(17.10 hodin)

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. O odpověď požádám ministra vnitra Ivana Langera.

 

Ministr vnitra ČR Ivan Langer Děkuji za dotaz. Já se jej pokusím strukturovat z pohledu působnosti ministra vnitra. Já neznám detaily té obchodní transakce, a to si myslím, že je otázka zřejmě na ministra dopravy, respektive ministra financí, respektive Magistrát hlavního města Prahy, což jsou podle mých informací akcionáři ČSA.

Myslím si, že nás jako osoby, které se zabývají bezpečnostní problematikou, by měl zajímat přesně ten aspekt, který jste zmínil vy. Tady bych chtěl zdůraznit, že podle informací, které jsem zjistil, tak logicky platí, že každá společnost, která podniká na teritoriu Letiště Praha, musí splňovat bezpečnostní program Letiště Praha, který byl schválen odborem civilního letectví Ministerstva dopravy.

Povinností provozovatele cargo terminálu je tedy úplně samé, dodržovat bezpečnostní předpisy, a podle informací, které mám, tak to vyplývá rovněž z nájemní smlouvy, která byla uzavřena mezi Letištěm Praha a společností Air Cargo Terminal, a. s. Současně také musí splňovat podmínky stanovené zákonem o civilním letectví, který je kontrolován Úřadem pro civilní letectví. Současně nepochybně každý zaměstnanec každé firmy, která se tam pohybuje, musí být prověřen, musí splňovat odpovídající stupeň bezpečnostní prověrky, neboť se pohybuje v nesmírně citlivém prostoru, který má zvýšený bezpečností režim.

Osobně se domnívám, že i tato firma, a to je prosím můj subjektivní soud, protože neznám ty podmínky detailně, by měla z pohledu své působnosti v tomto teritoriu nepochybně žádat o bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu a ten by měl být onou autorizovanou osobou, která by měla rozhodnout na základě dožádání informací od zpravodajských služeb, je-li způsobilá, či nikoliv. To je můj subjektivní soud.

Jinými slovy, existují obecná bezpečnostní pravidla, která musí každá firma, ať už je to ta či ona, dodržovat. Jsou ta pravidla stanovená Letištěm Praha, dále jsou to pravidla stanovená Úřadem pro civilní letectví. A nepochybně očekávám, že i tato firma, pokud bude nezbytné disponovat bezpečnostní prověrkou od Národního bezpečnostního úřadu, o ni požádá, a buď jí bude udělena, nebo udělena nebude. Oba dva víme, že Národní bezpečnostní úřad v této věci si vlastně vyžádává spolupráci a informace od zpravodajských služeb.

Osobně jako právník vám mohu říci, že skutečnost, že je kupcem, nebo účastníkem nějaké obchodní transakce v uvozovkách prázdná firma, účelově založená pro nějakou obchodní transakci, není věc výjimečná. Nicméně my všichni, kteří cestujeme prostřednictvím letiště a žijeme v této zemi, musíme mít jistotu, že v takto citlivé zóně se pohybují pouze osoby, které jsou bezpečnostně způsobilé.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Zeptám se pana poslance, zda chce ještě vystoupit s doplňujícím dotazem. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Maršíček: Děkuji za odpověď. Nicméně, pane ministře, bych vás požádal vzhledem k závažnosti celé situace o prověření celé záležitosti, co se týče udělení bezpečnostních prověrek atd. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Pan ministr vnitra Ivan Langer.

 

Ministr vnitra ČR Ivan Langer Já jsem, pane poslanče, jenom ministr vnitra. Ač jsem podezírán z příliš velké moci, tak jsou věci, které můžu, a věci, které nemůžu. Do působnosti ministra vnitra spadá Úřad pro zahraniční styky a informace a ten, jak víte, z hlediska zákona má teritoriálně vymezenou působnost mimo Českou republiku.

Ze zpravodajských služeb, které jsou oprávněny působit v České republice, bylo možné žádat informaci od Bezpečnostní informační služby, respektive od Vojenského zpravodajství, nebo přímo od NBÚ. Jak BIS, tak NBÚ spadají do působnosti mého milého pana premiéra. Já mu to rád vyřídím. Já myslím, že se na něj můžete obrátit buď vy sám přímo, nebo chcete-li, já to za vás rád udělám.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu ministrovi Langerovi. Máme zde další interpelaci. V té se pan poslanec Josef Čerňanský obrací na ministra zemědělství Petra Gandaloviče ve věci řešení ekonomických problémů zemědělců postižených suchem. Prosím pana poslance, aby vznesl svou interpelaci.

 

Poslanec Josef Čerňanský: Vážený pane ministře, v letošním roce byly některé oblasti Ústeckého a Jihomoravského kraje postiženy katastrofálním suchem. Osobně jste se přesvědčil, jaké dopady tohoto sucha byly na úrodu v postižených oblastech. Několikrát jste hovořil o možnostech pomoci těmto zemědělcům. Ptám se, zda již vláda rozhodla o způsobech pomoci a jaký je časový horizont jejich uplatnění.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji za vaši otázku. O odpověď požádám pana ministra Petra Gandaloviče.

 

Ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič Vážená paní předsedající, vážená Sněmovno, škody, které způsobilo jarní sucho, naštěstí nepostihly celou Českou republiku a omezily se jenom na několik regionů. Bohužel jeden z těch regionů je právě volební kraj, nebo okres pana kolegy poslance. To znamená chápu účel jeho dotazu.

Musím říci, že skutečně tam na Podbořansku, na Lounsku byla ta sucha tak významná, že někdy byla úroda skoro zanedbatelná, někde se dosahovalo katastrofálních 1 až 1,5 tuny z hektaru. My jsme na to reagovali, jak už jste správně řekl, tím, že ve spolupráci s Agrární komorou a s jejími územními pracovišti jsme vytipovali jednotlivá území až do úrovně katastrálních území tak, že jsme rozdělili tato území na tři kategorie, kde došlo k poškození 50, 70 a nad 70 %.

Teď k tomu, co můžeme udělat. Pravidla Evropské unie neumožňují pro případy sucha takového rozsahu, o jaký se jednalo v tomto roce, přidělit nějaké zvláštní dotace nebo kompenzace, protože jak víte, veškerá státní pomoc podléhá kontrole Bruselu. My ovšem jsme se rozhodli, že těmto zemědělcům poskytneme úlevu ve formě odložení splátek, které splácejí za nakoupenou půdu nebo privatizovaný majetek. Toto odložení splátek se bude týkat těch katastrů, kde došlo k poškození suchem od 50 % výše. Jedná se fakticky o metodický pokyn část A3/6 prodlužování termínu splátky kupní ceny.

U smluv, které byly uzavírány na koupi privatizovaného majetku podle zákona č. 92, se potom jedná o usnesení vlády ze 17. 5. 2007 č. 565, které říká, že se nevylučuje prodloužení splatnosti části kupní ceny nebo splátek kupní ceny. Pozemkový fond, který je správcem obou těchto plateb, už svým vnitřním předpisem zajistil, aby ti, kteří nemají žádné závazky vůči Pozemkovému fondu a nejsou v prodlení s těmito splátkami, mohli na základě písemné žádosti vlastně žádat o odložení těchto úlev.

Co se týká širší souvislosti vašeho dotazu, samozřejmě ta otázka obecně pojištění proti takovýmto případům sucha nebo případně vytvoření nějakého pojišťovacího nebo zajišťovacího fondu je otázkou širší. Budeme o tom samozřejmě hovořit na zemědělském výboru, ale myslím si, že pro tyto případy těch jednotlivých postižených okresů opatření, které jsme přijali, je dostatečné.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu ministrovi. Ptám se pana poslance, zda chce vystoupit s doplňujícím dotazem. Není tomu tak.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP