(16.30 hodin)
(pokračuje Němcová)

Domnívám se, že již uplynula doba nutná na to, aby se všichni mohli dostavit do jednacího sálu, a zahajuji hlasování pořadové číslo 46 a táži se, kdo souhlasí s návrhem usnesení, které jsem přečetla. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 46 přítomno 167, pro 130, proti jeden, návrh byl přijat. Konstatuji tedy, že jsme návrh zákona ve znění navržené Senátem přijali.

 

Tím jsme se vypořádali s tímto bodem, děkuji panu senátorovi Šebkovi.

 

Můžeme se věnovat bodu dalšímu. Tímto dalším bodem je

 

6.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 140/1961 Sb.,
trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 337/1992 Sb.,
o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 248/ - druhé čtení

 

Požádám o úvodní slovo ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Doufám, že je přítomen, před chvíli jsem ho ještě viděla v jednacím sále.

Než se dostaví, pro předsedy poslaneckých klubů oznámím, že dále se budeme zabývat ve druhém čtení sněmovním tiskem 289, 358, 359, 360, 171, 251, 254. Tolik prozatím. Pokud jste si to stihli zapsat, prosím, abyste zkontrolovali přítomnost zpravodajů či navrhovatelů. Děkuji.

A prosím o zprávu, zda je přítomen pan ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. (Ministr Pospíšil vchází do jednací síně.)

Pane ministře, pro vás pouze zopakuji, že projednáváme sněmovní tisk 248, trestní zákon, jsme ve druhém čtení. Prosím vás o úvodní slovo.

 

Ministr spravedlnosti ČR Jiří Pospíšil Vážená paní předsedající, dámy a pánové, dovolte, abych velmi stručně uvedl tento návrh novely trestního zákona, který sice není příliš rozsáhlý, ale je velmi důležitý.

Nechci zde podrobně hovořit o obsahu tohoto návrhu, protože jde o druhé čtení, a většina z vás už tedy měla možnost se s tím seznámit v rámci prvého čtení, kde tento návrh byl relativně velmi podrobně odůvodněn. Chci pouze konstatovat úvodem, že tento návrh obecně přináší opatření, která mají vést k přísnějšímu postihu korupce jako trestného jednání, které má zvýšenou míru společenské nebezpečnosti. Tento návrh obsahuje celou řadu opatření od toho, že dochází ke zpřísnění trestního postihu takovéhoto jednání, kde se horní sazba u některých typů tohoto jednání posouvá z osmi až na dvanáct let, až po takové věci, jako že neoznámení korupce třetí osobou, jejích zvláště závažných forem, by samo o sobě bylo trestným činem.

Jsou tu ovšem i ještě další instrumenty, které např. efektivněji postihují praní špinavých peněz v případě, že takovéto peníze jsou převedeny na třetí osobu, je tu zpřesněn a zefektivněn postih takovéto třetí osoby, resp. peněz, které tato třetí osoba takto získá.

Dále jsou upraveny některé záležitosti týkající se postavení a působnosti účastníků řízení podle zákona o správě daní a poplatků, kdy dochází k určitému prolomení mlčenlivosti u zaměstnanců finančních úřadů, a nově je zde stanovena povinnosti takovýchto úředníků-zaměstnanců nahlásit příslušným orgánům činným v trestním řízení takové skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že došlo buď ke korupci, anebo k praní špinavých peněz.

Dámy a pánové, chci konstatovat, že tento návrh je veden snahou vlády efektivněji a lépe bojovat proti korupci a dále pak jsme vedeni snahou implementovat do českého práva naše mezinárodní závazky, které vyplývají za prvé z členství v Evropské unii a za druhé z doporučení a rad některých mezinárodních organizací, jako je např. OECD.

Chci konstatovat, dámy a pánové, že ústavněprávní výbor, který tento návrh podrobně projednal, došel k závěru, že je vhodné v tuto chvíli samostatnou novelou implementovat do našeho právního řádu ty části vládní novely, které jsou nutností, a je nutností je přijmout z důvodu našeho členství v Evropské unii, či případně jiných mezinárodních organizacích. U jiných opatření, která novela obsahuje, členové ústavněprávního výboru došli k závěru, že je vhodné takovéto instrumenty implementovat do právního řádu České republiky celistvěji, ne pouze v rámci dílčí novely, a dát je do nového trestního zákoníku.

Vzhledem k tomu, dámy a pánové, že nový trestný zákoník vláda schválila už na konci minulého roku a je velmi pravděpodobné, že bude projednáván již na příští schůzi Poslanecké sněmovny, tak za navrhovatele mohu říci, že souhlasíme s tímto postupem, tzn. implementovat samostatnou novelou ty části vládního návrhu zákona, které po nás chce Evropská unie, anebo ty, které vyplývají z členství v jiných mezinárodních organizacích. U těch opatření, která ovšem byla jaksi nad rámec těchto mezinárodních závazků, jsme ochotni přistoupit na to, že budou zapracovány do nového trestního zákoníku, a že tak tedy budou přijaty komplexně s novým trestním právem hmotným v České republice. Jinými slovy, chci konstatovat, dámy a pánové, za navrhovatele, že souhlasíme s návrhem usnesení ústavněprávního výboru.

Žádám vás tedy, dámy a pánové, vzhledem k závažnosti projednávaného materiálu, abyste tento materiál projednali v rámci druhého čtení a propustili jej do třetího čtení.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání ústavněprávnímu výboru, usnesení výboru nám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 248/1. O slovo nyní požádám zpravodaje ústavněprávního výboru pana kolegu Marka Bendu.

 

Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy a pánové, pan ministr spravedlnosti mi vybral kompletní zpravodajskou zprávu, neboť sdělil, co ústavněprávní výbor udělal, takže to jenom potvrzuji. Ano, přijali jsme, doporučili jsme Sněmovně, aby přijala jenom věci vyplývající z mezinárodních závazků, které jsou nezbytně nutné, a další diskuse o změnách abychom nechali až na nový trestní zákoník, který by měl na příští sněmovně být projednáván. Myslím, že je rozumnější to dělat v komplexu než těmito dílčími novelami.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu. Nemám do ní žádnou přihlášku, proto se táži na vaše případné přihlášky v tuto chvíli. Nevidím ale žádnou ruku, která by se zvedala, čili končím obecnou rozpravu a zahajuji rozpravu podrobnou, opět bez písemných přihlášek, a vyzývám vás proto, abyste se přihlásili, pokud chcete vystoupit. Ani takovou přihlášku nevidím, proto končím i podrobnou rozpravu a vlastně tím končím i druhé čtení tohoto návrhu zákona.

Děkuji pro tuto chvíli panu ministru spravedlnosti a také panu zpravodaji, panu poslanci Marku Bendovi.

 

Budeme se věnovat dalšímu bodu. Tímto dalším bodem je

 

10.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 121/2000 Sb.,
o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně
některých zákonů (autorský zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 289/ - druhé čtení

 

Požádám o úvodní slovo pana ministra Václava Jehličku, ministra kultury.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP