(18.10 hodin)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: To byl pan poslanec Václav Votava. Nyní prosím o slovo pana kolegu Jana Moravu. Prosím, připraví se paní kolegyně Ladislava Zelenková.
Poslanec Jan Morava: Vážená paní místopředsedkyně, vážení členové vlády, dámy a pánové, já začnu otázkou. Víte, co mají společného ověření jedné strany formátu A4, vydání průkazu o zdravotním postižení, vydání loveckého lístku na jeden den, jedna hodina parkování na Mělníku, půlminuta volání na linku Veselý dar a jedno vyšetření u lékaře? Každá z těchto věcí stojí 30 Kč. A víte, co je zajímavé? Že podle navrhovatelů a vystoupení předřečníků je pouze poplatek ve zdravotnictví asociální.
Podívejme se blíže na navýšení některých správních poplatků a srovnejme s poplatky ve zdravotnictví.
Potřebujete potvrzení o trvalém bydlišti? Zaplatíte 50 korun. Potřebujete potvrzení - potřebujete nový občanský průkaz, řidičský průkaz, pokud vám je třeba ukradli? Zaplatíte 150 korun. Potřebujete nový pas? 600 korun. Chcete uzavřít manželství mimo městský úřad? 1000 korun. Chcete začít podnikat? 1000 korun.
Zajímavý je vývoj dalšího z poplatků - koncesionářského poplatku za rozhlasové a televizní vysílání. V roce 1997, když končila vláda Václava Klause, byl tento poplatek 75 Kč měsíčně. Dnes je 180 Kč měsíčně - o 105 Kč měsíčně více. To je roční nárůst odpovídající 42 návštěvám u lékaře.
Jak jste hlasovali, ochránci sociálně slabých, když Sněmovna v roce 2004 schválila zákon o správních poplatcích? Proč vás nebylo slyšet, když se určovala výše koncesionářského poplatku?
V Evropské unii je normální za zdravotní péči platit ve více než 20 členských zemích.
V roce 2002 dával ve volební kampani tehdejší lídr socialistů Vladimír Špidla Švédsko za vzor. Takový stát, takový sociální stát chceme budovat, říkával. Rád bych proto uvedl, že již tehdy, v roce 2002, byly ve Švédsku následující zdravotní poplatky: za návštěvu u lékaře 500 až 1250 Kč, za pobyt v nemocnici za jeden den až 400 korun, a pro úplnost dodám, že existovalo osvobození z těchto poplatků, ale pouze pro občany, pro švédské občany, do 20 let věku, a to pouze v případě, že jejich život byl ohrožen.
Byl a je tento švédsky model podle vás asociální, nehumánní nebo nějak jinak poškozující své občany?
Ve zdravotnictví to ovšem nejsou jen pacienti, kdo je povinen hradit poplatky. Každý lékař musí být povinně členem České lékařské komory a to není ani náhodou zadarmo. Základní členský poplatek byl v loňském roce 1800 Kč ročně, pokud lékař chtěl osvědčení o členství, zaplatil 5100 Kč za rok. Co když byla lékařka na mateřské dovolené nebo lékař v důchodu a neléčili? Pokud nechtěli být z evidence vyřazeni, museli zaplatit 600 Kč za rok.
Platit z mateřské nebo z důchodu členský poplatek České lékařské komoře 600 Kč ročně - to je asociální!
Zdraví je neskonale vyšší hodnota než rozhlas nebo televize. O zdraví je nutné pečovat, a je rozumné, že se na této péči pacient podílí. Věřím proto, že v následujícím hlasování Sněmovna ukáže větší rozhled než na období nejbližšího výzkumu preferencí a tento návrh zamítne.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane kolego.
Faktická poznámka pan kolega Jeroným Tejc, poté druhá faktická poznámka poslanec David Rath.
Poslanec Jeroným Tejc: Děkuji. Já nechci zdržovat, jenom prostřednictvím paní předsedající bych si dovolil poučit pana poslance Moravu, v čem pokulhává jeho srovnání, které tady řekl.
Všechny ty věci, které jste, pane poslanče, prostřednictvím předsedající tedy, tady sdělil, mají jednu zásadní vlastnost: Ten člověk se může svobodně rozhodnout, zda si je zakoupí, zda bude mít lovecký lístek, nebo nebude, zatímco návštěvu lékaře, aspoň podle mě, možná ne podle ODS, si člověk odepřít nemůže. To je ten zásadní rozdíl, a proto jsme proti poplatkům.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: To byla faktická poznámka. Druhá faktická poznámka poslanec David Rath.
Poslanec David Rath: Dámy a pánové, k podstatě toho vystoupení snad nemá cenu co dodávat. Když někdo dává rovnítko mezi rybářským lístkem a návštěvou na pohotovosti, kde pacient se svíjí bolestí a má možná infarkt, tak tam se skutečně asi těžko dá diskutovat.
Ale chtěl bych pana kolegu Moravu prostřednictvím předsedající trochu poučit. Poplatky České lékařské komory - když se o ně asi zajímá, tak ho jenom trochu poučím - tak poplatky u České lékařské komory - ženy na mateřské a nepracující důchodci mají plné právo upozornit své okresní sdružení, že jsou na mateřské či nepracující důchodci, a platí nula korun poplatek. To je ta sociální klauzule.
Mimochodem by taky bylo dobře, abyste se podíval, které všechny skupiny jsou ve Švédsku vyňaty či jaké sociální limity tam platí.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Nyní prosím o slovo další přihlášenou do obecné rozpravy, paní poslankyni Ladislavu Zelenkovou, a po ní zatím posledním přihlášeným je pan kolega Kováčik.
Poslankyně Ladislava Zelenková: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, pokusím se vrátit téma tam, kam patří, k bodu, který projednáváme, protože tak jako asi vy ostatní jsme si uvědomili, že pan kolega Morava mluvil trošku o něčem jiném.
Nebudu hovořit ani o absurditě, ke které dovedl pan ministr ten svůj avizovaný princip regulace. O tom tady hovořili velmi výstižně moji předřečníci. Jenom bych se zeptala pana ministra, jestli si umí představit někoho, nějakého simulanta, který si jde dobrovolně sednout třeba do zubařského křesla, nebo nemluvě o křesle gynekologickém. A to nechci mluvit o simulantech - tří-, pěti-, sedmiletých malých dětech, nebo dokonce těch v inkubátorech. Jistě si uvědomíme v tomto kontextu, jak tragikomický a absurdní je ten avizovaný princip takzvané regulace, regulačních poplatků.
Já bych ale zde chtěla, vážené kolegyně a vážení kolegové, upozornit na něco, o čem se tady ještě nemluvilo. Je tam jeden fenomén. My totiž žijeme ve světě bouřlivého rozvoje komunikačních technologií. Stále větší počet nemocných a postupně i obvodních a ambulantních lékařů… se hlásí k placení… (Posl. Zelenková činí v řeči pauzy ve snaze uklidnit hlučící poslance.)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Promiňte, paní kolegyně, já rozumím vaši pomlkám a chci požádat všechny, aby se věnovali tomu bodu, který projednáváme. Důrazně žádám o klid v jednacím sále a o vaši pozornost pro právě hovořící paní poslankyni.
Poslankyně Ladislava Zelenková: Děkuji vám, paní místopředsedkyně.
Stále větší počet nemocnic a postupně i obvodních a ambulantních specialistů se hlásí k placení poplatků prostřednictvím textových zpráv, prostřednictvím SMS. A to je to, o čem chci hovořit.
***