(11.30 hodin)
(pokračuje Mencl)
Senátní návrh je velmi důležitý proto, že do získávání povolenek zapojuje teplárny a to by mohlo mít docela významný vliv také na cenu tepla.
Dovolil jsem si vám sdělit tento náš plán a z tohoto důvodu, protože především ten senátní návrh spěchá, bych si dovolil požádat o zkrácení lhůty mezi prvním a druhým čtením na pět dní. Jsem připraven svolat výbor životního prostředí a tam se zabývat těmito dvěma návrhy metodou, kterou jsem si zde dovolil popsat. Děkuji vám.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Menclovi. Nyní prosím pana kolegu Pavla Hojdu o slovo.
Poslanec Pavel Hojda: Děkuji, paní předsedající. Dámy a pánové, já jsem se nepřihlásil proto, že bych navrhoval zamítnutí tohoto návrhu zákona, jedná se o euronovelu, ale jaksi mě to donutilo k zamyšlení, jak budeme pokračovat dál v ochraně ovzduší, jestli vydáme emisní povolenky na veškeré nákladní automobily, které jsou poháněny a samozřejmě také znečišťují ovzduší, jestli budeme vydávat emisní povolenky také pro zemědělce, kteří pěstují skot, protože to je taky významný producent skleníkových plynů, jestli se nakonec nebudou vydávat emisní povolenky dokonce i pro lidi, protože my také samozřejmě emitujeme skleníkové plyny. Je to až ad absurdum, ale prostě se dostáváme do situace, že neustále se připravují podmínky pro to, abychom likvidovali ekonomické činnosti. Emisní povolenky např. pro státy, na kterých jsou sopky, to je také významný znečišťovatel ovzduší a produkce skleníkových plynů. Takže kam až se dostaneme?
To je jenom taková připomínka. Mně to prostě připadá absurdní, že zrovna na leteckou dopravu... Dělejme samozřejmě opatření, ať se snižují emisní limity, s tím souhlasím, ale proč to znova hnát ekonomicky ad absurdum, aby letenka, protože na delší vzdálenost se asi těžko budeme jinak dopravovat, nakonec vyšla jako třeba roční plat průměrného člověka? Přece takhle nemůžeme skončit.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Hojdovi. Mám zde faktickou poznámku, pokud se nemýlím. Pan kolega Hanuš, prosím.
Poslanec Jiří Hanuš: Jen tak pro ulehčení. Já bych poprosil svého předřečníka a další, prostřednictvím předsedající, pokud užívají termíny, ať je používají správně. Skot se chová, pěstovat můžeme tak mrkev na zahrádce.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkujeme a zeptám se, kdo další se hlásí. Pan ministr Jan Dusík, prosím.
Ministr životního prostředí vlády ČR Jan Dusík Děkuji pěkně. Zareagoval bych na vystoupení, která tady zazněla.
Předně bych chtěl říci k senátnímu návrhu, že o něm samozřejmě víme a vláda k němu vyslovila souhlasné stanovisko s některými dílčími připomínkami. Pokud by došlo k tomu, jak tady avizoval jak pan zpravodaj, tak pan poslanec Mencl, to znamená že by pokročila Sněmovna v projednávání tohoto návrhu ve druhém čtení a ve zkráceném režimu, jsme připraveni spolupracovat s výborem pro životní prostředí na tom, abychom dokázali obě normy skloubit. Ona se každá týká jiné části zákona, nicméně jsou tam asi tři body, ve kterých dochází ke kolizi právě v posloupnosti, a dokážeme to ošetřit tím, že bychom oba návrhy spojili dohromady, což bych podpořil, včetně toho zkrácení lhůt.
Co se týče vystoupení pana poslance Hojdy, emisní povolenky na všechny lidské činnosti určitě v plánu nejsou. Já jsem zmínil ta čísla ohledně významu letecké dopravy a ohledně toho, že se v podstatě zdvojnásobily emise letecké dopravy v průběhu minulých dvaceti let. Tak jak je ten návrh navržen a tak jak je také obsaženo v evropské směrnici, tak povolenky, které budou k dispozici, budou v zásadě v množství odpovídajícímu emisím, které vznikaly. To znamená primárně chceme zastavit nárůst emisí CO2. On se samozřejmě zastavuje i tím, že se zdokonalují nebo modernizují letadla, zdokonalují se letové trasy. Takže je to v podstatě tlak na to, aby různými opatřeními, tímto ekonomickým modulem, docházelo k tomu, že emise neporostou.
Co se týče ceny letenek, říkal jsem, že 85 % povolenek budou dostávat provozovatelé až do roku 2020 zdarma, pouze 15 % si vlastně budou nakupovat a to promítnutí do jedné letenky se bude pohybovat v řádu desetikorun, což si myslím, že při ceně letenky je přiměřený náklad.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Ptám se, zda se ještě někdo chce přihlásit do obecné rozpravy v prvém čtení, kterou vedeme. Není tomu tak, končím tedy obecnou rozpravu.
Budeme se zabývat návrhem na přikázání, pokud tedy není ještě zájem o závěrečná slova ze strany pana ministra či pana zpravodaje. Pan zpravodaj, prosím, závěrečné slovo.
Poslanec Pavel Vanoušek: Děkuji. Závěrečné slovo bude velmi krátké. Budu konstatovat, že v diskusi v prvním čtení vystoupili tři poslanci. Nebyl podán návrh na zamítnutí či přepracování novely a byl podán návrh na zkrácení lhůty na pět dní.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Ano, děkuji za toto zrekapitulování dosavadního průběhu projednávání. Můžeme se tedy věnovat návrhu na přikázání.
Organizační výbor navrhuje přikázat tento návrh k projednání výboru pro životní prostředí. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak, budeme tedy hlasovat o tomto jediném návrhu.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 358. Táži se, kdo souhlasí s tímto návrhem na přikázání. Kdo je proti?
V hlasování číslo 358 přítomno 127, pro 106, proti nikdo. Tento návrh jsme schválili.
Nyní budeme hlasovat o návrhu na zkrácení lhůty k projednání ve výboru na pět dnů.
O tomto návrhu rozhodneme v hlasování s pořadovým číslem 359. Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 359 přítomno 127, pro 90, proti 5. Tento návrh byl přijat.
Konstatuji, že návrh zákona byl přikázán k projednání výboru pro životní prostředí, lhůta k jeho projednání byla zkrácena na pět dnů. Tím končí projednávání bodu 191, sněmovního tisku 1021. Končím s poděkováním panu ministrovi i panu zpravodaji.
Dámy a pánové, dostáváme se k bloku smluv, které jsme si zařadili na naše dnešní dopolední jednání. Prosím, aby předsedové klubů či pověření členové klubů zajistili účast zpravodajů k těmto smlouvám v prvém čtení.
Zahajuji první z tohoto bloku, bod 73. Je to
73.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Protokol mezi vládou České republiky
a vládou Republiky Srbsko ke Smlouvě mezi vládou České republiky
a radou ministrů Srbska a Černé Hory o zamezení dvojímu zdanění v oboru
daní z příjmu a z majetku, který byl podepsán v Praze dne 8. září 2009
/sněmovní tisk 936/ - prvé čtení
Úvodní slovo bude patřit ministru financí Eduardovi Janotovi. Prosím, pane ministře.
Ministr financí vlády ČR Eduard Janota Děkuji. Vážená paní předsedající, dámy a pánové, dovolte, abych vás seznámil s návrhem Protokolu mezi Českou republikou a Srbskem k již existující smlouvě o zamezení dvojího zdanění, který Česká republika podepsala se Srbskem a Černou Horou. Tento protokol byl již projednán v příslušných senátních výborech s doporučením dát souhlas k jeho ratifikaci.
Chci jenom velmi stručně říct, že ve vzájemných daňových vztazích mezi Českou republikou a Srbskem se v současnosti uplatňuje smlouva o zamezení dvojího zdanění v oboru daně z příjmů a z majetku, která vstoupila v platnost 27. června 2005. ***