(17.20 hodin)
(pokračuje Janota)

Tento záměr novely, který připravil ještě můj předchůdce Miroslav Kalousek, si osvojím a tento materiál předložím na jednání vlády. Momentálně je předmětem jednání v Legislativní radě vlády a patrně budeme muset do materiálu doplnit, upřesnit některé věci, které se týkají RIA a dopadu na veřejné rozpočty. Nicméně pokusím se ještě i teď, do doby, než bude zákon schválen, protože to bude zřejmě někdy hluboko příští rok, nastavit ta pravidla tak, že i u těch videoterminálů, kde si to obec nepřeje, kde zastupitelstvo neschválí prostě vyhlášku, která by umožnila na vybraných místech, aby tyto videoterminály fungovaly, aby tato licence byla prostě odebrána. Jsem pod obrovským tlakem některých starostů, kteří si to nepřejí. Na druhé straně je celá řada jiných starostů, kteří si to přejí a kteří mají zájem na tom, aby ta novela věcného záměru zákona více umožnila obcím participovat na odpovědnosti, licenční politice i na financování, na zisku z financování. Takže toto vše ten zákon, ten návrh věcného záměru, který doufám, že bude v průběhu letních měsíců předložen na jednání vlády, obsahuje.

Já už bych dále nechtěl hovořit, protože o rozpočtu tady byla řečena celá řada věcí, nicméně chtěl bych to ukončit tím, že prostě není mým a priori zájmem někde hrozit různými škrty včetně škrtů v mandatorních výdajích, nicméně je to realita, pakliže nechceme skončit s deficitem veřejných rozpočtů větším než 7 % a mít třeba stejné problémy, jako mají některé země na finančních trzích při emisi dluhopisů. Takže zatím toť mé velmi stručné poznámky jako snaha o některé reakce, které tady byly ve vystoupeních k problematice privatizace nebo rozpočtu či hracích automatů či rozpočtu obcí. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji ministru financí Eduardu Janotovi. S faktickou poznámkou přichází Vlastimil Tlustý.

 

Poslanec Vlastimil Tlustý: Vážená paní předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, pan ministr financí ve svém vystoupení pravil, že jistá čísla nehrají, a pravil, že při hospodářském růstu minus 5 %, nezaměstnanosti 10 % by deficit státního rozpočtu přesáhl 150 miliard korun.

A aniž bych chtěl, pane ministře, analyzovat vaše nostalgické vzpomínky, tak bych vás dovolil si soustředit na to, co jsem řekl. Já jsem totiž řekl - má tyto parametry: hospodářský růst minus 5 %, nezaměstnanost 10 % a deficit státního rozpočtu, a teď pomalu - v každém případě nad 150 miliard korun. Takže my jsme bez nostalgie řekli totéž.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Tak to byla faktická poznámka Vlastimila Tlustého.

 

Poslanec Vlastimil Tlustý: Pan ministr doplnil, že výrazně, a já souhlasím.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: A nyní opět s přednostním právem o slovo žádá ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Prosím.

 

Ministr práce a sociálních věcí vlády ČR Petr Šimerka Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážené paní poslankyně, páni poslanci, dovolte mi, abych krátce zareagoval na výtku, kterou jsem tu zaslechl od pana poslance Cyrila Svobodu na adresu programového prohlášení vlády, neboť v něm nenalezl, jak říká, žádná konkrétní opatření ke snížení vysokého procenta nezaměstnanosti.

Já bych chtěl zdůraznit, že minimálně na čtyřech místech v programovém prohlášení je explicitně vyjádřena snaha nebo úsilí, záměr vlády reagovat na problematiku nezaměstnanosti - jednak v preambuli, jednak je to druhá hlavní priorita, která je uvedena hned na začátku programového prohlášení, a samozřejmě potom v té části sociální oblasti.

Chtěl bych zároveň říci, že nezaměstnanost nezačala u nás růst 8. května, tedy dnem jmenování této vlády, ale řadu měsíců předtím, a již minulá vláda přijala některá opatření, ve kterých samozřejmě tato vláda pokračuje a pokračovat bude. Nalezneme tam také ujištění, že budeme pro řešení problematiky nezaměstnanosti více využívat evropských peněz, evropských strukturálních fondů.

Chtěl bych zároveň říci konkrétní čísla. Víte, že již běží program, nebo projekt, Školení je šance a Vzdělávejte se. Konkrétně na Školení je šance je 1,8 miliardy korun rezervováno. Již bylo přijato celkem 419 žádostí, které se týkají 60 tisíc osob, a tak dále, mohl bych tady říkat i čísla další. Čili jsou tam konkrétní opatření, jsou tam konkrétní závazky této vlády. Kromě toho Poslanecká sněmovna schválila zhruba před měsícem dvě předlohy, které jsou v Senátu v současné době. Byly to zde tisky 769 a 770, které pokud budou schváleny, rovněž budou znamenat přijetí určitých konkrétních opatření řešících problematiku nezaměstnanosti.

Kromě toho tato vláda v programovém prohlášení ujišťuje, že bude situaci monitorovat a bude přijímat konkrétní operativní opatření. Samozřejmě my teď nemůžeme vědět, jak se situace vyvine zcela přesně, a proto také nemůžeme do programového prohlášení podle mého názoru dát opatření, o jejichž přijetí rozhodneme v příštích týdnech nebo měsících.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu ministrovi Petru Šimerkovi, ministrovi práce a sociálních věcí. Faktická poznámka, se kterou se hlásí pan kolega Stanislav Grospič, má prostor nyní. Prosím.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Vážené kolegyně a kolegové, vyslechl jsem si se zájmem pana ministra práce a sociálních věcí, ale chtěl bych ho jenom upozornit, že vládní prohlášení je velice obecné, vágní, a kapitola, která je jedna z nejmenších obsahově i věcně rozpracovaných, je otázka právě sociální politiky, a přitom to je úhelný kámen problémů v České republice.

V současné době v dubnu bylo téměř 456 tisíc nezaměstnaných. Reálně se snižuje i hrubá mzda. A v současné době vláda ve svém vládním prohlášení ani negarantuje, že zůstane zachována třeba podoba současného zákoníku práce. Řadu let nebyla zvyšována ani hranice minimální mzdy. Myslím si, že by bylo bezpodmínečně nutné, aby vláda dala garance, že nebude sahat do zákoníku práce, že dojde ke zvýšení minimální mzdy jako reálných záruk toho, že myslí vážně řešit tíživou otázku nezaměstnanosti a sociálního propadu v době hospodářské krize v České republice.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Tak to byla faktická poznámka. Vracíme se k řádným přihláškám. Nyní tedy prosím o slovo pana poslance Ludvíka Hovorku. Po něm bude hovořit pan poslanec Martin Bursík, který je zatím posledním přihlášeným do rozpravy.

 

Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane premiére, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, ve vládním prohlášení jsem se dočetl a před chvílí jsem slyšel pana ministra financí, že vláda přijme kroky ke snížení výdajů státního rozpočtu, tak aby deficit nepřesáhl 5 %. Já si dovolím zeptat pana ministra financí, jestli vláda také přijme kroky ke zvýšení příjmů státního rozpočtu, například v případě zdanění hazardních her alespoň na úroveň průměru Evropské unie. Vláda má sice krátký mandát, ale mohla by tady v této oblasti vykonat kus práce, kdyby připravila a předložila návrh novely zákona ke zvýšení zdanění hazardu.

Ptám se vás, vážený pane ministře, proč jsou v České republice daněna například kasina pouhými 3,25 procenta z hrubých tržeb a proč je Česká republika na posledním místě v Evropě, například oproti Německu, které zdaňuje kasina 54 procenty. Podobná situace je i v oblasti dalších hazardních her. Například v oblasti sázkových her je to podobné procento - 3,25. V oblasti výherních hracích automatů se jedná o 12 %. Mám na mysli efektivní zdanění. Nejsou zde jisté peníze ke snížení schodku státního rozpočtu? Pokud vycházíme z částky, která je prosázena ročně - 129 miliard korun - tak si myslím, že by zde byla velká příležitost k tomu, aby se podařilo snížit schodek významným způsobem. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP