(15.30 hodin)

 

Ministr vnitra vlády ČR Martin Pecina Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já už jsem se k tomu také vyjadřoval, nicméně pro všechny, kteří třeba moje vysvětlení neslyšeli, zopakuji: Skutečně v jednom kraji od 1. 1. letošního roku a ve většině dalších, ve dvanácti krajích, od 1. 2. letošního roku začalo docházet k úhradě poplatků, které jsou předepsány zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Pravda je, že můj předchůdce si už v únoru vyžádal podklady od krajů, od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, od Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva financí. Jestli byla v průběhu měsíce dubna hotova analýza, nevím. Jestli byla provedena analýza a byly připraveny výzvy, byly připraveny ve tvaru, který mohl být odeslán, pak se ptám, proč tak můj předchůdce neučinil. Já to skutečně nevím. Já jsem byl jmenován ministrem 8. 5. letošního roku. Ihned jsem kontaktoval příslušného náměstka, který se jmenuje Zdeněk Zajíček, a požádal jsem ho o to, aby v této věci urychleně konal, a ptal jsem se ho na stav. Nařídil jsem okamžitě analýzu stavu a nařídil jsem, aby v té věci bylo konáno, protože jsem na tu věc byl upozorňován a věděl jsem o té situaci, protože jsem jako předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže byl několikrát mediálně napadán, že v této věci bych měl konat já, resp. můj úřad. Navíc jsme předkládali analýzu Ministerstvu vnitra pod vedením Ivana Langra.

Já jsem byl poprvé o této věci vyrozuměn, nebo byla mi předložena jakási analýza, která tady údajně už byla hotová delší dobu, byla mi předložena na začátku července. Já jsem po jejím prostudování usoudil, že je skutečně neodeslatelná, a myslím si, že i nezveřejnitelná; pokud ji chce někdo zveřejnit, ať ji zveřejní ti, kteří ji vypracovali, protože já bych se za její zveřejnění musel stydět. Proto jsem nařídil postupovat zákonným postupem, odeslat krajům upozornění, čili bez analýzy v mnohem stručnější formě, a požádal jsem kraje o to, aby zaslaly nové informace.

Podotýkám, že mezi tím, kdy kraje začaly proplácet poplatky, a stavem v červenci, kdy došlo k mému prvnímu konkrétnímu doložitelnému kroku, uplynula doba zhruba šesti měsíců, v jejímž průběhu došlo ke změně systému platby poplatků na mnoha krajích. Proto jsme museli informace aktualizovat. Kraje jsme ale už při odeslání upozornění v červenci tohoto roku upozornili na rozpor jejich postupu se zákony souvisejícími s působností krajských samospráv a požádali jsme je o přehodnocení jejich způsobu refundace regulačních poplatků tak, aby nedocházelo k porušování principů zákonnosti postupu orgánů veřejné správy. To jsme učinili v červenci. Do konce srpna jsme dali krajům lhůtu na aktualizaci a na vyjádření v září.

Osmého nebo devátého září se zde, v této Sněmovně, rozhodovalo, jestli bude přehlasováno veto Senátu, jestli placení poplatků bude zrušeno, nebo ne. Když se ukázalo že ne, hned jsem zařídil, aby byly připraveny výzvy. Bohužel, a to je skutečně moje vina, došlo ke zpoždění zhruba 14 dnů nebo tří týdnů, než jsem identifikoval to, že příprava výzvy neprobíhá. Odňal jsem pravomoci v této oblasti řízení ministerstva náměstkovi Zajíčkovi. Pověřil jsem pana doktora Richarda Nouzu touto oblastí. Pan doktor urychleně připravil výzvy v souladu se zákonem a toto úterý, to znamená 21. října -

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pane ministře, je mi líto, ale máte jen pět minut.

 

Ministr vnitra vlády ČR Martin Pecina Omlouvám se, budu hodně rychlý. 21. října byly výzvy dvanácti krajům, mimo hlavní město Prahu a Plzeňský kraj, odeslány. Kraje mají 60 dní na to, aby se vyjádřily.

Já jsem schopen dokladovat, že za mého působení na ministerstvu ministerstvo koná podle zákona v zákonných lhůtách.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Budete mít ještě další dvě minuty, ale teď musím dát slovo panu poslanci Bratskému, který má minutu.

 

Poslanec Petr Bratský: Děkuji. Pane ministře, já rychle doplním. Jaký byl přesně váš postup v této věci jste prakticky vysvětlil, čili jste si vědom, že v této věci existuje již několik soudních rozhodnutí proti krajům a v důsledku nečinnosti vašeho ministerstva tak hrozí této zemi riziko žalob a vysokých náhrad škod.

Já to jen doplním, protože vy jste před chvílí říkal, že ta původní analýza byla neodeslatelná a nezveřejnitelná. Já mám informace trošku jiné. Upřímně řečeno, spíše jde o to, jestli v těchto soudních sporech nehrozí velké škody, a ve dvou měsících, kdy se kraje mají vyjádřit, což bude prakticky konec tohoto roku, a pevně věřím, že ke změně zákona do té doby nedojde, jestli nemůže dojít skutečně k něčemu, co by mohlo potom pro stát znamenat velké peníze a pro kraje ještě větší ztráty, než o jakých jsme hovořili dnes při projednávání našeho rozpočtu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, teď ještě dvě minuty pro pana ministra Pecinu.

 

Ministr vnitra vlády ČR Martin Pecina Obávám se, že skutečně může hrozit nebezpečí pro český stát. To je docela dobře možné. Konstatuji, že k 21. říjnu, kdy byly odeslány výzvy, já jsem byl ve funkci prakticky přesně stejnou dobu, jako byl Ivan Langer od okamžiku, než došlo k tomu protiprávnímu stavu, nebo podle našeho názoru protiprávnímu stavu na některých krajích, a do mého příchodu skutečně resort nekonal. Pokud výzva byla připravena a byla odeslatelná, tak se ještě jednou ptám, proč tedy nebyla odeslána mým předchůdcem. Já jsem začal konat v okamžiku, kdy jsem tam přišel, a během pěti měsíců jsme připravili a odeslali nejen výzvu, ale dostáli jsme i zákonnému požadavku a odeslali jsme krajům upozornění a dali jsme jim lhůtu na to, aby se vyjádřily.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: To je konec této interpelace. Pak by měl být pan poslanec Zdeněk Boháč, ale ten dnes interpelovat nebude. Jeho interpelace v tom tématu bude přednesena poslancem Hrbatou později. Teď by byl na řadě pan poslanec Petr Braný, který by měl interpelovat Eduarda Janotu ve věci navýšení kapitálu Evropské banky pro rozvoj. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Braný: Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, vážené kolegyně, kolegové, Evropská banka pro obnovu a rozvoj požádala na konci letošního září své členské země o 10 mld. eur, to je zhruba 250 mld. korun, které chce využít na zmírnění dopadů světové hospodářské krize ve střední a východní Evropě. Kapitál této banky by tak stoupl o polovinu ze současných 20 mld. eur. Jestli se nepletu, tak podíl České republiky na upsání kapitálu Evropské banky pro obnovu a rozvoj činí 0,87 %. Pokud bychom chtěli tento náš podíl zachovat, potom by toto navýšení pro nás činilo přibližně 2,2 mld. korun. Předpokládám totiž, že klíčem konstrukce navýšení jednotlivých národních příspěvků by asi byl právě ten podíl na upsaném kapitálu. Osobně soudím, že by tyto naše 2 mld. byly dobře vynaloženy, protože by to umožnilo této bance vynakládat během příštích pěti let 9 až 10 mld. eur ročně na boj s hospodářskou krizí a na podporu hospodářského oživení, a to právě v zemích střední a východní Evropy, jak jsem již zmínil, tedy i u nás.

Mám v této souvislosti dva dotazy. Jak budeme na tuto výzvu reagovat? Pokud budeme reagovat kladně, z jakých zdrojů toto požadované navýšení uhradíme? Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: To byla interpelace poslance Braného. Teď požádám ministra Eduarda Janotu, aby se vyjádřil. Připomínám, že pan ministr má k dispozici celých pět minut a pak ještě dvě minuty. Prosím, pane ministře, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP