(14.20 hodin)
(pokračuje Böhnisch)

Je to technická novela, která se týká zřízení geoportálu, kterému se říká INSPIRE. Já jsem předpokládal, že to bude první bod zítra, tj. ve středu odpoledne, ale spokojím se s tím, bude-li to navrženo jako pátý bod zítra odpoledne.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Ano, děkuji, pane poslanče. Nyní je přihlášen pan poslanec Sobotka.

 

Poslanec Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená vládo, dovolte mi, abych navrhl zařazení bodu - novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, která by měla projít prvním čtením ve zrychleném režimu podle § 90 odst. 2. Je to tisk č. 820. Tato novela jednacího řádu se týká lhůt pro projednávání zákona o státním rozpočtu.

Chtěl bych upozornit na to, že podle stávajícího jednacího řádu Poslanecké sněmovny musí být lhůta pro projednávání zákona o státním rozpočtu ve výborech minimálně 30 dnů. Jestliže dojde k volbám do Poslanecké sněmovny na počátku měsíce listopadu, tak jak tomu zatím nasvědčují dohody mezi politickými stranami, pak je evidentní, že pokud nebude možné tuto lhůtu zkrátit, nevyhne se Česká republika rozpočtovému provizoriu. Proto jsem již před několika měsíci předložil novelu zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, která by umožnila zkrátit, pokud se pro to Sněmovna rozhodne, lhůtu pro projednávání zákona o státním rozpočtu až na pět dnů. Chtěl bych proto požádat Poslaneckou sněmovnu, aby tento bod zařadila na zítřejší jednání schůze Poslanecké sněmovny. Chtěl bych to navrhnout jako první bod zítra odpoledne, tj. ve středu odpoledne jako první bod. Pokud jsou tam již pevně zařazeny jiné body, tak jako první bod po pevně zařazených bodech ve středu odpoledne.

Ještě jednou bych rád apeloval na tuto Poslaneckou sněmovnu. Domnívám se, že je to vůbec poslední šance na to, abychom časově omezili případné rozpočtové provizorium, ke kterému by mohlo dojít po volbách do Poslanecké sněmovny vzhledem k tomu, že tato Poslanecká sněmovna již nestihne schválit zákon o státním rozpočtu a příští Poslanecká sněmovna se ocitne v poměrně rozsáhlé časové tísni. Protože jestliže budou volby počátkem listopadu, než dojde k ustavení Poslanecké sněmovny, ustavení orgánů Poslanecké sněmovny a k teoretické možnosti, aby mohl být zákon projednáván v rozpočtovém výboru, už budeme v měsíci prosinci letošního roku a bude evidentní, že pokud nezměníme zákon, nevyhneme se rozpočtovému provizoriu. Proto ještě jednou apeluji na Poslaneckou sněmovnu, aby tento návrh zařadila na zítřejší program schůze Poslanecké sněmovny. Děkuji.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Tejc. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Připraví se pan poslanec Tomáš Dub.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, dovolte mi navrhnout zařazení dvou nových bodů na pořad této schůze. Konkrétně sněmovních tisků 808 a 832. Jedná se jednak o novelu zákona o sjednávání spotřebitelských úvěrů, jednoduše řečeno boj proti lichvě, který v době ekonomické krize je podle našeho názoru za současného právního stavu nepříliš účinný a velice potřebný. Za druhé mi dovolte, abych navrhl zařazení zákona o lobbingu, tedy tisku 832. Jistě všichni jste se mohli seznámit s tímto návrhem zákona, který jsme předložili. Žádám vás tedy o souhlas s jejich zařazením, a to konkrétně na středu 9. 9., tedy zítra odpoledne po pevně zařazených bodech. Děkuji.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Tomáš Dub, připraví se pan poslanec Marek Benda. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Tomáš Dub: Děkuji vám za slovo, pane předsedající. Pane premiére, vážená vládo, drahé kolegyně a kolegové, navrhuji pevně zařadit sněmovní tisky 449 - dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy o zpracování údajů jmenné evidence cestujících, tzv. PNR, bod 14, a bod 15, sněmovní tisk 586 - dohoda mezi Evropskou unií a Austrálií o zpracování údajů jmenné evidence cestujících, též PNR, na čtvrtek 10. září jako první a druhý bod jednání po případných písemných interpelacích. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. Nyní vystoupí pan Marek Benda, připraví se Lubomír Zaorálek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo vlády, vážené dámy, vážení pánové, navrhuji zařadit dva body, jak vyplývá z dohod lídrů politických stran, jak byly uzavírány v posledním týdnu, a to třetí čtení sněmovního tisku 16, senátního návrhu na novelu Ústavy, a první čtení sněmovního tisku 759, kterým je vládní návrh novely zákona. Navrhuji je zařadit dnes jako první dva body, protože tu proceduru, která kolem toho má proběhnout, tak aby se to dalo stihnout do konce týdne, musíme opravdu urychlit.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Ano, pane poslanče, registruji váš návrh. Nyní poprosím pana poslance Zaorálka, aby se ujal slova, připraví se pan poslanec Vladimír Dlouhý.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych vás chtěl požádat o hlasy pro zařazení nového bodu do této schůze. Chtěl bych se v něm obrátit na ministryni spravedlnosti. Ten bod bych nazval Informace ministryně spravedlnosti o údajném rušení brněnské a ostravské pobočky Vrchního zastupitelství v Olomouci.

Důvod, proč se tím zabývat, je podle mě docela zásadní. To jsou dvě pobočky Vrchního státního zastupitelství, které pracují v obou krajských městech ,v Brně a Ostravě, vlastně od roku 2000. Jedná se o specializované útvary. Státní zástupci, kteří pracují na těchto pobočkách, se vlastně věnují těm nejvážnějším případům daňových podvodů a hospodářské kriminality především v těchto dvou krajích. Jedná se o školené specialisty. Jejich práce vlastně navazuje také na práci speciálních policejních týmů a většina obžalob - podání se podává právě krajským soudům, tzn. Krajskému soudu v Ostravě a Krajskému soudu v Brně a tam se také odehrává drtivá část přelíčení. To znamená práce těchto státních zástupců vyžaduje permanentní, vlastně každodenní styk s příslušnými policejními útvary a samozřejmě i se soudy. To znamená já, abych pravdu řekl, vůbec nerozumím tomu, proč se vůbec řeč o rušení těchto složek vede. Nejde tady jen o to, jestli se dnes budou, nebo nebudou rušit, ale připadá mi, že je třeba dát do této celé věci jasno. Protože pokud představitelé, kteří pracují na té nejvážnější hospodářské kriminalitě, poslouchají, nebo jsou bohužel terči úvah o tom, jestli vůbec budou zítra existovat, tak si nedovedu představit, jak podobné kauzy mají zvládat. Já upozorňuji, že se jedná o kauzy, které se týkají jednak ztrát, které jsou způsobované státu, nad 50 milionů, a ztrát, které jsou způsobované bankám, nad 100 milionů. Takže jsou to opravdu ty největší daňové podvody a nejvážnější hospodářské kauzy. Mohl bych jmenovat, jedná se často o ty největší známé kauzy, o kterých jsme v poslední době na Moravě slyšeli, jako je kauza Union banky a dalších. Mně to připadá,že zpochybňování práce těchto státních zastupitelství bez argumentů, které probíhá, je vlastně voda na mlýn korupci, a mělo by se s tím skončit. Myslím si, že by tady měly zaznít argumenty, proč vůbec takové řeči vznikly, a celá věc by se měla uzavřít.

Pokud skutečně myslíme vážně boj s korupcí, tak nemůžeme zpochybňovat ty, které v boji s korupcí jsou dnes vlastně v první linii - znovu opakuji - u těch nejvážnějších případů hospodářské kriminality. Takže proto bych vás poprosil bez rozdílu, z jaké politické strany jste, pokud máte ve svých politických programech boj s korupcí, tak abyste tento bod podpořili, protože si myslím, že je třeba v něm udělat jasno. Děkuji.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane místopředsedo. Poprosím vás, abyste mi dal znění nového bodu písemně. Děkuji.

Nyní vystoupí pan poslanec Dlouhý, připraví se pan poslanec Walter Bartoš.

 

Poslanec Vladimír Dlouhý: Hezké odpoledne, dámy a pánové, vážený pane předsedo, vážená vládo, já si dovolím požádat o zařazení jednoho bodu, a sice tisku 901. Je to návrh novely zákona č. 100/2001 Sb., EIA. Chtěl bych požádat o projednání ve zkráceném režimu podle § 90. Důvodem je to, že v současné době České republice již hrozí reálně žaloba u Evropského soudu na nekompatibilitu našeho zákonodárství s evropským právem. Toto je v podstatě poslední možnost, jak můžeme zabránit tomu, aby Česká republika platila podle mého názoru zbytečné peníze. Děkuji vám za vstřícnost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP