(14.40 hodin)
(pokračuje Kováčik)
Ano, možná to zabírá na ještě méně informovaného diváka, než jsem třeba já, který se zdravotnictvím běžně nezabývá. Ale to bychom tady nesměli celé ty měsíce tu rozpravu vést, abychom například, paní ministryně, nevěděli, že ty argumenty jsou přinejmenším nefér v situaci, kdy se peníze, které vznikly jakoby nadvýběrem na účtech pojišťoven, místo toho, aby se ve prospěch těch čísel zlepšení péče pustily, tak se ušetřily někde jinde a přijalo se zastropování odvodů pojistného na zdravotní pojištění. To znamená, že ve prospěch 10 % nejbohatších se složili všichni ostatní a pak se vydávalo za úspěch, že možná někteří pacienti měli blíže k péči.
Já si, paní ministryně, paní kolegyně, páni kolegové, vážím všech názorů, respektuji všechny názory, s mnoha nesouhlasím a vyslovuji tento nesouhlas docela dost hlasitě, a teď zvlášť. Proto prosím, abychom v diskusi, která bude následovat, vzali v úvahu také argumenty opozice, vzali v úvahu také argumenty Moravskoslezského kraje a také Komunistické strany Čech a Moravy, protože návrhy tady máme dva.
Tvrdíme, že problém přece není v poplatcích jako takových, byť na nich po řadu měsíců ODS bazírovala jako na hlavním nástroji záchrany našeho zdravotnictví. Problém přece je ve špatně nastaveném začátku reformy zdravotnictví. My jsme se zúčastnili kulatého stolu o zdravotnictví. Naše připomínky tam sice byly evidovány, byly poslouchány, nikoli však slyšeny. A už se s nimi dále vůbec nepracovalo. Zůstali jsme nakonec v odborném týmu. I tam, když už jsme vystoupili z politického týmu, i tam byli naši odborníci, dávali naše přístupy k dispozici, dávali naše informace k dispozici, ale to by nesměla viset ideologická záclona mezi tím, co je možná přáním občanů, a tím, s čím se pravicová vláda rozhodla vyrazit.
Špatně nastavená reforma zdravotnictví, kde přišly prvně poplatky, a teprve potom se říkalo - no, ona také ta léková politika možná je špatně, chtělo by to jinak, a další a další věci. A přebytek pojišťoven, co si budeme vykládat, máme ho tady už hodně mnoho let, s jejich náklady, každý má barák, každý má generálního ředitele atd. Poplatky se jenom jakoby ztělesnily s reformou. Byly jednou ze základních příčin, proč padla vláda Mirka Topolánka. Co si budeme vykládat. Byly základní příčinou, proč dopadly krajské volby tak, jak pro vás, kolegové na pravici, dopadly. A přesto s úporností sobě vlastní, snad proto, abyste neměli ani stín pocitu prohry, dál hájíte neudržitelné.
Dlouhodobé průzkumy, když už se tady mluví o číslech, mluví o nepodpoře tohoto institutu u občanů, dlouhodobě výrazně přes 60 %. Pojďme se spolu zamyslet, jak to řešit jinak. Prvním krokem k novému nastavení slušné - pro pacienty - reformy zdravotnictví je odstranění všeho, co rozvoj reformy brzdí, a na prvním místě jsou to poplatky ve zdravotnictví. KSČM trvá na úplném zrušení poplatků ve zdravotnictví.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Kochan, připraví se pan poslanec Kalousek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jozef Kochan: Vážený pane předsedo, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, projednávaný návrh zákona, sněmovní tisk 739, o zrušení všech regulačních poplatků, které zavedla vláda Mirka Topolánka, je krokem zpět. Zcela nebyly zrušeny poplatky ani po vítězství socialistů na Slovensku, a to jejich předseda Fico před volbami sliboval, že všechny poplatky ve zdravotnictví zruší. Nestalo se tak. I on ví, že některé poplatky přímo nesouvisí se zdravotní péčí a měly by být hrazeny.
U nás v České republice poplatky byly hlavním volebním tématem do krajských voleb, do krajských zastupitelstev. Sociální demokracie slibovala jejich zrušení. Část voličů, která je zvyklá pouze natahovat ruce ke státu, šla k volbám volit, zvolila trochu sobecký přístup k ostatním občanům České republiky. Po volebním úspěchu v krajských volbách se sociální demokracie dostala do vlastní pasti. Slíbila zrušení poplatků, ale zákon platil. Vyděšení hejtmani vymýšleli, jak zákon obejít. Zavedli proplácení poplatků, někde vyzvali pacienty, aby využívali peněžitých darů pouze ti, co jsou v sociální nouzi. Podařilo se vyvolat v celé zemi chaos. Nejvíce se jim to podařilo v lékárnách. Dezorientovaní pacienti byli ochotni kvůli třiceti korunám cestovat i 50 kilometrů do dotovaných krajských lékáren, jen aby ušetřili.
Některé lékárny jsou na pokraji krachu. V Královéhradeckém kraji zkrachovalou lékárnici zaměstnal krajský úřad, ten, který ji zruinoval. No řekněte, není to Kocourkov? Nepřipomíná vám to něco, co se stalo už před šedesáti lety? Když soud dal za pravdu lékárníkům, že podmínky pro podnikání nejsou rovné, jeden z hejtmanů veřejně pošlapal soudní rozhodnutí a ukázal, jaký že to je tady právní stát a co si o něm myslí. Jenže slíbil voličům, že zruší poplatky stůj co stůj, i kdyby se musela zbourat celá republika. Touha po moci je silnější.
V této souvislosti mě napadá jeden citát Claudia, který říkal: Pereat mundus fiat voluntas mea - světe, zboř se, ať vůle má se splní. To je asi to krédo. To, že se zboří i voliči, je vedlejší. Nakonec budou všichni chudí, a to je cíl. To skutečně chcete?
Poplatky podpořily rozvíjení celého zdravotnictví. V roce 2008 poprvé zdravotní pojišťovny naplnily rezervní fond. Došlo ke stabilizaci finančních toků na straně výdajů a příjmů. Bylo možné rozšířit preventivní programy pojišťoven, více peněz bylo na onkologickou péči, dětskou leukémii, transplantaci, snížily se čekací doby na kardio, neuro a ortopedické výkony a tolik mediálně populární totální endoprotézy. Zrušením regulačních poplatků se všechno zpomalí. A to je asociální vůči těm, kteří tuto péči potřebují, vůči nemocným občanům, vůči vašim blízkým. To si skutečně přejete? Myslím, že ano, že na zdraví spoluobčanů vám nezáleží.
Předložením této novely na zrušení všech poplatků chcete svoji asociální pozici zlegalizovat. V současné tíživé hospodářské situaci zrušení poplatků je skutečně ne hřebík do rakve českého zdravotnictví, ale skoba. Pomáhej nám bůh. Děkuji. (Potlesk zprava.)
Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí paní poslankyně Marková. Prosím, paní poslankyně, máte dvě minuty.
Poslankyně Soňa Marková: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, já bych ráda uvedla na pravou míru to, co tady říkal můj předřečník, když hovořil o Královéhradeckém kraji a o tom, že tam zkrachovala lékárna proto, že to zavinil kraj tím, že platí v lékárnách poplatky. V Královéhradeckém kraji je pouze jedna jediná krajem dotovaná lékárna a ta je od té zkrachované 130 km daleko. Měla problémy už dávno předtím, než začal kraj platit poplatky za některé své pacienty. Takže prosím, to je tak velká lež, že jsem skutečně musela vystoupit. Nikdo nepojede 130 km daleko, ještě k tomu z Meziměstí. Kdo zná tento kraj, tak ví, jak je to nepřístupná oblast. Nikdo nebude jezdit 130 km daleko, aby zruinoval jednu lékárnu. Děkuji. ***