(17.40 hodin)
(pokračuje Filip)
Přistoupíme nyní k naplnění tohoto pořadu. První bod našeho jednání je
1.
Zpráva ministra vnitra, policejního prezidenta, ministryně spravedlnosti
a nejvyšší státní zástupkyně o vyšetřování korupce
při nákupu a pronájmu letounů Gripen
Nyní tedy budeme muset rozhodnout o účasti některých dalších osob na schůzi. Schůze Sněmovny se podle jednacího řádu mohou zúčastnit další osoby, projeví-li s tím Sněmovna souhlas. Předsedající jim v tom případě udělí i slovo, a to podle § 52 odstavce 3.
Požádám vás tedy o souhlas s účastí policejního prezidenta Oldřicha Martinů a náměstka nejvyšší státní zástupkyně Karla Černovského, protože paní nejvyšší státní zástupkyně se omlouvá.
Rozhodneme o tom v hlasování číslo 3, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro účast těchto jmenovaných na naší schůzi. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 3. Z přítomných 153 poslanců pro 142, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím tedy, aby přišli na jednání schůze.
Vítám mezi námi policejního prezidenta Oldřicha Martinů a pana náměstka nejvyšší státní zástupkyně pana Karla Černovského.
Nyní zahájíme tento bod a prosím, aby se postupně slova ujali pan ministr vnitra Martin Pecina, poté by vystoupil pan policejní prezident, potom by vystoupila paní ministryně Daniela Kovářová a po ní by vystoupil ještě pan náměstek Karel Černovský.
Nemáme stanoveného žádného zpravodaje, ale budeme postupovat podle jednacího řádu, čili podle vystoupení v rozpravě.
Prosím pana ministra vnitra Martina Pecinu, aby se ujal svého úvodního slova. Pane ministře, máte slovo.
Ministr vnitra vlády ČR Martin Pecina Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych se vyjádřil k projednávanému bodu jednání s názvem Zpráva ministra vnitra, policejního prezidenta, ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně o vyšetřování korupce při nákupu a pronájmu letounů Gripen.
Dovolte mi úvodem malý exkurs do doby nedávno minulé. Psal se rok 2007, konkrétně 1. března, a můj předchůdce v křesle ministra vnitra Ivan Langer odpovídal na dopisy čtenářů v jednom on line rozhovoru. A právě v tomto rozhovoru slíbil už jako ministr vlády vyšetření úplatkářské kauzy gripenů, respektive na dotaz "Dobrý den, pane Langře, můžete nám slíbit, že úplatkářská aféra týkající se plánovaného nákupu a později uskutečněného pronájmu letounů Gripen bude vyšetřena a nebude zametena pod koberec?" Ivan Langer odpověděl: "Jsem optimista a věřím, že tato věc bude vyšetřena."
Pan Langer byl ministrem vnitra až do 7. 5. 2009 a věc zjevně vyšetřena nebyla. Prosím, neberte to jako kritiku z mých úst. Berte to jako konstatování stavu. Já už v této věci optimista nejsem, jsem v této věci pesimistický. Domnívám se, že v této věci po tak dlouhé době už policie nevyřeší pravděpodobně nic, pokud samozřejmě nedostane nové informace.
Dnes je únor roku 2010 a z úst některých poslanců slyším na resorty spravedlnosti a vnitra kritiku, která se týká právě gripenů. Dovolte mi citovat z prohlášení pana poslance Nečase, který pronesl zde ve Sněmovně 3. února při schvalování programu schůze - cituji: "Je nezbytné, aby se Poslanecká sněmovna zabývala tímto bodem, protože se musíme tázat: Je náhoda, že prakticky ve stejných dnech, kdy tato renomovaná zahraniční autorita na základě důkazů - důkazů, dámy a pánové! - a dlouhodobého vyšetřování v několika členských zemích Evropské unie, že došlo ke korupci, a bude vznášet konkrétní obvinění vůči konkrétním lidem za koruptivní jednání, v České republice pouze několik týdnů předtím Policie České republiky pod řízením pana ministra Peciny tento případ odloží? Je to náhoda, nebo to není náhoda? Je to náhoda, že ve stejné době je témuž ministru vnitra nabídnuto pokračování jeho politické kariéry v dresu ČSSD a jeho poslanecký mandát? Jsou toto náhody? Nebo to nejsou náhody?"
Musím říci, že konkrétně od pana poslance Nečase mě tento osobní útok velmi mrzí, neboť jsem si myslel, že - tak jako věřím s většinou poslanců v této Sněmovně - jsem s ním měl vždy korektní vztahy. Ale asi ne náhodou je slyšet tyto podobné hlasy ve Sněmovně teď v době, kdy před chvílí byl schválen protikorupční balíček a atmosféra je velmi zjitřená.
Nicméně zpět k případu gripenů. Dovolte mi opět citovat, tentokrát z médií. Agentura Mediafax 3 .2. 2010: "Občanští demokraté požadují nové vyšetření korupce v kauze pronájmu nadzvukových letounů JAS-39 Gripen, uvedl ve středu předseda ODS Mirek Topolánek. Reagují tak na zjištění britského protikorupčního úřadu SFO, který obžaloval rakouského obchodníka z uplácení představitelů České republiky. Požadujeme, aby se kauzou v co nejkratší době zabývala Poslanecká sněmovna a vyslechla zprávu policejního prezidenta a nejvyšší státní zástupkyně. Požadujeme, aby ministr vnitra Martin Pecina podnikl všechny kroky k co nejrychlejšímu vyšetření kauzy s přihlédnutím k nedávným informacím britského SFO, řekl Topolánek." Tolik citát.
K tomuto citátu předsedy významné politické strany mi dovolte krátký komentář. Měl by ministr vnitra žádat policejního prezidenta o zahájení vyšetřování, které je v tomto okamžiku podrobeno dohledové prověrce státního zastupitelství? Měl by ministr vnitra skutečně aktivně zasahovat do trestních kauz? Myslím a doufám, že tak to pan Topolánek nemyslel.
Ubezpečuji občany této země, že v době vlády Jana Fischera k takovým věcem nedochází a docházet nebude. Jediný způsob, jakým může ministr vnitra ovlivnit vývoj konkrétní trestní kauzy, je podat podnět příslušnému policejnímu orgánu stejně jako každý občan našeho státu. A jediný způsob, jak se dnes ministr vnitra seznamuje s průběhem trestních kauz, je cesta oficiální, cesta policejního prezidenta. Touto cestou jsem také obdržel stanovisko Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality ke kauze gripeny, kterou mi teď dovolte zde přečíst.
Odpověď na poslaneckou interpelaci v kauze gripeny:
"Policejním komisařem Policie České republiky, Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování, byly dne 12. června 2002 podle § 158 odstavce 3 trestního řádu zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podle § 161 odstavec 1 a odstavec 2 písmeno a) a písmeno b) trestního zákona. Dozor nad přípravným řízením od počátku vykonávalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Předmětného trestného činu se měl dopustit neustanovený pachatel tím, že jednomu ze senátorů dne 29. května 2002 v odpoledních hodinách telefonicky nabídl pro potřebu Občanské demokratické aliance úplatek ve výši 30 až 50 milionů korun za to, že senátoři ODA nebudou přítomni v Senátu Parlamentu České republiky dne 31. května 2002 při hlasování o nákupu stíhacích letounů JAS-39 Gripen, čímž by došlo ke schválení tohoto nákupu, a dále tím, že v přesně nezjištěné době, nejméně v měsíci dubnu 2002 a měsíci květnu 2002, v Praze a na jiných místech neztotožněný pachatel nabízel úplatek dalším dvěma senátorům, případně dalším osobám podílejícím se na rozhodování o nákupu nadzvukových stíhacích letounů JAS-39 Gripen pro Armádu České republiky, aby tak ovlivnil jejich rozhodování při hlasování v Senátu Parlamentu České republiky. Věc byla odložena podle § 159a odst. 4 trestního řádu, protože se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání. ***