(17.30 hodin)

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 206. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 206 z přítomných 196 pro 122, proti 6. Návrh byl přijat.

 

Vzhledem k tomu, že jsme ale schválili dvě usnesení, pravděpodobně by bylo pro čistotu postupu důležité, abychom hlasovali o usnesení jako o celku, protože jedno usnesení je… (Projevy nesouhlasu v pravé části sálu.) Já říkám pro čistotu návrhu. Jestli s tím nesouhlasíte, já o tom nemusím nechat hlasovat, ale podotýkám, že jsme schválili v jednom bodu bez oddělení, nebylo to doprovodné usnesení, protože nebylo v seznamu doprovodných usnesení, aby potom někdo nepřišel s tím a vyčítal mi, že jsem snad nedodržel jednací řád. Čili pokud Sněmovna netrvá na hlasování o usnesení, jako o celku - vidím, že… (Z levé části sálu: Trvá!) Dobře, trvá.

Nezlobte se na mě, ale já vím, že je to komplikovaná věc. Jednací řád, a znalci jednacího řádu myslím vědí, o čem mluvím, že v tomto ohledu, kdyby to bylo doprovodné usnesení, nemuseli bychom dát hlasovat. Ale toto mezi seznamy doprovodných usnesení nebylo a bylo to součástí záležitosti, která byla uvnitř toho bodu. Pan kolega upozornil na toto usnesení, já jsem to bral tak, že jsou všechna vyčerpána. Myslím, že se nic nestane, jestli souhlasíte, když to odhlasujeme jako usnesení jako celek. Souhlasíte se mnou? Usnesení jako celek budeme hlasovat jako hlasování… (Námitky z pravé části sálu.) Hlasování o zákonu o státním rozpočtu a hlasování, které nebylo doprovodným usnesením, ale bylo usnesením vůči rozpočtovému výboru. Týká se to, a promiňte mi, já nemohu odpovídat za to, co se odehrálo v rozpočtovém výboru a jakým způsobem toto usnesení bylo nyní reprodukováno. To je realita! A věřte mi, že je to velmi složité a nechtěl bych, aby potom někdo zpochybňoval tato rozhodnutí.

Pan ministr financí.

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Já bych si to rád ujasnil, pane předsedající. Vy navrhujete teď hlasovat pro jistotu ještě jednou o textové části usnesení rozpočtového výboru jako o celku, přičemž nikdo nezpochybňuje, že usnesení o zákonu už bylo schváleno. Rozumím tomu správně? (Ano.) V takovém případě si myslím, že to je rozumné.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Věřte mi, že nemohu jinak dát hlasovat. (Námitky v sále.)

 

Dobře, rozhodneme o tom v hlasování pořadové číslo 207. Ptám se, kdo je pro. Zahájil jsem hlasování. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 207 z přítomných 197 pro 103, proti 76. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas, včetně doplňujícího usnesení. (Potlesk.)

 

Vyčkám samozřejmě kontroly hlasování, protože zápis o výsledku hlasování je přece jen věcí technického zařízení, nikoliv vůle zákonodárců.

Do rozpravy se hlásí předseda klubu ČSSD Michal Hašek. Pane předsedo, já vám udělím slovo a prosím Sněmovnu o klid.

 

Poslanec Michal Hašek: Já děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, kolegyně a kolegové, já myslím, že hlasování o státním rozpočtu je plné paradoxů. Paradoxem číslo jedna je pro mě to, že teď ve spojeném hlasování o rozpočtu, a fakticky to bylo hlasování o rozpočtu, koalici podpořili tři poslanci KSČM. Tak jenom pro historii, ať je to černě zapsáno ve stenozáznamu Poslanecké sněmovny.

Potom je další zajímavou okolností, že to byli komunisté a byli to také částečně zelení, kdo prakticky umožnil i letošní porcování medvěda. A já mám na to jasný důkaz, to je výpis z hlasovacího zařízení. Napřed to vypadalo, že medvěd byl zastřelen. Vážené dámy a vážení pánové, bylo to v 16.37, kdy 101 poslanec hlasoval pro to, aby se neuvolnily prostředky, které následně byly fakticky rozděleny prostřednictvím porcování medvěda. V tom hlasování, je to hlasování pořadové číslo 158, hlasovali pro návrh, aby se nepřesunovaly peníze, téměř všichni poslanci KSČM s výjimkou kolegy Petra Braného, který se zdržel, a všichni poslanci zelených. Leč ve Sněmovně zřejmě máme živou vodu, protože medvídek nám obživl! Obživl v 16.41, kdy najednou se o stejné věci hlasovalo znovu - a ejhle, 14 poslanců a poslankyň zjistilo, že se hluboce, ale opravdu hluboce mýlili. Takže poté už hlasovalo pro pouze 87 poslanců, proti bylo 93 poslanců.

Chci konstatovat, zase pro zápis do stenozáznamu, že tady vznikla při schvalování a podpoře medvěda docela zvláštní hlasovací koalice, kde stávající vládní koalici včetně zelených, kteří medvěda odmítli tak napůl, tak se jí zúčastnili také komunisté. Byly rozděleny 2 mld. korun na individuální investiční akce, které dozajista budou chybět někde jinde. A já připomenu, proč my jsme pro státní rozpočet nehlasovali:

Odmítli jste podpořil obce při výstavbě nájemního bydlení, dámy a pánové, miliarda korun. Mohla být polovina medvěda. Odmítli jste podpořit vědu, výzkum a vysoké školy! A pro mě bylo naprosto šokující gesto nového ministra školství, které ukázal při hlasování o tom, jestli se má podpořit návrh na finance pro vysoké školy! (Z lavic poslanců ČSSD se ozývá skandování: hanba! a bouchání do lavic.) Pan ministr Liška ukázal takto - palcem dolů. To je vzkaz nového ministra školství českým vysokým školám! (Z lavic poslanců ČSSD se opětovně ozývá skandování: hanba! a potlesk.) To je skandální, dámy a pánové!

Nakonec jste v podobě doprovodných usnesení odmítli hlasovat pro kompenzace dopadů vaší reformy na české důchodce. Jak se postupně hlasovaly jednotlivé alternativy a blížili jsme se nule, tak musím říct, že u nás už vznikla panika, že podpoříte až návrh, který by znamenal, že každý důchodce vám bude muset ještě nějaké peníze odevzdávat každý měsíc. Naštěstí jsme se za nulu nedostali, dámy a pánové!

To jsou možná poznámky, které zazněly sice až po hlasování o návrhu státního rozpočtu, ale aby v tom česká veřejnost měla naprosto jasno. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: S přednostním právem se hlásil nejdříve předseda klubu KSČM Pavel Kováčik, potom ministr financí. (Oba si dávají přednost.) Já to beru podle toho, jak jste se přihlásili, pánové. Oba máte stejné přednostní právo. Pan předseda Kováčik, poté pan ministr financí Miroslav Kalousek. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Ideální by bylo, kdybychom si s panem ministrem možná vzali každý jeden mikrofon. Pak by to totiž do atmosféry, která se tady šíří, skutečně zapadlo, že, dámy a pánové, kolegové někteří?

Aby bylo jasno, ono hlasování, o kterém pan předseda klubu sociální demokracie hovoří, že jsme podpořili státní rozpočet třemi hlasy, je ono hlasování, o kterém pan ministr Kalousek prohlásil poté, co bylo jasně řečeno, že schválení zákona to nemění, že prostě rozpočet byl schválen, tak to není, že by komunisté díky svým hlasům protlačili státní rozpočet. Jestli někdo prohlasoval státní rozpočet, jsou to dva poslanci zvolení za sociální demokracii, pod jejím programem, na jejich kandidátce, a je jedno, jestli to bylo v kraji Zlínském nebo Jihomoravském! (Oživení v sále.)

***




Přihlásit/registrovat se do ISP