelace je tedy nyní zahájena, její projednávání, a pan poslanec Grebeníček má slovo.

 

Poslanec Miroslav Grebeníček: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, v listopadu loňského roku jsem vznesl na předsedu vlády písemnou interpelaci k podezření, že vláda České republiky, někteří její jednotliví ministři organizují a podněcují v rozporu s platnou ústavou a zásadami demokratického výkonu státní moci špiclování a sledování legitimní parlamentní strany, Komunistické strany Čech a Moravy, s cílem ovlivnit a omezit demokratickou politickou soutěž stran a odvést pozornost veřejnosti od prokorupčního, lobbistického, klientelistického a kriminálního jednání a od kauz, ve kterých jsou podezřelí členové vlády, klienti a sponzoři stran vládní koalice.

Na svou interpelaci jsem od předsedy vlády obdržel řadu vyhýbavých a nejednoznačných, někdy i spíše až ideologických vyjádření. Protože sledování a špiclování legitimně a ústavně působící parlamentní strany je vždy skandální záležitostí a protože veřejné výzvy nekompetentních ministrů vlády a případné zákulisní aktivity ministra vnitra a předsedy vlády směřující k takovému špiclování nelze tolerovat, požádal jsem o projednání této záležitosti na půdě Poslanecké sněmovny.

Možná si ještě někteří z pamětníků vzpomenou na podobný případ, kdy v roce 1977 vystoupili předsedové dvou tehdejších koaličních stran, za Občanskou demokratickou alianci Jan Kalvoda a za lidovce Josef Lux, s podezřením, že je a případně další politiky odposlouchává a sleduje Bezpečnostní informační služba. Ta aféra hýbala tenkrát celou veřejností a médii. Přestože celý rozsah podezření se nepotvrdil, zjistilo se tenkrát, že kontrolní komise Sněmovny nedostala o povaze věci pravdivé informace. Aféra stála místo někdejšího šéfa Bezpečnostní informační služby Stanislava Devátého. Tenkrát šlo o podezření, že jsou dvě koaliční strany sledovány a jejich politici odposloucháváni v zájmu nejsilnější koaliční strany, tedy Občanské demokratické strany. Dnes jde o situaci, kdy podle řady informací prosakujících na veřejnost je špiclována legitimně a ústavně působící opoziční strana - Komunistická strana Čech a Moravy. Jistě jste také mnozí zaznamenali vyjádření ministra vlády dosazeného Občanskou demokratickou stranou, že špiclování a sledování Komunistické strany Čech a Moravy bude pokračovat a že navrhne vládě, kdo a s jakými úkoly by měl být tímto špiclováním pověřen do budoucna. Nepřijatelnost takového postupu ministra vnitra je o to zřejmější, že jeho prohlášení bylo učiněno bezprostředně poté, co právní expertizy potvrdily, že Komunistická strana Čech a Moravy působí v souladu s ústavou a zákony České republiky. Veřejně také jako reakce na právní expertizy zazněla prostřednictvím České televize výzva místopředsedy ODS a ministra obrany současné vlády Alexandra Vondry ke sledování parlamentní opozice a veřejně vyslovený nátlak na Ministerstvo vnitra, aby za každou cenu, bez ohledu na cokoli, připravilo vládě návrh na zákaz jedné z demokraticky působících parlamentních stran opozice.

To, co v případě 15 let staré aféry kolem údajného sledování a odposlechu Jana Kalvody a Josefa Luxe a jejich stran v zájmu ODS nebylo nakonec jednoznačně prokázáno, má, jak je z nové aktivity ministrů vnitra a obrany, Jana Kubiceho a Alexandra Vondry, nominovaných za ODS, zřejmé, aktuální pokračování. A dnes už se tím dokonce ministr vnitra ani netají. Právě informace o tom, že Ministerstvo vnitra a některé zpravodajské služby jsou tlačeny vládou a ministry do protiústavního jednání a mají být úkolovány ke špiclování, nebo mají podněcovat, organizovat a provádět sledování Komunistické strany Čech a Moravy jako jedné z parlamentních stran zastoupených v Poslanecké sněmovně - nebo jako jedné z parlamentních stran zastoupených v Poslanecké sněmovně i v Senátu, bylo tedy pádným důvodem k tomu, abych interpeloval přímo premiéra Petra Nečase, který je za činnost členů své vlády a za kontrolu a úkolování služeb odpovědný. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP