Začátek schůze Poslanecké sněmovny
18. března 2010 v 9.03 hodin
Přítomno: 124 poslanců

 

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, milí členové vlády, zahajuji 77. schůzi Poslanecké sněmovny. Všechny vás vítám a připomínám, že tuto schůzi svolal předseda Poslanecké sněmovny podle § 51 odstavec 4. (V sále je velmi rušno. Odmlka.)

Vidím, že je ještě hodně brzo, že jste si ještě nestačili sdělit všechny zážitky ze včerejšího večera, případně dnešního rána. Takže žádá někdo o přestávku na jednání klubu nebo individuální jednání? Pokud ne, tak budu pokračovat.

Pan předseda Poslanecké sněmovny podle § 51 odstavec 4 našeho jednacího řádu svolal tuto schůzi na žádost 41 poslanců. Pozvánku máme od pátku 12. března prostřednictvím poslaneckých klubů.

Prosím vás, abyste se přihlásili.

Teď vám přečtu jména těch, kteří jsou omluveni, a jména těch, kteří mají náhradní karty. Takže pan poslanec Karel Černý má náhradní kartu číslo 32, paní poslankyně Mazuchová náhradní kartu číslo 6.

Omluveni jsou poslanci z důvodů zdravotních, bez udání důvodu a z pracovních důvodů: paní poslankyně Čurdová, Dundáčková, Grospič, Hasil, Hašková, Jičínský, Kvapil, Langer, Látka, Melčák, Mertinová, Němcová, Paroubek, Pleva, Seďa, Smýkal, Šlajs, Tlustý, Vojtilová, Zubová.

Z vlády se omlouvá pan ministr Barták, Janota, pan ministr Kohout - ovšem je tu a bude tady s námi, předpokládám, takže to opravuji, pan ministr Pecina, Šimerka a Tošovský. Takže to jsou všechny omluvy.

Pan poslanec Oldřich Vojíř má náhradní kartu číslo 35. Pan poslanec Krupka má náhradní kartu číslo 39.

Tím jsme splnili úvodní části naší schůze. Přistoupíme nyní k určení dvou ověřovatelů. Navrhuji, abychom určili za ověřovatele této schůze pana poslance Bičíka a pana poslance Krákoru. Oba jsou přítomni, respektive nejsou omluveni.

Paní poslankyně Soňa Marková hlasuje s náhradní kartou číslo 40.

 

Ptám se, jestli má někdo jiný návrh. Pokud ne, tak o tom rozhodneme v hlasování číslo 1, které jsem zahájil. Kdo souhlasí, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko ano. Kdo je proti tomu návrhu? Děkuji.

Hlasování skončilo. Hlasovalo 114 poslanců, pro 90, nikdo proti, takže ověřovatele jsme stanovili. Jsou jimi tedy pan poslanec Bičík a pan poslanec Krákora.

 

Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 77. schůze. Návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odstavec 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad. Takže přistoupíme k hlasování.

 

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 2. Kdo souhlasí s návrhem pořadu, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko ano. Děkuji. Kdo je proti? Děkuji.

Hlasování skončilo. Hlasovalo 124 poslanců, pro 72, proti 42. Takže pořad byl schválen.

 

Můžeme přistoupit k projednávání prvního bodu. Tím je

1.
Informace ministryně zdravotnictví k záměru Ministerstva zdravotnictví
na rušení zdravotních ústavů

Prosím ministryni Danu Juráskovou, aby se ujala slova, a ostatní prosím o klid. Pořad jste si zvolili sami, tak tomu věnujte laskavě pozornost.

 

Ministryně zdravotnictví vlády ČR Dana Jurásková Vážený pane předsedající, dámy a pánové, Poslanecká sněmovna má jistě právo svolat mimořádnou schůzi. Velmi mě však překvapilo, že jedním z témat, která budou dnes projednávána, jsou také zdravotní ústavy. Toto téma bylo předmětem desítek interpelací v průběhu několika posledních měsíců, navíc tématem jednání několika zdravotních výborů. Velmi mě to zarazilo zejména proto, že jsem před několika týdny vyhověla žádosti zdravotního výboru a dohodla s nimi termín konání odborného semináře speciálně na toto téma na půdě Ministerstva zdravotnictví, který se koná dnes ve 13.30 hodin odpoledne. Podle mých předběžných informací se jej bohužel hodlá účastnit pouze několik poslanců zdravotního výboru. Dovoluji si tedy zapochybovat o tom, zda jde skutečně o informace a o věc jako takovou.

Dovolte mi tedy, abych poměrně obsáhle uvedla první bod dnešního jednání. Předesílám, že tato informace se žádným způsobem nedotýká Státního zdravotního ústavu v Praze, který je samostatnou příspěvkovou organizací stojící mimo soustavu zdravotních ústavů zřízených na základě § 86 odstavec 1 zákona 258/2000 Sb.,, o ochraně veřejného zdraví, a pracoviště podpory zdraví jsou detašovanými pracovišti Státního zdravotního ústavu, nikoli zdravotních ústavů.

Úvodem bych chtěla zdůraznit, že není cílem opatření Ministerstva zdravotnictví ani privatizace zdravotních ústavů, ani snižování počtu zaměstnanců mimo takzvaný přirozený úbytek.

Pár slov k vzniku zdravotních ústavů. Zákonem číslo 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, byla k plnění úkolů státního zdravotního dozoru od 1. 1. 2001 zavedena soustava orgánů ochrany veřejného zdraví založená na zachování funkcí okresních a krajských hygieniků jako monokratických orgánů státní správy a hygienických stanic jako zdravotnických zařízení. K zákonu číslo 258/2000 Sb. přijal Senát Parlamentu České republiky dne 30. 6. 2000 usnesení s číslem 421, kterým žádal vládu, aby předložila Parlamentu České republiky novelu tohoto zákona, která by svěřila státní správu k ochraně veřejného zdraví včetně státního zdravotního dozoru do působnosti správních úřadů uspořádaných do soustavy řízené Ministerstvem zdravotnictví. Cílem uvedeného řešení bylo v souladu s právem Evropského společenství vytvořit soustavu, která nesměřuje výkon státního zdravotního dozoru a poskytování placených hygienických služeb osobám podléhajícím výkonu státního zdravotního dozoru. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP