Pokračování schůze Poslanecké sněmovny
2. listopadu 2010 ve 14.02 hodin
Přítomno: 182 poslanců
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážené paní poslankyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych zahájila čtvrtý jednací den přerušené 7. schůze Poslanecké sněmovny. Dovolte mi, abych vás všechny na této schůzi přivítala.
Nejprve vás všechny poprosím, abyste se zaregistrovali svými identifikačními kartami. Doposud mi oznámili, že s náhradní kartou budou disponovat - pan poslanec Petr Tluchoř bude mít náhradní kartu číslo 11, pan kolega Jan Vidím bude mít náhradní kartu číslo 6. Pokud někdo další má náhradní kartu, prosím, abyste mi to oznámili.
Zároveň vás seznámím s omluvami z dnešního jednacího dne.
Ještě zpátky k náhradním kartám. Pan kolega Baštýř má náhradní kartu číslo 15, pan kolega Zemánek náhradní kartu číslo 8.
(Mnozí poslanci se ještě pohybují po sále a hlasitě se baví.)
Prosím, dámy a pánové, abyste zasedli do svých lavic, a to všichni. (Chvíli čeká.) Já vás prosím ještě jednou všechny, posaďte se do svých lavic. Věnujte pozornost i úvodní části našeho jednacího dne.
Oznamuji, že pan kolega Úlehla má náhradní kartu číslo 16.
Opakuji - prosím, abyste všichni zasedli na svá místa a věnovali pozornost zahájení schůze.
Omluvy z dnešního jednání. Z poslanců se omlouvají Walter Bartoš - zahraniční cesta, Vlasta Bohdalová - pracovní důvody, Jan Hamáček bez udání důvodu, Petr Hulinský - osobní důvody, Petr Jalowiczor - rodinné důvody, Rom Kostřica - zahraniční cesta, Václav Kubata - zdravotní důvody, Josef Novotný starší - rodinné důvody, Jan Smutný - zahraniční cesta, Igor Svoják bez udání důvodu, Josef Tancoš - pracovní důvody. Z členů vlády se mi neomlouvá nikdo.
Paní poslankyně Karolína Peake disponuje náhradní kartou číslo 17.
To byly omluvy z dnešního dne. Já se nejprve zeptám, zda se ke změnám či doplnění již schváleného pořadu hlásí někdo z poslankyň či poslanců. Nehlásí se nikdo.
Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozdán na lavice.
Vážené paní poslankyně a páni poslanci, v pátek 29. října tohoto roku jsem obdržela dopisy od předsedy vlády Petra Nečase, ve kterých mě informoval, že vláda schválila:
1. vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí, sněmovní tisk 155;
2. vládní návrh zákona, kterým se mění zákon 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 156;
3. vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření a o doplnění zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona České národní rady č. 35/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 157;
4. vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, sněmovní tisk 158.
Vláda při této příležitosti využila svého práva podle ustanovení § 99 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, a navrhla, abych vyhlásila k projednání těchto vládních návrhů zákonů stav legislativní nouze. Zároveň jsem byla vládou požádána, abych rozhodla, že uvedené návrhy zákonů, které jsme obdrželi jako sněmovní tisky 155, 156, 157 a 158, budou projednány v době vyhlášeného stavu legislativní nouze ve zkráceném jednání podle § 99 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.
Dne 29. října 2010 jsem svým rozhodnutím č. 7 vyhlásila stav legislativní nouze, a to od 1. listopadu do 15. listopadu tohoto roku. Dále jsem rozhodla podle § 99 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny o projednání předložených vládních návrhů ve zkráceném jednání. Přikázala jsem sněmovní tisky 157 a 158 rozpočtovému výboru, sněmovní tisk 155 výboru pro sociální politiku a sněmovní tisk 156 kontrolnímu výboru k projednání a stanovila jim nepřekročitelnou lhůtu pro předložení usnesení do 2. listopadu 2010 do 12 hodin.
Vážené kolegyně a vážení kolegové, podle § 99 odst. 4 jednacího řádu Poslanecké sněmovny máme ve stavu legislativní nouze před projednáním těchto návrhů posoudit, zda stav legislativní nouze trvá.
Zahajuji rozpravu k tomuto bodu, tedy k otázce, zda trvá stav legislativní nouze. Jako první se do této rozpravy hlásí předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. Prosím, pane kolego.
Poslanec Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, dámy a pánové, já se domnívám, že jsme zahájili pokračování řádné schůze Poslanecké sněmovny. Koneckonců to potvrdila i paní předsedkyně tím, že se zeptala, zdali jsou nějaké návrhy na změnu či doplnění programu řádné schůze Poslanecké sněmovny, a proto se domnívám, že se nyní pohybujeme v režimu řádné schůze Poslanecké sněmovny.
Pokud jde o možnosti měnit či doplňovat schválený program řádné schůze Poslanecké sněmovny, pak tuto věc jednoznačně řeší § 54 odst. 6 jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Já bych ho tady řád přečetl, aby bylo jasno, podle jakých ustanovení zákona Poslanecká sněmovna v tuto chvíli jedná.
V odstavci 6 se říká: Schválený pořad lze během schůze Sněmovny rozšiřovat jen výjimečně. Návrh na doplnění schváleného pořadu schůze Sněmovny nelze projednat, vznesou-li proti němu námitku nejméně dva poslanecké kluby nebo 20 poslanců. Pro podání takového návrhu platí ustanovení předchozího odstavce.
Já jsem vyrozuměl z úvodního vyjádření paní předsedkyně, že má zřejmě v úmyslu navrhnout zařazení těchto bodů do projednání této řádné schůze Poslanecké sněmovny, a proto bych rád jménem dvou poslaneckých klubů, a to klubu ČSSD a klubu KSČM podle § 54 odst. 6 platného jednacího řádu Poslanecké sněmovny vetoval zařazení těchto zmíněných bodů na program řádné schůze Poslanecké sněmovny. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážený pane kolego, já vás upozorňuji, že jste pravděpodobně špatně pochopil to, co jsem říkala. Já postupuji přesně v souladu s tím, jak postupovala Poslanecká sněmovna minimálně v posledních deseti letech, kdy v jednotlivých volebních obdobích několikrát projednávala zákony ve stavu legislativní nouze. ***