(14.50 hodin)

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Pane poslanče Jičínský, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Jičínský: Vážená paní předsedající, byl bych rád, kdyby se Sněmovna trošku zamyslela nad svým konáním v jistém časovém sledu a byla s to reflektovat určité své počínání. My jsme už tento návrh, možná s jistými drobnými odchylkami - neprováděl jsem si teď srovnání, protože si myslím, že to není podstatné - tady projednávali už v minulém období, kdy jej předkládala vláda vedená sociální demokracií. Tehdy tento návrh nebyl přijat, a nebyl přijat v podstatě především z ideologicko-politických důvodů, protože na straně ODS byly výhrady, že takovýto zákon nepotřebujeme, že to jsou deklarace, zbytečné regulace, které jsou typické pro Evropskou unii, a prostě proč bychom to dělali.

Ale pozice se změnila, teď je vláda, v níž má vedoucí roli - abych užil starého termínu - ODS, a ODS jest nucena v rámci našeho členství v Evropské unii, kde na vrcholná jednání Evropské unie jezdí zástupci této vlády a kde jsou tedy vázáni určitými povinnostmi v rámci fungování Evropské unie, prosazovat tento zákon, jakkoli chápu, že se jí bytostně nelíbí. Ale paní kolegyně Rujbrová to tu řekla - prostě jsou určité závazky, které v rámci Evropské unie máme a je třeba je plnit. A já myslím, že toto by mělo být důvodem pro zamyšlení kolegů z ODS, aby své ideologické postoje občas korigovali ve prospěch obecně přijatých legislativních požadavků zákonodárství v rámci Evropské unie.

Tolik má slova, která jsou připomínkou toho, abychom, uplatňujeme-li stranickou politiku, přece jenom stranickou politiku podřizovali trošku obecnějším zájmům České republiky.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Děkuji. Prosím pana ministra Cyrila Svobodu a omlouvám se mu, že jsem mu nedala přednostní právo, na které má nárok. Prosím, pane ministře.

 

Ministr vlády ČR Cyril Svoboda Paní předsedající, kolegyně a kolegové, mně zřejmě nebylo dobře rozuměno. Já jsem řekl, a mohu to pouze zopakovat, že i v Legislativní radě - dokonce zpravodajem byl člověk, který dnes soudí u Evropského soudu pro lidská práva - se posuzovala ona teze, zda stačí Listina základních práv a svobod. Bylo řečeno, že ne a že tato míra právní úpravy je ta, která vyhovuje. To nemá s ideologií nic společného, ani s žádnou politickou stranou.

Naopak já mám podezření, že se některé návrhy posouvají dále a že naopak posouvají ten návrh za hranici toho, co je obecně přijatelné pro všechny. Proto říkám, že přístup je neutrální, není motivován žádnou politickou příslušností, nemá smysl podsouvat tuto záminku. Konstatuji, že to, co předložila vláda, je naprosto vyvážené, posouzené i těmi, kteří rozhodují o těchto otázkách na evropské úrovni. Je to naprosto korektní návrh. A naopak, vychýlení tohoto návrhu povede k tomu, že přijde zpátky ze Senátu a že ten příběh nikdy neskončí a budeme to znovu a znovu diskutovat. V tom vidím ideologický střet, a proto apeluji na to, že to, co se nejvíce blíží vládnímu návrhu - já kategoricky nežádám, že to musí být úplně přesně ten návrh vládní - je cesta správná. Ostatní povede k tomu, že ten příběh neskončíme.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Děkuji. Rozhlížím se pozorně. Nevidím žádnou další přihlášku do rozpravy. Rozpravu končím.

Přeje si pan ministr přednést závěrečné slovo? Nikoliv. Paní zpravodajko Bebarová-Rujbrová? Ještě než se budeme věnovat proceduře, dotážu se zbylých dvou zpravodajek, tedy paní poslankyně Čurdové a paní poslankyně Dundáčkové, zdali si přejí přednést své závěrečné slovo. Není tomu tak.

Prosím, abychom přikročili k hlasování o pozměňovacích návrzích, resp. požádám paní zpravodajku, zdali nás seznámí s návrhem procedury postupu při hlasování a poté nám bude přednášet jednotlivé pozměňovací návrhy. Děkuji.

 

Poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová: Pozměňovací návrhy máte obsaženy v tisku 253/4 a hlasování bude jednoduché, protože budeme pokračovat v abecedním pořadí návrhů, jak jsou označeny.

Pouze si dovolím v této chvíli upozornit na body, které přijetím některého z návrhů se stanou nehlasovatelnými. Bude to bod G1 v případě přijetí bodu A12, bod F1, bude-li přijat bod A2, bod G5, bude-li přijat bod A3, bod B10, bude-li přijat bod A4. Stejnou problematiku řeší dále body B6, C a E. To znamená v případě přijetí kteréhokoli z nich se další stávají nehlasovatelnými.

Jinak mi nezbývá, než konstatovat, že další návrhy spolu nekolidují, takže můžeme zahájit hlasování.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Já vám děkuji za logickou a jednoduchou proceduru. Přesto se táži, zdali k ní někdo z vás, paní poslankyně a páni poslanci, nemá připomínky, nechce v ní učinit žádnou změnu. Není-li tomu tak, já vás přesto požádám, abychom tuto proceduru schválili.

 

Zahajuji hlasování s pořadovým číslem 151 a táži se, jestli souhlasíte, abychom pokračovali nadále podle této procedury. Kdo je proti tomuto postupu?

Z přítomných 158 poslankyň a poslanců pro 144, proti nikdo. Návrh procedury byl schválen.

 

Poprosím současně s přednášením jednotlivých návrhů paní zpravodajku, aby se k jednotlivým návrhům vyjádřila, a o totéž požádám pana ministra spravedlnosti. Prosím, paní zpravodajko, buďte naší průvodkyní v následujících okamžicích.

 

Poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová: Ano. Budeme tedy hlasovat o návrhu pod bodem A1. (Zpravodajka doporučuje, ministr má stanovisko negativní.)

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Děkuji. Zahajuji hlasování s pořadovým číslem 152 a táži se, kdo souhlasí s tímto návrhem. Kdo je proti tomuto návrhu?

Z přítomných 164 poslankyň a poslanců pro 83, proti 79. Návrh byl přijat.

 

Přesto bezpochyby proběhne kontrola vzhledem k velmi těsnému rozdílu. Proto vás prosím o chvilku strpení. (Předsedající chvíli vyčkává.)

Pan poslanec Petr Tluchoř.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové, nesmírně se omlouvám. Samozřejmě mým zájmem a snahou bylo hlasovat ne. Učinil jsem tak, nicméně na sjetině je ano. Tímto zpochybňuji hlasování. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: O této námitce rozhodneme bezprostředně v hlasování s pořadovým číslem 153, které tímto zahajuji, a táži se vás, kdo souhlasí s takto vznesenou námitkou. Kdo je proti této námitce? Děkuji.

Z přítomných 168 poslankyň a poslanců pro 148, proti 3. Tato námitka byla přijata.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP