(12.00 hodin)
(pokračuje Tejc)

Toto ustanovení směrnice ukládá členským státům mimo jiné zajistit, aby vyúčtování bylo založeno na skutečné spotřebě energie a aby bylo předkládáno v jasné a pochopitelné formě. Vyúčtování na základě skutečné spotřeby musí být prováděno dostatečně často, aby zákazníci mohli svou spotřebu energie regulovat. Vedle toho mají členské státy zajistit, aby byly na účtech uváděny informace typu aktuální skutečné ceny a skutečné spotřeby energie, srovnání aktuální spotřeby energie konečného zákazníka se spotřebou za stejné období předchozího roku, srovnání s průměrným normalizovaným nebo vzorovým uživatelem energie stejné kategorie atd.

Přijetí tedy tohoto návrhu je nezbytné z důvodu náležité implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/32/ES o energetické účinnosti u konečného uživatele a energetických službách. Termín pro vnitrostátní implementaci této směrnice byl již 17. května 2008 a nepřijetí tohoto návrhu by tak zvyšovalo riziko žaloby ze strany Komise Evropských společenství pro neplnění implementačních povinností členského státu.

Děkuji za pochopení.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, chápeme, a prosím pana poslance Husáka.

 

Poslanec Jan Husák: Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, dámy a pánové, já se přihlašuji k pozměňovacímu návrhu k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím daňového řádu, tisk 686, pod mým jménem, který jste dostali na stůl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Také děkuji a prosím pana poslance Rafaje.

 

Poslanec Petr Rafaj: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já bych si dovolil načíst pozměňovací návrh.

Takže část 161 Změna zákona číslo 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, se zrušuje. Ostatní části se přečíslují.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Výborně. Tak to by bylo všechno v podrobné, myslím si, že zazněli všichni, kdo se hlásili do podrobné rozpravy, a znamenalo to, že můžeme podrobnou rozpravu ukončit. Ukončíme ji a pravděpodobně tedy ukončíme i druhé čtení 686 z toho druhého čtení. Takže končím tento bod.

Teď bychom na chvilku si odskočili do třetích čtení k bodu 162, ještě zagonguji, a znovu vrátím řízení paní místopředsedkyni Němcové, protože jsem zjistil, že to dělá lépe než já. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Dámy a pánové, je před námi jedno třetí čtení. Upozorňovala jsem předsedy poslaneckých klubů, aby dali avízo svým členům, abychom mohli tohle třetí čtení rychle projít.

 

Jedná se tedy o bod číslo

162.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví
a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání
(živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 216/2002 Sb.,
o ochraně státních hranic České republiky a o změně některých zákonů
(zákon o ochraně státních hranic), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 590/ - třetí čtení

který tímto zahajuji.

Nejprve požádám, aby ke stolku zpravodajů zasedl pan ministr dopravy Gustáv Slamečka, což se stalo, též zpravodaj hospodářského výboru pan poslanec Pavel Hojda je na svém místě, určeném pro zpravodaje, a já dodám, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 590/4.

Otevírám rozpravu a nemám do ní žádnou přihlášku. Prosím tedy, kdo se hlásí.

Nejprve má slovo pan ministr Gustáv Slamečka. Prosím.

 

Ministr dopravy vlády ČR Gustáv Slamečka Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, vzhledem k tomu, že se zde projednává návrh novely zákona o civilním letectví v krátkém časovém odstupu od druhého čtení, zopakuji jen krátce, že hlavním důvodem zpracování této novely je uvedení do souladu s požadavky komunitární právní úpravy, zpřísnění podmínek činnosti řídících letového provozu za účelem zvýšení bezpečnosti leteckého provozu a zkvalitnění cestování leteckou dopravou osobám se zdravotními problémy.

S pozměňovacími návrhy obsaženými v usnesení hospodářského výboru až na drobné výjimky, modifikované v opakovaném druhém čtení, souhlasím. Vyjádřím se k ním jednotlivě, stejně jako k ostatním uplatněným pozměňovacím návrhům.

Závěrem mi dovolte poděkovat za pozornost, kterou Poslanecká sněmovna jak v rámci jednání hospodářského výboru, tak i na plénu projednávání návrhu novely zákona o civilním letectví věnovala. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Zeptám se, jestli ještě někdo se chce přihlásit do rozpravy. Pan zpravodaj Pavel Hojda.

 

Poslanec Pavel Hojda: Ano, děkuji.

Já nejprve k otázce legislativně technické bych chtěl upozornit, že v tisku 590/4 došlo při přepisu pozměňovacích návrhů k formálním chybám. Týká se to návrhu pana poslance Františka Sivery pod písmenem D. Na straně 16 se píše "k bodu A2", a správně by mělo být "k bodu B2" , protože pozměňovací návrh byl podán k mému pozměňovacímu návrhu, který je označen jako B. Čili opravit si "A2" na "B2".

To samé se týká návrhu pana poslance Husáka pod písmenem E, a je to E3, kde opět je místo "A5" správně "B5". Opět je to pozměňovací návrh k mému pozměňovacímu návrhu a návrhu pana poslance Lhoty.

To jsou legislativně technické návrhy, které bychom měli odhlasovat jako první body před hlasováním o jednotlivých pozměňovacích návrzích.

Jenom bych chtěl ještě konstatovat, že tak jak bylo uvedeno ve druhém čtení, hledal se určitý kompromis, jak zajistit, aby zejména se docílilo ochrany letišť a přitom nedošlo paušálně k omezení vlastnických práv vlastníků pozemků pod těmito letišti. Návrh, který podal poslance Husák, je určitým kompromisem a já se domnívám, že je možné takto i celé toto projednávání přijmout. Jenom mě velmi mrzí, že ve veřejnoprávních médiích, zejména ve veřejnoprávní České televizi, se uváděl tento zákon, jako že se bude rozhodovat o tom, že se vyvlastní vlastníci pozemků. Doopravdy se nejedná o vyvlastnění, ale o omezení práva. Nyní o tomto omezení práva budou rozhodovat soudy. Sice je to řešení zdlouhavější, v mnoha případech i finančně náročnější, ale je to určitý kompromis a já si myslím, že této dohody lze ve Sněmovně dosáhnout.

A pokud se nikdo nepřihlásí, oznámil bych jak budeme postupovat při hlasování.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Ano, ano, já se předtím ještě zeptám, zda se někdo hlásí do rozpravy, v níž lze přednést legislativně technické či gramatické úpravy.

Nehlásí se nikdo, proto končím rozpravu a budeme se zabývat nejprve návrhem procedury, kterou nám přednese pan zpravodaj.

 

Poslanec Pavel Hojda: Ano, procedura by měla být už poměrně jednoduchá. Nejprve bychom odhlasovali legislativně technické změny, dvě, které jsem načetl na začátku třetího čtení. Poté bychom měli hlasovat o bodu D jako celku. Poté o bodu E jako celku.***




Přihlásit/registrovat se do ISP