(18.00 hodin)
(pokračuje Aubrecht)

Ještě jedna připomínka k panu ministrovi, panu vicepremiérovi. To vyřazení vozidel z evidence a řešení toho problému mu sdělím soukromě, protože to je jeden z příkladů, kdy dobrý úmysl, a já jsem pro něj hlasoval, vlastně nese obrácený účinek. Trochu nás v tom zkritizovala i televize, ale to není na mikrofon.

Čili dovoluji si vás ještě jednou požádat o propuštění do druhého čtení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Aubrechtovi. To byl zatím poslední přihlášený do obecné rozpravy. Ptám se, jestli se někdo ještě hlásí. Ano, pan vicepremiér Martin Bursík, ministr životního prostředí. Ještě v obecné rozpravě. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr životního prostředí ČR Martin Bursík: Milí kolegové, určitě mi to nečiníte jednoduchým. Já bych skutečně byl nerad, kdyby to působilo tak, jako že jde o nějakou prestižní záležitost. Otázka likvidace autovraků nebo otázka evidence, kontroly a zamezení zneužívání a kradení barevných kovů a kovových částí náhrobků atd., tam si myslím, že není odlišné stanovisko koalice-opozice nebo levice-pravice či těch, kteří se neumějí zařadit na levici a pravici, jako je strana, kterou vedu.

Kdyby to bylo tak, že novela, kterou předkládáte, je legislativně technicky bezkonfliktní, že je to rychlá novela, která zamezí v efektivním čase nekalým věcem, tak bych si dovedl připustit to, že ji pustíme a v návaznosti na to - nevím, tři měsíce poté přijde veliká novela zákona o odpadech. Kdyby tomu tak bylo. Kdyby tomu bylo tak, jak říká pan předseda výboru pro životní prostředí, že prodlouží termín a to projednávání se potká, a nebude tady prestižní hra, jako že věřím, že nebude, a setká se to s tím, že tato poslanecká novela se promítne do novely velké, ministerské a spojí se to, tak jsem připraven toto přijmout. Ale při té argumentaci, kterou tady slyším jenom od několika, kteří vystupují, vidím, že to jsou různé motivace. Na jedné straně je tlak na to, aby to bylo co nejrychleji, a výčitka vládě, že je to pomalé, to předložení té veliké novely, a na druhé straně argumentace, že se to zabrzdí a poté se ty dvě novely zákonů, veliká a malá, spojí. A tady z toho mám určité obavy.

Já nemám zájem hlasovat proti tomu návrhu, byť tam nacházíme věcné nedostatky a problémy. V žádném případě bych nechtěl tím hlasováním vyjádřit negativní postoj k motivaci vás, poslanců. Zdržím se hlasování. Ale zároveň mohu nabídnout, nebo vyjít vstříc těm argumentům, které tady uvedl předseda výboru pro životní prostředí, to je žádost o to, aby se toto diskutovalo odděleně od velké novely. Toto můžeme zorganizovat.

My můžeme skutečně zorganizovat v předstihu i to, že teze, principy, kterými hodlá Ministerstvo životního prostředí řešit dva problémy, nakládání s autovraky plus ten sběr, respektive zneužívání sběru barevných kovů a zlepšení, zpřesnění evidence a kontroly, toto je téma, které jsme schopni přinést na výbor životního prostředí prakticky ihned. Budeme vás informovat v té míře detailů, ve které v tuto chvíli jsme, a ta je skutečně velmi detailní, jsou už to konkrétní návrhy. Myslím si, že tam byste mohli v tu chvíli jako výbor vstoupit do té debaty a ještě v této fázi přípravy novely tam promítnout tyto poslanecké návrhy. Já si myslím, že toto by bylo východisko, které by bylo docela racionální, a že bychom se především vyvarovali toho rizika, že ta poslanecká novela nám přinese neočekávané problémy.

Zároveň pokorně říkám, že i novela, kterou předkládá Ministerstvo životního prostředí, nepochybně přinese problémy, protože je velmi rozsáhlá. Je to dokument, který má - teď si to nepamatuji z hlavy - kolem 120 či 140 stránek. A protože v sobě zahrnuje řadu problematiky, která by měla být řešena novým zákonem o obalech, a protože nechceme čekat na tento zákon, tak to řešíme v tomto.

Čili já se tady snažím jenom pozitivně reagovat na vaše vystoupení. Zkouším vám nabídnout spolupráci a zároveň umožnit to, aby ta problematika byla diskutována na výboru životního prostředí samostatně, v předstihu, abyste měli co největší garanci, že tato problematika bude v novele zákona o odpadech zapracována co nejblíže vašim představám. A zároveň že legislativa Ministerstva životního prostředí tam odstraní nedostatky, které jsme tam jak my, tak Legislativní rada vlády, ale nakonec i Ministerstvo financí, které taky dalo negativní stanovisko k tomu návrhu, nalezli.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi. Kdo ještě dál chce vystoupit v obecné rozpravě? Zástupce navrhovatelů paní poslankyně Kateřina Konečná. Prosím.

 

Poslankyně Kateřina Konečná: Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi pouze krátce reagovat. Já jsem netušila, že pan ministr bude potřebovat dvě vystoupení na to, aby řekl to, co chceme slyšet, že nám s tím pomůžou, tak jak to tady nabídl pan ministr Liška. Já jsem to při tom minulém projednávání zaslechla a říkala jsem si, že snad legislativně technické problémy dané novely nebudou tím důvodem, proč by ji vláda chtěla zamítnout. Protože potom bych byla ráda, aby pan ministr Liška svého stranického kolegu poučil o tom, že to jde na jiných ministerstvech, protože to tady zaznělo. Takže já jsem strašně ráda za tu nabídku za všechny předkladatele.

A já bych vám opravdu ráda řekla, že nám nejde o nějaký souboj, o nějakou rychlost, ale že nám jde o věc. Ale já se trošku bojím toho, že my se tady dostaneme do pasti. Vy po nás chcete slib, že to půjde dohromady. Ale ono to také nemusí jít dohromady, protože ve chvíli, kdy sem přijde velká novela odpadového zákona, se všemi těmi problémy, které už se dneska ukazují, i se všemi pozitivy, a navíc s novou legislativou Evropské unie, tak se nám může klidně stát, že tu velkou novelu odpadového zákona nestihneme projednat do konce roku. A my máme termín účinnosti třetí den ode dne měsíce následujícího po dni, kdy je to vyhlášeno ve Sbírce zákonů. Což je reálné, i když prodloužíme lhůtu, i když si vezmeme na pomoc vše, co tady bylo řečeno, někdy v říjnu, a ve chvíli, kdy by ta velká novela nebyla schválena, tak to posuneme třeba o půl, o tři čtvrtě roku. A já si v tomto případě dovolím říci to, že si nechci dneska vzít na triko to, že se nám stávají ty úrazy. A mně teď vůbec nejde principiálně o nějaké výkupy, ale že ty úrazy se stávají a že jsme tomu mohli zabránit.

Proto bych vás ráda požádala - my budeme souhlasit s prodlouženou lhůtou. Pokud uvidíme, že velká novela odpadového zákona je v tom režimu, jak jsme zvyklí, nemáme problém to projednávat dohromady. Na druhou stranu nechtějte po mně, abych vám teď slibovala, že to budeme projednávat až s velkou novelou odpadového zákona. Když kromě toho, že jde 30. 3. do vlády, tak o ní vlastně ještě vůbec nic nevíme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní kolegyni Konečné. Ještě někdo má zájem vystoupit v obecné rozpravě? Nikoho nevidím. Děkuji. Obecnou rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo navrhovatelky nebo zpravodaje. Není tomu tak.

Přejdu tedy k návrhu na přikázání výborům k projednání. Pokusím se přilákat ty, kteří diskutují o něčem jiném v předsálí, aby přišli. Všechny vás odhlásím. Požádám vás o novou registraci.

Konstatuji, že organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro životní prostředí. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak. Takže o tomto návrhu budeme hlasovat v hlasování pořadové číslo 78, které jsem právě zahájil. - Pardon, omlouvám se. Všechny vás odhlásím. Prohlásím hlasování pořadové číslo 78 za zmatečné. Požádám o novou registraci.

Nejdřív musíme hlasovat o návrhu zpravodaje, který přednesl nikoli v rozpravě, ale ve zpravodajské zprávě, což není úplně zvykem, ale dobře. Budu to brát, i když to padlo v rozpravě, že je to od zpravodaje. A je to návrh na zamítnutí návrhu.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP