(17.00 hodin)

Místopředseda PSP Jan Kasal: Bohužel se musím řídit jednacím řádem a oceňuji rozvitost vaší předposlední věty, takže jsem vám nechtěl skákat do řeči. Děkuji.

Nyní bude interpelovat pan poslanec Ladislav Šincl paní ministryni Danielu Filipiovou.

 

Poslanec Ladislav Šincl: Vážená paní ministryně, včera jste mě v Poslanecké sněmovně při projednávání takzvaných regulačních poplatků omráčila sdělením, že jste proti osvobození invalidních důchodců od poplatků ve zdravotnictví, protože jsou mezi nimi i takoví, kteří si žijí velmi dobře a vlastně si to nezaslouží. Snad i proto jste do vašeho senátního návrhu nezařadila i starobní důchodce, kteří si dle vás toto osvobození také nezaslouží, neboť se asi mají neobyčejně dobře. Já asi znám jiné invalidní důchodce než vy, neboť ti, které já znám, žijí často z minimálních důchodů a jejich životní situace není dobrá.

Dále jste se včera svěřila Sněmovně, že pokud bude přijata senátní verze, budete muset řešit výpadek příjmů pediatrům. Já jsem ovšem vždy od vašeho předchůdce i od vás slyšel, že se jedná o poplatky regulační, a mají tedy něco regulovat. Najednou je řeč o výpadku příjmů lékařů. Takže nejde o regulaci, ale dodatečný příjem lékařů a majitelů lékáren hrazený přímo z kapes dětí, důchodců, invalidů a dalších.

Dovolím si tedy položit tyto otázky a žádám vás, abyste mi odpověděla zcela jasně. 1. Máte k dispozici nějakou věrohodnou statistiku, ze které vyvozujete, že invalidní důchodci se mají dle vašich slov natolik dobře, že si nezaslouží zrušení regulačních poplatků? 2. Mohla byste ji uveřejnit? 3. Jsou tyto vaše poplatky regulací, nebo obyčejným vylepšením příjmů lékařů a majitelů lékáren, které jsou vlastně skrytým úplatkem hrazených z kapes sociálně nejslabších?

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji, pane poslanče. Nyní pět minut pro odpověď paní ministryně Filipiové.

 

Ministryně zdravotnictví ČR Daniela Filipiová Děkuji, pane předsedající. Já si myslím, že plošné osvobození od poplatků invalidních důchodců by bylo naprosto nesystémové. Troufám si říci, že znám větší množství lidí, kteří jsou v invalidním důchodu, než znáte vy. Já sama jsem na vozíku téměř 23 let a dlouhé roky jsem se pohybovala v neziskovém sektoru, a sice v organizaci, která se starala zajistit veškerý servis pro hendikepované, počínaje právním, psychologickým, pomocí při hledání práce, úpravami bariér a tak dále. Takže věřte mi, že v tomto mám asi větší zkušenost než vy.

Vím, že mezi těmito lidmi jsou lidé, kteří se dokázali se svými hendikepem vyrovnat a žijí standardním životem a opravdu 30 korun pro ně není žádný dramatický výdaj. Navíc jsou si mnozí vědomi toho, že jejich léčba, většinou jde o následky úrazu nebo těžké nemoci, stála možná miliony, takže oni teď tak trochu jsou solidární s těmi, kteří péči budou potřebovat.

Já jsem už v Senátu, když se jednalo o tomto komplexním pozměňovacím návrhu, přišla s určitou tezí, že vím, jak mezi touto skupinou lidí vytipovat ty, kteří jsou skutečně sociálně slabí, kteří nadměrně, nebo velmi mnoho čerpají zdravotní péči, protože jsou to lidé, kteří jsou většinou tetraplegici, to znamená jsou ochrnuti na všechny čtyři končetiny, a to doprovází samozřejmě vleklé, téměř neléčitelné onemocnění chronického typu. Zjistila jsem, že tyto lidi lze vytipovat podle zákona o sociálních službách, a jsou to lidé, kteří mají nárok na péči, respektive teď se to jmenuje stupeň závislosti podle nového zákona třetího a čtvrtého stupně. Jsem dohodnutá už s panem ministrem Nečasem, že nějakým způsobem budeme hledat cestu, jak těmto lidem kompenzovat zvýšené výdaje na jejich chronické léčení. Dát to do tohoto zákona bylo téměř nemožné, a to z toho důvodu, že neexistuje nějaký oficiální doklad o tom, že tento člověk je v tom stupni závislosti trojka nebo čtyřka, aby to pro pojišťovnu byl relevantní doklad. Nicméně opakuji, jsme dohodnuti, že budeme hledat cestu, jak těmto velmi těžce nemocným lidem pomoci.

Co se týče toho, že někteří lidé nemají finance na to, aby zaplatili poplatky u lékaře. V zákoně je uvedeno, že lidé, kteří jsou v hmotné nouzi, tak mohou být podle tohoto zákona osvobozeni. To připomínám.

Co se týče výpadku příjmu pediatrům a v tom případě nechápete regulaci poplatku, tak mám pocit, že směšujete dvě různé věci dohromady. Poplatek, jeden z jeho cílů, je skutečně ta regulace, to znamená nezatěžovat zbytečně lékaře zbytečnými onemocněními. Znám mnoho pediatrů, kteří řeknou, že přijdou s jedním dítětem, které je nějakým způsobem nemocné, a současně řeknou - a paní doktorko, podívejte se i na toho druhého, jestli je také v pořádku. A přitom mu evidentně vůbec nic není. Čili to je právě to zneužívání lékařské péče. Je evidentní, a každý lékař, ať už pracuje v kterémkoliv zdravotnickém zařízení, vám řekne, že zavedením regulačních poplatků klesla návštěvnost u lékařů a oni měli skutečně čas léčit ty, kteří byli více či méně, spíše více nemocní.

Když pojišťovny uzavíraly pojistné plány s jednotlivým lékaři, tak tam samozřejmě svým způsobem i zohlednily to, že lékaři budou vybírat regulační poplatky. Proto je to nyní potřeba pediatrům jako jedné skupině lékařů, kterým tento příjem vypadl, nějakým způsobem kompenzovat. To si myslím, že je spravedlivé, protože jinak bychom je trestali za to, že to jsou ambulantní specialisté nebo pediatři.

Dále bych chtěla upozornit, že -

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Paní ministryně, omlouvám se, ale pět minut vypršelo a mně jednací řád neumožňuje vám dát další čas k dispozici, ale budete mít ještě dvě minuty potom. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ladislav Šincl: Zcela určitě bude mít dvě minuty. Já bych zopakoval otázku. Já jsem bohužel od vás neslyšel odpověď na moji otázku, proto se pokusím ji zopakovat ještě jednou. Máte k dispozici nějakou věrohodnou statistiku, ze které vyvozujete, že invalidní důchodci se mají dle vašich slov natolik dobře, že si nezaslouží zrušení regulačních poplatků? Mohla byste ji zveřejnit? A nyní ještě modifikovanou třetí otázku. Vynecháme lékaře. Chci se vás zeptat, jak se ta regulace tedy konkrétně promítá u majitelů lékáren. Podle mě je to obyčejný úplatek hrazený z kapes sociálně nejslabších.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji, pane poslanče. Nyní dvě minuty pro paní ministryni.

 

Ministryně zdravotnictví ČR Daniela Filipiová Děkuji vám, pane předsedající. Já se obávám, že zde je opět další fáma, že vlastně regulační poplatek v lékárně je automaticky příjmem lékárníka navíc k tomu, co člověk platí jako doplatek. Regulační poplatek si lékárna odečítá od marže, a proto došlo ke snížení konečných cen a doplatků léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění i přes nárůst DPH z 5 na 9 %. Já si myslím, že už jednoznačněji se to nedá říci. V okamžiku, kdy bychom tento třicetikorunový poplatek zrušili, tak by naopak došlo k razantnímu zdražení léků, protože lékárníci by vlastně na tom tratili. To je prostě fakt, kterým se stanovují na základě zavedených regulačních poplatků ceny léků. Já opravdu už nevím, jak lépe to říci. Opravdu nevím. Děkuji.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP