(16.10 hodin)
(pokračuje Jakubková)
Získali jsme tak stejné výsledky za dvojí peníze, ztratili čtyři roky času, přičemž většina, ne-li všechny zbytečné dopravní stavby už byly zahájeny. Naopak u silnic, které České republice scházejí nejvíce, nebyla zahájena často ani jejich příprava, natož stavba, a peníze na ně dlouho nebudou. Řada potřebných staveb bude zastavena, zpomalena. Významnou část prostředků z rozpočtu fondu dopravní infrastruktury bude muset získat Česká republika na dluh, půjčkami od Evropské investiční banky a vydáním dluhopisů.
Dlouhodobě upozorňuji Poslaneckou sněmovnu na vady ve financování české dopravní infrastruktury a žádám změny v přípravě rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Zdá se mi nemožné, abyste, pane ministře, nevyvodil z těchto údajů žádné závěry. Děkuji vám a čekám na vaši odpověď.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji vám i já, paní poslankyně.
Nyní se dostáváme k téměř zlatému hřebu našich odpoledních interpelací, protože mluvená řeč bude doprovázena také obrazovým projevem paní ministryně. Já z toho ovšem nebudu mít vůbec nic, což je mi srdečně líto. Interpelovat bude pan poslanec Petr Bratský paní ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou ve věci fungování systému datových schránek v resortu spravedlnosti.
Poslanec Petr Bratský: Mě to mrzí, pane místopředsedo. Vzal bych velké zrcadlo a nastavil bych vám ho, ale bohužel jsme nebyli připraveni. Omlouvám se.
Vážená paní ministryně, zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, zavádějící institut datových schránek, byl vyhlášek ve Sbírce zákonů před více než rokem, již v srpnu 2008, a spolu se zákonem o archivnictví a spisové službě byl ještě upřesněn novelou z května 2009. Platnost zákona nastala k 1. 7. letošního roku, ostrý start datových schránek nastal o čtyři měsíce později, s počátkem listopadu. Přes takto dlouhá období, kdy se o nových povinnostech vědělo a měly proběhnout všechny nezbytné přípravy na úrovni personálně odborné i na úrovni technicko-kapacitní, nastal v tomto týdnu podle zpráv z médií téměř kolaps českých soudů v této věci. Nedostatečně proškolení pracovníci, nedostatek skenovací techniky, výpadky systému a nízká kapacita komunikačních počítačových sítí, to vše prý nyní přináší soudům více starostí než klasická metoda papírového oběhu dokumentů.
Chápu, že každý začátek je těžký, vám ho obzvlášť nepřeji, a vždy se najdou detaily k doladění. Přes určitou konzervativnost justičního prostředí a tradiční nedůvěru k novotám mi to nedá, abych se nezeptal, zda Ministerstvo spravedlnosti v této věci něco nezanedbalo či neprospalo větší část té doby, která byla na rozjezd systému datových schránek záměrně v zákoně vyčleněna. Jaké kroky podnikáte v koordinaci s Ministerstvem vnitra k tomu, aby byly všechny nedostatky odstraněny a soudy jako jeden z největších rozesílatelů doporučených zásilek mohly využívat systém bez zádrhelů k efektivnější, rychlejší a také levnější komunikaci, v souladu se záměrem příslušného zákona? Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Petru Bratskému a o odpověď prosím paní ministryni Danielu Kovářovou. (K řečništi je umisťována tabule na psaní.) Nejsme tady na to vybaveni. Nemáme přenosné mikrofony, ale snad to zvládneme.
Ministryně spravedlnosti vlády ČR Daniela Kovářová Vážený pane předsedající, děkuji Poslanecké sněmovně za umožnění kreslit, protože jsem vizuální typ a připadá mi, že odpověď na vaši interpelaci si přeje, aby byla podpořena graficky. Já se budu snažit mluvit do mikrofonu, aby mě bylo slyšet, a k tomu budu chvílemi malovat, aby to bylo naprosto názorné.
Jak správně pan poslanec řekl, zákon o elektronické konverzi dokumentů, byť byl publikován ve Sbírce zákonů 19. 8. 2008, nabyl účinnosti 1. 7. 2009. (Paní ministryně údaje průběžně zapisuje na tabuli.) Je k tomu třeba říci, že čtyři dny předtím, 26. 6. 2009, byly teprve publikovány za prvé novela tohoto zákona a za druhé prováděcí vyhlášky, na kterých možná trochu participovalo ministerstvo, nicméně až teprve prováděcí vyhlášky řekly, jakým způsobem má projekt fungovat. To, že bych měla napsat ještě datum 8. května 2009, což je datum mého jmenování, jen na okraj a do závorky.
Teprve od tohoto data mohla justice začít například zkoušet konkrétní počítačové programy, protože do té doby nebyly z Ministerstva vnitra k dispozici.
Další čísla, která bych ráda napsala na tabuli, je 1,5 miliardy, o které justice na letošní rok dostala méně než v letech předchozích. A vezmeme-li v úvahu nové úkoly, které se na justici neustále hromadí a hrnou, počínaje elektronickými systémy přes elektronické platební rozkazy, přes novelu občanského soudního řádu a konče datovými schránkami, tak si těžko můžeme myslet, že za situace, kdy přidělíme resortu justice o 1,5 miliardy méně, neposílíme ani jedním člověkem navíc projekt datových schránek, ve všech materiálech budeme tvrdit, že projekt datových schránek přinese dokonce úspory, tak těžko můžeme chtít po justici, aby byla rychlejší, efektivnější a současně na sebe přebírala více a více kompetencí, když jí nejsme schopni dát více finančních prostředků.
Teď konkrétně datové schránky. Vezmeme v úvahu, že v současné době je aktivováno celkem 350 tisíc datových schránek. Z tohoto počtu je celkem 8 tisíc orgánů veřejné správy a z tohoto počtu je celkem v justici datových schránek 200. Justice je naprosto unikátní resort. Neexistuje žádný jiný resort, kde by každá organizační složka, každý orgán, každá instituce měla datovou schránku. Ve všech jiných resortech je to tak, že třeba existuje datová schránka na úrovni buď centrální, nebo krajské, ale nemusí ji mít všechny okresní složky. Pouze justice je jediný resort, kde všechny organizační složky, všechna okresní státní zastupitelství, všechny okresní soudy mají datovou schránku. Z celkového počtu datových schránek v celé republice orgánů státní moci je to 2,5 %.
Řeklo by se - zanedbatelná část. Podívejme se prosím na to, kolik za první čtyři dny provozu datových schránek, od pondělí tohoto týdne do čtvrtka, došlo a bylo odesláno informací a vlastně zpráv. Přišlo jich celkem - pokusím se to namalovat, aby to pan poslanec také viděl - za první čtyři dny 60 tisíc. Z tohoto celkového počtu zpráv, které za první čtyři dny prošly všemi datovými schránkami v celé republice, jich prosím v justici prostřednictvím těch 200 datových schránek přišlo 27 tisíc. To znamená dvěma a půl procenty datových schránek z celé republiky prochází 50 % datových zpráv, přičemž dvakrát více jich odchází než přichází.
To jsou základní počty, taková je realita. Nevím, jak jsem na tom s časem, mám asi devět vteřin. Shrnu velice stručně problémy, které samozřejmě máme.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Paní ministryně, já se omlouvám. Jednací mi řád neumožňuje vám prodloužit čas, ale vím, že pan poslanec Petr Bratský zná způsob, jak vám dodat příležitost hovořit další dvě minuty. Věřím, že této příležitosti pan poslanec Bratský využije.
Ministryně spravedlnosti vlády ČR Daniela Kovářová Děkuji.
Poslanec Petr Bratský: Určitě. Děkuji. Já vám ještě pak pošlu písemnou interpelaci, abychom mohli v rozhovoru pokračovat, nicméně se zeptám na to, zda vůbec server Ministerstva vnitra, případně další věci serverů, jsou schopny tyto kapacity ustát. Myslím si, že ten, kdo zajišťoval pro stát chod, kapacitu, a jako provider software a hardware, firma, která vlastně nabídla tyto služby státu, také nese svůj podíl zodpovědnosti za tento stav, nejen vaše ministerstvo. To jsem v žádném případě nechtěl ani naznačit. Já jsem se naopak chtěl vás i vašeho ministerstva v závěru zastat.
Dám vám teď dvě minutky k tomu, abyste mohla ještě pokračovat v datech, která jste si na dnešek připravila, a zbytek budeme řešit písemně. Moc vám děkuji.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Petru Bratskému. Slova se ujme paní ministryně spravedlnosti. ***