(14.50 hodin)
(pokračuje Marková)

Takže to není nevůle poslanců a poslankyň, že by nechtěli na semináři být, i když na jedné straně seminář následuje až poté, co už změny byly, co už spousta změn se udělala. Takže je divné, že nám ministerstvo chce říkat něco o zdravotních ústavech a o změnách, když už ty změny proběhly. Myslím si, že by bylo serióznější od pana náměstka, kdyby přece jenom zkusil alespoň někdy seriózně odpovídat na to, co požaduje Poslanecká sněmovna. A Poslanecká sněmovna, potažmo zdravotní výbor, má právo kontrolovat ministerstvo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času. Nyní k faktické poznámce pan poslanec David Rath. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec David Rath: Dámy a pánové, já myslím, že teď jsem pochopil, když jsem tady poslouchal pana náměstka Šnajdra, proč ODS nehlasovala pro to, aby vystoupil. Oni asi tušili, co nastane. Tedy vystoupení prázdných frází, nadutých formulací bez jakýchkoliv faktů a jasných odpovědí. Tady zazněly předtím jednoduché otázky, pro které jsme hlasovali, aby tady mohl náměstek Šnajdr vystoupit. Samozřejmě jsme se nedočkali žádné odpovědi.

Tedy znova, pane náměstku. Nás nezajímají vaše prázdné fráze. Nás zajímá za prvé, komu patří firma Avenier, které jste prodali očkovací program, který předtím dělaly hygienické stanice, a která má sídlo na Maltě. Za druhé, komu patří podivná firma PrimeCell, které jste prodali, tedy zprivatizovali, obchod s tkáněmi nebožtíků, což je opět věc, která je velmi citlivá, velmi kontroverzní a velmi problematická, a proč jste to udělali. Nedostali jsme odpověď ani na jednu z těchto jasných a srozumitelných otázek. Proto vám je zde znova opakuji. Prosím, my jsme hlasovali a můžete tady mluvit jen proto, že pro to hlasovali poslanci sociální demokracie, ne poslanci ODS, a my jsme pro to hlasovali proto, abyste nám i veřejnosti dal jasnou odpověď, když ji neumí dát paní ministryně, protože si myslíme, že toto je celé vaše záležitost a ona o tom možná ani moc neví. Takže znova vás důrazně žádám, abyste tady odpovídal na to, na co se vás Sněmovna ptala!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Nyní tedy pan poslanec František Bublan, připraví se paní poslankyně Dagmara Molendová. Eviduji další přihlášku pana náměstka Šnajdra. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec František Bublan: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, já jsem z úvodního vystoupení paní ministryně a teď i z vystoupení pana náměstka Šnajdra vlastně pochopil, že Státní zdravotní ústav je příspěvková organizace, který dostává příspěvky od státu. V roce 2003 to činilo asi 600 milionů a od roku 2007 se příspěvek snížil na dnešních nějakých 40 milionů ročně, nebo dokonce se rovná téměř nule. Stejně tak jsem si přečetl odpověď na písemnou interpelaci, kde je přímo napsáno, že cílem té transformace je, aby Státní zdravotní ústav mohl vyvíjet činnost bez dotací z veřejných zdrojů. To znamená cílem je, aby ty zdravotní ústavy si na sebe dokázaly vydělat. Takže by to nebyla příspěvková organizace, byl by to takový státní subjekt, který si vydělá sám na sebe.

A teď si musíme klást otázku, co by to přineslo. Ono z toho hrozí reálné riziko, že může dojít k rušení ekonomicky neefektivních činností, které jsou ovšem pro státní kontrolu ochrany zdraví nezbytné. Dnes je celková bilance skutečně téměř nulová zdravotních ústavů, to znamená co si vydělají, to také utratí většinou na mzdách a na provozu. A někde dokonce jsou tyto činnosti dotovány těmi lukrativnějšími. Tady musím zmínit Centrum klinické mikrobiologie, které skutečně díky tomu, že dostává zakázky od zdravotních pojišťoven, je výdělečné. Ale co se stane, až tyto lukrativní činnosti nebudou chtít dotovat ty ostatní činnosti nebo nebudou mít takový přínos, jako mají dnes? Kdo bude potom dělat takové ty nezbytné činnosti pro ochranu zdraví a z čeho se to bude hradit? Tyto otázky si musíme klást a měly by být zodpovězeny. Dá se předpokládat, že ústavy se budou soustřeďovat a zaměřovat na činnosti bez ohledu na skutečné potřeby státu, to znamená bez ohledu na to, co je důležité a potřebné pro zdraví občanů našeho státu. A kdo bude provádět taková ta specializovaná vyšetření, která nepřinášejí žádnou větší finanční hodnotu?

A potom zde bylo zmíněno to, že existuje několik desítek nebo stovek těch privátních laboratoří a podobných firem, které mají akreditaci a provádějí podobnou činnost. Já tady musím uvést jeden takový příklad, který možná mluví za všechno, protože je rozdíl mezi tím Státním zdravotním ústavem a mezi tím privátním, mezi privátní laboratoří. Mám to i dokladováno, že Státní zdravotní ústav prováděl určitá měření, většinou se ta měření provádějí třeba pro nějakého investora, který postaví nějakou provozovnu a potřebuje mít razítko, že je vše v pořádku, že tam není hluk, že tam není velká prašnost a podobně, a ta měření, která si zadal u Státního zdravotního ústavu, byla v jeho neprospěch. Takže Státní zdravotní ústav mu zadal, aby záležitost opravil, aby zlepšil ty podmínky, a potom že provedou měření nová. Ten investor se už na Státní zdravotní ústav neobrátil. Obrátil se přímo na privátní laboratoř, která mu provedla měření znovu a provedla je s kladným výsledkem, i když bylo zřejmé, že k žádnému opatření nebo k nějakým stavebním úpravám nedošlo, všechno zůstalo stejné. Ovšem byl rozdíl v tom, kdo to provádí. A já si myslím, že tady je věcí zájmu státu, aby ta měření byla prováděna poctivě, aby byla prováděna takovým způsobem, že skutečně slouží zdraví a ochraně zdraví našich občanů. Domnívám se, že stát by neměl ztratit strategickou možnost řídit, usměrňovat a rozvíjet činnosti potřebné k zajištění zdraví našich občanů.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Františku Bublanovi. S přednostním právem se přihlásil pan předseda klubu ODS Petr Tluchoř, poté paní poslankyně Dagmar Molendová. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Děkuji. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já jen velmi krátce. Pan poslanec a hejtman a podnikatel ve zdravotnictví Rath si plete pojmy s dojmy. I když dvěstěkrát zopakuje stejnou větu, možná otázku, tak to ještě není názor Sněmovny. Sněmovna souhlasila, ano, hlasy sociálních demokratů a komunistů, s účastí pana náměstka Šnajdra při projednávání tohoto bodu a on má právo, pokud mu předsedající vystoupení umožní, zde vystoupit. To je vše. To, že pan poslanec, hejtman a podnikatel ve zdravotnictví Rath si myslí, že dvěstěkrát zopakuje stejnou větu, že se to stává názorem Sněmovny - nestává. Ani náhodou.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě před paní kolegyní Molendovou pan poslanec David Rath s faktickou připomínkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec David Rath: Já naprosto vnímám a asi vím, i proč je vám to nepříjemné, když tady nechceme nic jiného, nic mimořádného, nic divného, než odpovědět na pár úplně jednoduchých otázek. A vy můžete vyjmenovávat všechny mé tituly nebo majetky nebo já nevím co všechno, ale to neodvede pozornost od toho, že jste neodpověděli na jasnou otázku, proč jste zprivatizovali systém očkování, který do té doby bez problémů dělaly hygienické služby. Proč jste to dali firmě, která s tím neměla žádné zkušenosti, nemá takové zázemí a navíc nevíme, komu patří, takže to vzbuzuje vážné podezření, že v tom je někdo namočen od vás, protože jinak to nemá žádnou logiku. A stejná otázka, proč jste zprivatizovali správu a obchod s tkáněmi nebožtíků, které do té doby dělaly fakultní nemocnice. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP