(9.40 hodin)
(pokračuje Langer)

Musím zdůraznit, že zatímco většina zemí Evropské unie důsledně při implementaci směrnic Rady využívá všech jejich možností, tj. i ustanovení, která mají doporučující povahu, pokud jsou využitelná pro regulaci migrace, na nás je ze strany zejména nevládních organizací a jejich příznivců žádáno, abychom akceptovali pouze ta příznivější, jinými slovy, abychom vychýlili tu balanci a ty misky vah. Byli jsme opakovaně napadáni, že kriminalizujeme žadatele o mezinárodní ochranu, že je předpojatě považujeme za simulanty, ale já zde chci garantovat, že nic takového není pravdou a že zákon o azylu využívá legálních ustanovení a postupů zcela v souladu se směrnicí Rady k tomu, aby přesně identifikoval osoby, které pomoc a péči skutečně potřebují, a odlišil je od těch, kteří se snaží ustanovení zákona zneužít ve svůj vlastní prospěch.

Předtím než budu ve vymezeném čase reagovat na některé podněty, které od poslanců zazněly ve druhém čtení v rámci všeobecné a podrobné rozpravy, musím velmi důrazně konstatovat následující fakta.

Není pravda to, že Česká republika je xenofobní zemí obehnanou vysokou zdí s ostnatým drátem a brání přístupu cizinců na své území. Dostali jste k dispozici jasná čísla a fakta, která hovoří, že jen za deset měsíců, respektive devět měsíců tohoto roku do České republiky přibylo více než 50 tisíc cizinců s povoleným dlouhodobým a trvalým pobytem. Za devět měsíců tohoto roku 50 tisíc cizinců s dlouhodobým a trvalým pobytem! To je přece jasný signál o tom, že nejenom že se Česká republiky tedy stává již cílovou zemí, ale jasný signál o tom, že zde neexistuje xenofobní politika, která by tomuto měla bránit, a že snad Ministerstvo vnitra v tomto smyslu je blokem.

Nicméně současně platí, že se České republice v dlouhodobém kontextu podařilo minimalizovat tranzitní nelegální migraci a v posledním období i počet cizinců pobývajících na našem území nad rámec povoleného pobytu.

Já bych chtěl říci a požádat, abychom si uvědomili dvě hodnoty, které máme před sebou. Na jedné straně být otevření a solidární vůči všem, kteří naši pomoc potřebují, a na straně druhé vnímat každý jeden z nás odpovědnost vůči občanům České republiky, kteří zde žijí, odpovědnost, která znamená, že je musíme být schopni chránit před těmi, kteří přicházejí se zlými úmysly, povinnost a odpovědnost je chránit před těmi, kteří přicházejí jen proto, aby zneužívali náš sociální zdravotní systém a páchali na území České republiky trestnou činnost.

Já bych byl schopen zde teď dlouze hovořit o tom, jaké nepravdivé, nekorektní informace a argumenty zaznívaly ze stran některých nevládních organizací. Musím vyslovit své politování, že někteří kolegové a kolegyně se s těmi kvaziargumenty, které nemají reálnou oporu, ztotožnili a opakovali je zde také v rámci druhého čtení.

Musím jednoznačně říci, že už v průběhu přípravy tohoto návrhu zákona jsme si jasně definovali soulad této právní normy s ústavou a s právními předpisy Evropské unie, a musím tedy kategoricky odmítnout tvrzení, která zde byla obecně předkládána, že návrh je v rozporu s ústavou a evropským komunitárním právem.

Já jsem byl včera na jednání tzv. Future Group, což je skupina osmi ministrů vnitra bývalých, současné předsednické země a budoucích předsednických zemí, která se zabývá přípravou tzv. posthaagského programu v oblasti vnitřní bezpečnosti. Mohu vás ujistit, že základní dominantní téma, o kterém se všude hovoří, je právě problematika migrace. Bude to jeden ze základních problémů, se kterými se evropský kontinent bude potýkat a už se potýká i nyní. Jednoznačně jsme se shodli na tom, že teze o pevnosti Evropa, nulové toleranci nejsou realistické a jsou opouštěny, že se musíme smířit s tím, že Evropa se stává cílem migrační vlny.

Nicméně smířit se s tímto faktem neznamená být vůči němu lhostejný, neznamená nehledat efektivní opatření, která by měla zabránit vstupu do Evropské unie těm, kteří sem nepřicházejí s poctivými úmysly, že naší povinností je skutečně chránit - a teď již prosím nejenom 10 milionů občanů České republiky, ale také všechny naše partnery v Evropské unii. A to říkám zejména s důrazem na fakt, že 21., 22. prosince budou zrušeny kontroly na pozemních hranicích a Česká republika a devět nových členských zemí se stanou součástí tzv. schengenského prostoru.

Já chci z tohoto místa velmi apelovat na každého z vás. Tento návrh je nesmírně složitým návrhem, nicméně nesmírně křehkým současně, a pokud se nám nepodaří uvědomit si tu základní filozofii, pro koho tento návrh je určen, koho my v Poslanecké sněmovně a následně i v Senátu zastupujeme, komu jsme odpovědni, potom hrozí, že současná situace díky přijetí některých pozměňovacích návrhů se ještě zhorší, že ještě více se otevře prostor pro zneužívání celého systému, ještě více se otevře prostor pro ty, kteří sem přicházejí s nekalými úmysly, ještě více budou ohroženi občané České republiky.

Některé návrhy, které zazněly, z mé strany budou hodnoceny negativním stanoviskem, nicméně s řadou z vás předkladatelů jsme se shodli na tom, že budeme dané problematiky monitorovat, vyhodnocovat, tak abychom byli schopni v průběhu účinnosti tohoto zákona provést vyhodnocení efektivity a na základě tohoto vyhodnocení pak dělat další opatření. Vím, že jsem to udělal asi už dvakrát nebo třikrát.

Jsou pozměňovací návrhy, které skutečně jdou proti zájmům 10 milionů občanů České republiky. Jsou to návrhy, které otevírají prostor pro zneužívání. Jsou to návrhy, které jsou předkládány některými poslanci, a při vší úctě a respektu k nim musím říci své kategorické ne. A já věřím, že kategorické ne se zde bude těšit jasné většině, neboť toto je návrh zákona, kde v žádném případě neplatí levá pravá. O tomto návrhu zákona bude hlasovat 200 poslankyň a poslanců, kteří jsou voleni 10 miliony občanů České republiky.

Já vám velmi děkuji za zodpovědný přístup a věřím, že se nám podaří přijmout takový návrh zákona, který tyto dvě myšlenky, o nichž jsem hovořil, tedy být otevření vůči těm, kteří naši pomoc potřebují, být nekompromisní a schopní ochránit naše občany, že tyto dvě myšlenky nakonec zvítězí.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: To bylo závěrečné slovo pana ministra. Já bych jenom poprosil paní Němcovou, protože bych chtěl zareagovat.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Dalším řečníkem tedy bude místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Dámy a pánové, kolegové, jenom krátce jsem chtěl zareagovat, protože jsme si sice rozpravu ušetřili, ale teď chci zareagovat na závěrečné vystoupení pana ministra.

Já s ním souhlasím v tom, že se jedná o velmi vážnou problematiku, která je podle mě v centru pozornosti občanů České republiky a vůbec Evropské unie, protože otázka bezpečnosti je podle mě dneska jednou ze stěžejních a klíčových a také bych si stejně jako on přál, abychom přijali zákon, který pomůže chránit prostor České republiky a bude skutečně v zájmu občanů České republiky. Jenom bych chtěl upozornit na jednu věc, že mě připadá, že není vždy vládě dostatečně jasné, že bezpečnost dneska v České republice závisí do značné míry, a bude to platit dvojnásobně po spuštění schengenského režimu, také na spolupráci, kterou povedeme s evropskými institucemi, dalšími státy členskými Evropské unie, Europolem atd. Připadá mi, že toto je zcela zásadní pro bezpečnost občanů v ČR do budoucna.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP